Мирна ноќ во Скопје, нема регистрирани потреси

Уште една неизвесна, но мирна ноќ е зад скопјани.

Во текот на ноќта и утринава не се регистрирани потреси, кои би ја вознемириле јавноста.

Сепак, стотици граѓани одлучија ноќта да ја минат под отворено небо, стравувајќи од  нови земјотреси.

Последниот посилен потрес, кој ги вознемири граѓаните беше синоќешниот, кој се случи нешто пред 20 часот и беше со интензитет од четири рихтерови степени и со епицентар на пет километри од Радишани.

Тоа беше втор по јачина земјотрес по неделниот, кој беше со јачина од 5,3 рихтерови степени, а по кој имаше серија од десетина земјотреси.

Сеизмолозите велат дека станува збор за афтершокови и оти никој не може да предвиди дали ќе има уште земјотреси и кога. 
притисни ентер