Милевски: Кондовски да каже дали тој даде налог на директорите на ЈП да вршат притисок

Промените почнаа, ВМРО ДПМНЕ освои 22 градоначалници уште во првиот круг наспроти само 9 на СДСМ. ВМРО ДПМНЕ е победник и во Битола!, рече Пеце Милевски, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Битола.

Кандидатот за градоначалник на СДСМ, Христо Кондовски на првото појавување после големиот пораз во првиот изборен круг, им кажува на граѓаните дека ќе продолжел со позитивна и скапо платена кампања.

Денес го прашувам Христо Кондовски дали во неговата позитивна и скапо платена кампања со СДСМ се опфатени и притисоците, заканите, уценитеи малтретирањата од страна на овластени службени лица блиски до СДСМ врз граѓани на денот на гласањето?

Дали тој даде налог за вакви притисоци токму во местата каде знаеше дека ја нема поддршката од граѓаните пример во Д. Оризари, Јени Маале?

Христо треба да одговори, дали му се познати луѓето на кои главна задача им беше поткупот на битолски Баир?

Христо Кондовски треба да одговори дали дал налог на директорите на јавните претпријатија, кадри на неговата партија СДСМ да вршат притисоци врз вработените и да бараат списоци со граѓани кои ќе го дадат гласот за него?

Почитувани битолчани, ве охрабруваме да не потпаѓате под притисоците, уцените и заканите, слушајте го својот глас кој ве води кон подобро утре.

Ниту една изборна математика не може да ја смени слободната волја на граѓаните!

Не постои притисок кој може да ги натера битолчани да не го дадат својот глас за оној кој победува.

Почитувани, нашиот кандидат д-р Тони Коњановски е човек кој цел свој живот го помина работејќи во и за Битола.

Така ќе биде и од 31 октомври, бидејќи Тони Коњановски ќе биде новиот градоначалник на Битола, бидејќи тоа е гласот на битолчани! Тоа е гласот за победа на Битола!

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер