Мираковска од Гевгелија: Направивме многу повеќе од другите политичари за два живота

Вечерва Соња Мираковска се обрати од Гевгелија, градот кој како што напомена најдобро знае што значи да се биде во единаесетгодишна изолација, се наведува во соопштението на СДСМ.

„Навистина ми претставува огромна чест вечерва да бидам овде го Гевгелија, градот на слободоумни луѓе, градот на слободни луѓе кои точно знаат што значи ако една земја како нашата 11 години затворена, и што значи сега после две и пол години владеење на оваа коалиција на чело со социјалдемократскиот Сојуз.

Еден евро пратеник вели, „дали знаете што направивте за овие две и пол години? Вие направивте повеќе од многу други политичари за два живота".

Тоа за мене беше големо признание. Влеговме во НАТО. На пат сме да влеземе и во Европската Унија.

Осврнувајќи се на пандемијата, Мираковска истакна дека дури и во криза многу често луѓето знаат да најдат нешто добро.

„Во оваа криза ние се сплотивме заедно почнавме да размислуваме каква ќе биде нашата иднина. Оваа влада донесе огромен сет на мерки со што околу 12о илјади граѓани останаа на своите работни места.

Минималната плата која беше поделена на над 30.000 фирми, 11.000 стопанственици е голема помош. Научивме многу како да го одржиме функционален здравствениот систем, и тоа го направивме. Многу други земји признаа дека ние добро се справуваме со пандемијата од КОВИД-19", порача Мираковска.

Во однос на правдата, Мираковска рече дека ќе се испита потеклото на имотот и ќе се направи ветинг на судиите, и потенцираше дека оние судии кои ги застареа предметите, по автоматизам мора да заминат.

Патнички авион принудно слета во САД - повторно проблеми со Боинг 737

Компанијата „Американ ерлајнс“ вчера објави дека Боинг 737 МАКС кој летал од Мајами до Њу Џерси бил итно приземјен откако капетанот исклучил еден од моторите поради можен технички дефект.

Авионот на летот број 2555 од Мајами со 95 патници и шест члена на екипажот безбедно слетал на аеродромот во Њуарк без инциденти, објави авиокомпанијата.

Евентуалниот дефект е поврзана со индикаторот за притисок или волумен на маслото во моторот и не е резултат на ништо поврзано со системот MCAS, кој претходно беше поврзан со две уривања на авиони 737 MAX во 2018 и 2019 година, поради што на овие авиони им беше забрането да летаат 20 месеци. Федералната агенција за авијација (ФАА) е известена за случајот и ќе испита за што точно станува збор.

Американ ерлајнс е прва американска авиокомпанија која ги врати авионите 737 MAX кон крајот на минатата година по одобрувањето на FAA.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ повторно е фатено во лага, Мицкоски повторно е поразен

Владата предводена од СДСМ има стабилно парламентарно мнозинство, што се покажа со гласањето доверба во Собранието, се наведува вбо партиското соопштение.

ВМРО-ДПМНЕ повторно е фатено во лаги дека само што не направиле ново парламентарно мнозинство, дека Владата ќе падне, дека губитникот Мицкоски ќе стане премиер.

Лагите на Мицкоски за некакво ново мнозинство се наменети исклучиво за негови внатрешни партиски потреби, за борбата за превласт во „Белата палата".

Колку повеќе Мицкоски е загрозен внатре во партијата, толку повеќе неговите пратеници ја опструираат работата во парламентот.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, со месеци не влегуваат во салата кога се одржуваат седници со цел да не се исполни кворумот за работа. Преку комисиите со кои претседаваат пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се обидуваат да го кочат носењето на важни закони во интерес на граѓаните и државата.

Сето тоа им се удри од глава на седницата на која беше изгласана доверба на Владата. Разбиена е фатаморганата на Мицкоски, потонати се лаги на ВМРО-ДПМНЕ.

Со опструкциите не постигнуваат ништо, освен што им нанесуваат штета на граѓаните и затоа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ имаат шанса да научат нешто од овој пораз.

Со или без ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, како одговорно парламентарно мнозинство, продолжува да носи законски решенија важни за граѓаните и за иднината на нашата држава.

Ракертирана рафинерија во Сирија, најмалку четворица загинати

Најмалку четири лица загинале, а неколку се повредени доцна синоќа кога ракетен оган погоди рафинерии во северна Сирија, соопшти невладината организација Сириска опсерваторија за човекови права (SOHR).

Три ракети биле лансирани од руски воени бродови, тврди СОРХ.

Тие погодиле пазар и рафинерии во близина на областа Ал-Хамаран во Џарабулус, северо-источно од градот Алепо, според SOHR.

Од таму додаваат дека силите на сириската влада истрелале ракети и кон рафинериите во Тархин и предизвикале големи пожари.Најмалку 24 лица се повредени во ракетните напади.

Двете целни области се под контрола на турските сили и нивните сојузници, Сириската национална армија (СНА), од каде што потврдиле дека меѓу ранетите има и цивили.

Турција е голем сојузник на сириските опозициски сили, а Москва и Иран го поддржаа сирискиот претседател Башар ал Асад во десетгодишната војна.

притисни ентер