Милиони Индијци запалија заедно свеќи за да ја избркаат ,,темнината на коронавирусот“ (ВИДЕО)

Милиони Индијци вечерва ги исклучија светлата во нивните домови и излегоа на балконите и вратите со ламби исвеќи, одговарајќи на повикот на премиерот Нарендра Моди да ја осветлат „темнината на коронавирусот“.

Моди, кој минатиот месец воведе тринеделна забрана за движење низ целата земја, ги замоли граѓаните да ги исклучат светлата на девет минути вечерва во 21 часот и да запалат ламби и свеќи во знак на солидарност, пренесува Ројтерс.


притисни ентер