Министерката Шахпаска на меѓународната конференција „Жените во надворешната политика"

Нашиот успех ќе биде целосен само ако охрабриме и мотивираме најмалку уште една жена да зачекори храбро во светот на мажите.

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска учествуваше на меѓународната конференција „Жените во надворешната политика", организиран од страна на Министерството за надворешни работи. Во своето обраќање на тема „Ковид 19 и неговото економско влијание врз жените", рече дека и покрај светската здравствено- економска криза, Министерството за труд и социјална политика донесе два клучни закони, Законот за спречување и заштита од дискриминација и Законот за спречување и заштита од насилство врз жените и семејно насилство.

„Изминатава година и пол нашето општество, а верувам и целиот свет се увери колку жените на своите плеќи, секоја во различен сектор, го понесе товарот од здравствената и економската криза. Фактот дека 74 проценти од здравствените работници се жени говори за нивното присуство во првите борбени редови во справување со пандемијата. Во градинките, во образованието, во трговијата, каде доминантно се вработени жени се покажа нивната храброст и упорност. Дадоа се од себе и не дозволија здравството да потклекне, образованието да застане, децата да не бидат згрижени, продавниците да бидат затворени", рече Шахпаска.

Според министерката формирањето на првата независна и професионална Комисија за заштита од дискриминација е од големо значење бидејќи таа спроведува мултисекторски пристап на институциите во борбата против насилството врз жените и семејното насилство. Исто така, во насока на унапредување на родовата еднаквост во нашата држава, Министерството за труд и социјална политика, работи на подготовка на Законот за родова еднаквост кој треба да овозможи унапредување на положбата на жените и еднакви можности во остварувањето на правата, еднаков пристап до ресурси, еднакво учество во јавниот и политичкиот живот, еднаквост во носењето на одлуки.

„Вашиот, мојот, нашиот професионален успех ќе биде целосен само доколку дадеме поддршка, охрабриме, поттикнеме, мотивираме барем уште една жена да зачекори храбро во светот на мажите. Само на тој начин ќе ја оствариме нашата мисија и ќе ја исполниме визијата и на Беназир Буто, првата жена премиерка на Пакистан, која во едно доминантно „машко" општество, прилично затворено за нови и прогресивни идеи успеа да создаде слободно, отворено и прогресивно општество,"порача Шахпаска.

Во пожар кај Струмица гореа стари гуми

Пожар денеска околу 14:15 часот избувна во атарот на село Костурино, каде биле запалени стари гуми и стрниште.

Според информациите од ТППЕ Струмица во гаснењето на пожарот учествувале 20 пожарникари и шест против пожарни возила, како и помош од Валандово.

Пожарот е локализиран, а црниот чад кој се издигнуваше над местото на пожарот е предизвикан од запалени стари гуми.

Радост во домот на пејачот Тони Цетински

Балканската музичка ѕвезда Тони Цетински пред бога го изговори судбинското „ДА“ на својата сопруга Дубравка.

Популарниот пејач убавата вест ја објави на социјалните мрежи. Тони на Инстаграм објави фотографија со сопругата со која ја сподели убавата вест. Веднаш по објавата Цетински доби бројни чечстики и коментари од своите фанови.

Тони инаку неодамна стана дедо на внуката Елена.

Регистрирани 154 нови случаи на Ковид 19, пријавени се 12 починати лица

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19.

Скопје – 118, Куманово – 12, Кавадарци – 5, Прилеп и Битола – по 3, Велес, Кичево, Кочани, Свети Николе и Крива Паланка – по 2, Струмица, Виница и Кратово – по 1.

Регистрирани сe 408 оздравени пациенти од: Скопје – 179, Тетово – 23, Куманово – 22, Струмица – 19, Штип – 17, Кавадарци – 15, Кичево – 14, Прилеп и Велес – по 12, Кочани и Дебар – по 11, Радовиш и Берово – по 9, Битола и Ресен – по 7, Свети Николе – 6, Кратово и Гостивар – по 5, Крива Паланка, Гевгелија и Валандово – по 4, Неготино и Делчево – по 3, Пехчево – 2, Охрид, Пробиштип, Богданци, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 12 починати лица: 10 починати лица од Скопје (90г, 90г, 82г, 74г, 73г, 73г, 71г, 67г, 67г и 53г), по едно починато лице од Штип (84г) и Валандово (30г).

Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 1.967 тестови преку: ИЈЗ-22, ЦЈЗ Скопје-10, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-15, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–41, Жан Митрев (Филип Втори)-84, Авицена-105, Биотек-155, Систина-76, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-359, ВФВ Медикал-22, Ели Медика-34, Ројал Медика –0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.044.

Досега во земјата се направени вкупно 1.254.061 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 187.068 бројката на оздравени пациенти е 167.810, на починати е 6.472, а бројот на активни случаи изнесува 12.786.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 81122, Активни 5761

Куманово 11031, Активни 904

Тетово 10747, Активни 994

Прилеп 8909, Активни 275

Гостивар 7922, Активни 525

Битола 6941, Активни 245

Велес 6037, Активни 284

Охрид 5817, Активни 667

Кавадарци 5744, Активни 195

Струмица 5613, Активни 500

Штип 5562, Активни 238

Кичево 3877, Активни 433

Струга 3755, Активни 638

Кочани 3134, Активни 128

Гевгелија 2355, Активни 73

Неготино 2295, Активни 39

Свети Николе 1824, Активни 105

Ресен 1508, Активни 102

Радовиш 1477, Активни 110

Дебар 1442, Активни 133

Крива Паланка 1350, Активни 51

Берово 1193, Активни 39

Делчево 1108, Активни 65

Виница 1006, Активни 45

Пробиштип 895, Активни 43

Валандово 785, Активни 28

Богданци 543, Активни 19

Кратово 527, Активни 50

Крушево 518, Активни 15

Македонски Брод 461, Активни 31

Демир Хисар 423, Активни 14

Демир Капија 406, Активни 4

Пехчево 310, Активни 8

Македонска Каменица 292, Активни 21

Дојран 139, Активни 4

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

притисни ентер