Министерот Перински се сретна со Армен Григорјан, постојан претставник на УНДП

Министерот за локална самоуправа Златко Перински, денеска имаше средба со Армен Григорјан, постојаниот претставник на УНДП - Програмата за развој на Обединетите нации (UNDP - United Nations Development Programme).

Главен фокус на состанокот беше статусот на тековните проекти, кои се придобивките од имплементираното досега, како и што може да се подобри во иднина за идните планови и активности, сѐ во насока на продлабочување на соработката, со цел зајакнување на капацитетите на единиците на локалната самоуправа во сите сфери, соопшти Министерството за локална самоуправа.

- Соработката помеѓу Министерството за локална самоуправа и Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), како и донаторите, резултира со бројни активности, од исклучителна важност во градењето на капацитетите на општините, а воедно и на општинските совети, нивна соработка со граѓанскиот сектор и младите, придонесувајќи истите да се двигатели на одржливиот развој. Проектите ги вклучуваат, но не се лимитирани на следните активности, како општински развоен индекс, кој помага за утврдување на степенот на развој на општините и идентификација на приоритетни развојни активности, фонд за техничка документација, со кој се обезбедуваат средства за изработка на покомплексни инфраструктурни проекти, интегрирани планови за локален развој, кои на основа на повеќе податоци обезбедуваат интегриран пристап во планирањето и широки процеси на консултација со жителите на општините, зајакнување на општинските совети и општинската администрација, ИКТ алатки за зголемување на транспарентноста и отчетноста на општините, апликации за данок на имот, кои помагаат за полесна наплата, а со тоа и обезбедување на повеќе средства на локално ниво за подобар квалитет на живот, имплементација на форуми во заедниците и инфраструктурни проекти, а воедно и дигитализација на општините преку LOGES платформата, која овозможува електронски услуги до граѓаните.

УНДП со својата поддршка на Министерството за локална самоуправа, покрај останатите цели, проектите ги насочува кон развојот на осумте плански региони, а воедно и кон дигитализација на сите општини во државата. Оперативниот акциски план на УНДП преку својата поддршка на Министерството за локална самоуправа, преку проектите е насочен кон посистемски приод во дигитализацијата на внатрешните процеси и услуги во управувањето со јавните финансии и локалните даноци и такси. Исто така целта е во наредните неколку години да се создадат услови за опфат на сите општини, за пристап на граѓаните до стандардизирани Е-услуги на локално ниво преку единствениот портал за Е-услуги, а секако и зголемување на транспарентноста и отчетноста преку користење на е-алатки, кои што овозможуваат поинклузивен пристап и го поттикнуваат граѓанското учество, се вели во соопштението од Министерството за локална самоуправа.

Филипче признава дека погрешиле со измените во Кривичниот законик - Мицкоски најави нов законик

Новоизбраниот лидер на СДСМ Венко Филипче признава дека погрешиле со донесувањето за измените во Кривичниот законик. 

Ја повика владата да го усвои новиот кривичен законик, кој е веќе подготвен од страна на експертската работна група предводена од академик Камбовски и истиот да биде ставен на увид на јавноста. Ова Филипче го посочи на днешниот брифинг со новинарите, од каде порача дека СДСМ е повторно во форма, најавувајќи и нова стратегија на дејствување на партијата.

На повикот од Бихачка експресно одговори премеирот Мицкоски. Најави дека нов Кривичен закон ќе се носи но по европски стандарди, а не мерка на партите. Ја обвини опозцијата дека со актуелниот Кривичен законик се амнестирале од криминалите кои се правеле и ги праша дали од сопстевн џеб ќе ги покријат трошоците од оштетите на веќе застарените дела.

Измените на Кривичниот законик експресно беа донесени лани во септември, а за нив гласа пратениците од тогашните владеачки партии СДСМ и ДУИ. Ваквите законски измени овозможија намување на затворските казни за кривичните дела како што се злоупотребата на службената положба и овластувања и злосторничко здружување. Тоа доведе до застарување и ослободување на повеќе поранешни функционери, а законот беше мета и на низ критики од Меѓународната заедница.

Јанчев: Од утре ќе започнат градежните активности на патот од Брана ХЕЦ Тиквеш до населба Голеш

Од утре 26.07.2024 год. ќе започнат градежните активности на патот од Брана ХЕЦ Тиквеш, до населба Голеш. 

Поради овие активности се известуваат граѓаните дека ќе биде отежнат сообраќајот за сите кои гравитираат во овој дел, објави на ФБ градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев.

Продолжува изградбата на паркот во склоп на СОЗШУ "Ѓорче Петров" на површина од 14000 м2, со вкупна вредност од 9.870.000 денари, објави на Фејсбук, првиот човек на Кавадарци, Митко Јанчев.

При изградбата на овој парк во целост ќе биде опфатена реконструкција на постоечките игралишта, изградба на пешачки патеки, поставување на детски реквизити и урбана опрема. Со завршувањето на паркот ќе се направи пешачка врска со кејот кој е во поодмината фаза на изградба и со тоа граѓаните ќе добијат комплетна пешачка зона и рекреативен дел.

Изведувач на работите е Павер Трејд.

Кавадарци за сите! [🍀], напиша на Фејсбук, Јанчев.

Бизнисот ќе разговара со владата и синдикатите за недела повторно да биде работен ден

Владата останува посветен партнер на бизнисот  - бизнисмените со порака до премеирот Мицкоски капацитети имаме треба да се посветиме добро да ги искористиме, не сакаме да играме во шеста лига сакаме во прва. 

Стопанската комора одбележа 102 години од постоењето, а првиот човек на комората Азески вели транспарентноста, борбата против корупцијата и поддршката за бизнисот треба да се приоритет на Владата.

Во однос на недела неработен ден Азески останува на ставот но вели ќе видиме што ќе донесе дијалогот.

Сидникатите реагираат велат со „недела неработен ден врати малку од работничкото достоинство, на претставниците на Стопанската комора им порачуваме дека со ваквите нивни ставови и ниските плати кои ги даваа на работниците предизвикаа егзодус на квалификуваните работници.“ Дополнително од синдикатот велат недозволиво е со државни пари да се богатат газдите на грбот на граѓаните и работниците и дека Владата треба претпазливо да постапува со планот да го помогне стопанството со 250 милиони евра од кредит се со цел да не се повторат грешките од минатото.

Премиерот станува збор за комплексен процес на кој работиме посветено.

На денешниот настан по повод 102 години од постоењето, Комората им врачи награди и на бизнисмени во различни категории. А награда за градење партнерство и заедничко дејствување за просперитетна Македонија му беше доделена и на премиерот Мицкоски.

притисни ентер