Министерот Адеми се сретна со извршниот директор на РЕЦ Марта Бониферт

Делегација на Република Македонија предводена од министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми, која учествува во работата на глобалниот Самит за вода во Будимпешта, денеска оствари работна средба со Марта Бониферт, извршен директор на Регионалниот центар за животна средина за Централна и Источна Европа (РЕЦ) со седиште во Унгарија.

На состанокот, како што информира МЖСПП, присуствувале претставници на Амбасадата на Република Македонија во Унгарија, на Министерството и на РЕЦ задолжени за прашања од областа на управувањето со водите.

Министерот Адеми изразил задоволство од долгогодишната успешна соработка меѓу Министерството и РЕЦ на регионално ниво, но и на национално преку соработка со Канцеларијата на РЕЦ во Република Македонија во реализација на национални проекти.

Како успешни заеднички проекти на средбата биле истакнати активностите во образованието за одржлив развој, реализирани преку имплементацијата на Зелениот пакет за образование (Green Pack), финансиран од страна на Владата на Австрија, Зелен пакет јуниор, негово издание наменето за најмладата популација на ученици и посебно специјалното издание наменето за деца со оштетен вид. Министерот Адеми ја истакнал важност на воведување на еколошкото образование во образовниот процес од најмала возраст, како најуспешна алка во процесот на подигањето на свеста за животната средина.

Министерот Адеми информирал за тековните активности на Министерството во оваа област, напредокот во однос на законодавната рамка и нејзината имплементација, со нагласување на напредокот во тековниот процес на воспоставување на тела за управување со речните сливови и изработка на планови за нивно управување.

Од РЕЦ, како што се наведува во соопштението, информирале за искуствата, тековните и планирани проекти во оваа област. Се дискутирало и за можностите за соработка, особено поддршка во иницирање и реализација на проекти од областа на управување со водите во прекуграничен контекст, како што е проектот за реката Лепенец, кој е приоритет во рамки на билатералната соработка во областа на животната средина меѓу Република Македонија и Косово, зајакнување на капацитетите на инспекциските служби во оваа област, како и важноста на реализација на проекти со регионална димензија.

Рекорден раст на новозаболени во Украина

Во последните 24 часа во Украина се регистрирани 1.847 случаи на коронавирус, што е рекорден број случаи во еден ден.

Ненадејното зголемување на бројот на заразени лица е забележано во Украина по ублажувањето на мерките, пренесува агенцијата Ројтерс.

Претходниот ден биле регистрирани 1.732 нови случаи.

Вкупно, заразени се скоро 90.000 луѓе, а 2.044 починале.

Бројот на заразените се зголемил од јуни, кога властите олеснаа некои мерки на претпазливост, дозволувајќи им на кафулињата и јавниот превоз да продолжат со работа.

Над 21 милиони заболени со коронавирус во светот, во Бразил над 50.000 нови случаи

Бразил вчера забележа  50.644 нови случаи на коронавирус и 1.060 смртни случаи, соопшти бразилското Министерство за здравство, додека повеќе од 21 милиони луѓе ширум светот биле заразени.

Така, вкупниот број заразени во Бразил се искачи на 3.275.520, а бројот на починати на 106.523.

Бразил е втора земја според заразени во светот, по Соединетите држави.

Повеќе од 21 милиони луѓе ширум светот се заразени со новиот коронавирус, а 759.411 починале, покажуваат податоците на Ројтерс.

Инфекциите се регистрирани во повеќе од 210 земји и територии, откако првите случаи се идентификувани во Кина во декември 2019 година.

Пет розови фламинга стигнаа на Преспанското Езеро

Утрово на Преспанското езеро забележани се пет розови фламинга кои најверојатно одмораат од патот за каде што тргнале, соопштија од Македонското еколошко друштво (МЕД).

– Птиците беа забележани во село Езерани каде нискиот водостој им овозможува соодветни услови за одмор за време на миграцијата. Фламингата не гнездат во Македонија но досега се забележуваат повеќе пати на прелет. Прв податок за нивно присуство кај нас е од 90-те исто така во Езерани. Овој пат беше забележена една возрасна единка и четири млади. Бидејќи птиците гнездат во Грција, Албанија и Црна Гора не можеме да заклучиме каде ќе се упатат по престојот во Преспа, информираат од МЕД.

Според Данка Узунова, орнитолог од Македонско еколошко друштво, добрата состојба на влажните живеалишта како и широките појаси на трска овозможува птиците да не бидат вознемирувани и безбедно да одмораат и да се хранат.

Покрај розовите фламинга, забележани се јата на бојници, долгоног пескар и сабјарки. Ниту еден вид од овие птици не гнезди кај нас, сите се тука поради миграцијата која се случува со полна пареа. Од еколошкото друштво велат дека особено е интересно присуството на сабјарки бидејќи тие во Македонија досега се видени само десетина пати.

-Ваквите слики не охрабруваат дека напорната работа за зачувување на Езерани има позитивни резултати. Езерани е заштитено подрачје повеќе од 20 години и со него управува Општина Ресен која има и посебна ренџерска служба за овој локалитет, појаснуваат од МЕД.

притисни ентер