Мицкоски: Во првите 100 дена очекувајте 3 големи мултинационални компании со илјадници нови вработувања кои ќе ги донесе владата на ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМЕН Христијан Мицкоски пред струмичани вети дека веќе се договорени 3 крупни инвестиции кои во првите 100 дена на владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат отпочнати. 

Денеска драги струмичани, почитувани сограѓани ние дојдовме до она во кое што тогаш веруваме. И ако на некому му кажеше дека пред 30 месеци, денеска ние ќе зборуваме за историски, рекордно најголемата победа на ВМРО-ДПМНЕ, малкумина ќе се согласеа. Но, ние денеска сме пред една таква победа, тоа е победа кога победува ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот, кога победува вистината, кога победува Македонија. Македонецот секогаш се обединувал и македонецот секогаш се исправал кога било најтешко и пред многу помоќни и пред многу побројни противници, а не пак пред ово раководство на СДСМ предводено од Зоран Заев, им се обрати тој на струмичани.

Така ќе биде уште рано наутро на 15 јули, во седум часот, колони народ, ширум низ цела Македонија ќе излезат и гласно ќе зборуваат позади гласачкото место. Ќе заокружат број 14. Тоа е она кое што е на крајот на овој наш прв чекор, а тоа е како да се ослободиме од ова раководство на СДСМ и Зоран Заев. А потоа сите заедно да ги засукаме ракавите и макотрпно да работиме за нашата татковина Македонија. Ќе треба да ја обновуваме, драѓи сограѓани, од пепелта во која што ќе ја наследиме, потенцираше Мицкоски.

Можевте да направите горд земјоделец, наместо денеска да ни се случува, како оној човек од Ресен кога ми рече со пила ја сече јаболкницата која род дава со кој род тој семејството го храни. Вели, претседателе нема кој да го купи родот. Родот го истурам во коритото на реката. Можевте да направите подостоинствени оризопроизводители во Кочани и кочанско, лозари во тиквешијата, сливари во Пијанец и малешевијата. Можевте да ја ожнеете Пелагонија, но и таа остана нежнеана. Можевте да бидете подобри и со тутунарите овде, во Струмица, во Конче, во Радовиш, во Прилеп, рече Мицкоски пред струмичани.

Еве јас од Струмица ќе ви ветам дека во првите 6 месеци ќе одговарате. Сите што се огрешиле пред законот дали биле политички определени или не дали биле СДСМ или ВМРО ДПМНЕ, ДУИ, Алијанса на албанците или било кој што се огрешил пред законот ќе одговара. Нема веќе повластени политички семејства, порача Мицкоски.

Мицкоски на струмичани им пренесе дека денес политичарот треба да биде жртва за својот народ треба да даде жртва како што давале илинденците како што биле Пецев, Белев, Арамов, Топчев, Костуранов, тоа се модерните политичари кои застанаа во редот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија, жртва за сопствениот народ, заборавете на луксузот, заборавете на привилегиите. Секој кој ќе биде дел од владата на ВМРО- ДПМЕН и ќе има некаква задача исто така ќе мора напамет да ја знае оваа лекција нема веќе луксузи нема веќе привилегии државата треба да се обновува, нема веќе богатење на грбот на народот.

Доаѓаат најдобрите 4 години во Македонија. Доаѓа Обновата за Македонија. Победува Обновата на Македонија, не ја губете надежта. Уште две недели останаа. 360 страници внимателно напишани во нашата програма Обнова за Македонија. Не размислувавме од денес за утре гледавме малку понатаму. Зборувавме за стратегија зборувавме за визија тоа што ни недостасува како држава и како нација, објасни Христијан Мицкоски.

Повеќе од 1000 проекти ќе најдете во нашиот Проект обнова. Ќе имаме за секого. Ќе имаме повисоки плати за 25 проценти од тоа што е денес, ќе имаме повисоки пензии за достоинствен пензионерски живот од 20 проценти. Враќање на старото законско решение. Имаме 1000 километри нови и реконструирани патни правци регионални и локални. Ќе имаме повеќе од 4 милијарди евра домашни и странски инвестиции, ќе имаме повеќе од 640 милиони евра за земјоделците редовни субвенции а не субвенции поради уцена пред избори. Загарантиран откуп со јасна методологија како ќе се спроведе. За младите еден универзитет во првите 1000 во светот, а не сега да тонеме на скалата и децата да ни одат, додаде Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ

Тие ветува само воздух. Рекордери сме во Европа по загаден воздух, затоа во оваа програма ќе најдете 50 посто субвенции за термоенергетски фасади за помали трошоци за затоплување на домовите. Внимателно одбрани реформи во правосудството деноноќно работевме со професорката Силјановска и Каракамишева професорот Наумовски и Спасеновски, Климовски, Тимчо Муцунски, многу познати адвокати и експерти дадоа свој дел во тие предлози кои се во овие 360 страни, рече Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ потенцираше дека многу внимателно со академик Кедев, Попов, Јаневска, Николов, ја правевме комисијата за здравство и програмата за здравство. Внимателно ги биравме проектите како да функционира нашиот здравствен систем. Се сеќавате дека ќе градеа клинички центар. Тој што го оставивме не го почнаа, пенали плаќаат. Отворија идеа дека ќе правеле во едена скопска населба но тоа ништо. Порота го префрлија во Ѓорче Петров но и од тоа ништо. Единствено што низ Македонија растат се нивите со марихуана. Ништо повеќе немаме. Тоа се единствените неколку инвестиции кои ги гледаме. И таму не може секој да инвестира, туку само тој што се знае каде треба да плати.

Во нашите 360 страници ќе најдете проекти што ќе ја променат економијата. Најнизок данок во Европа од 8 проценти, најнизок данок во Европа за привлекување на директни странски инвестиции. Во првите 100 дена очекувајте 3 големи мултинационални компании кои ќе ги донесе владата на ВМРО-ДПМНЕ, со илјадници нови вработувања. Тие се договорени веќе, вети Мицкоски.

Кога станува збор за национално чувство во овие 360 стани ќе најдете дека нема преговарање во ниедна национална комисија за Гоце Делчев и Македонија. И никој не смее да преговара ниту за Гоце ниту за Даме, ниту за Никола, ниту за Питу, ниту за Тодор. Тие се Македонија. Врз основа на тие луѓе државата ја градевме. А за нашиот мајчин јазик кој се изучува во најмалку 160 универзитети во светот милиметар нема да отстапиме. Тој е наш мајчин македонски за век и векови, порача Мицкоски.

Христијан Мицкоски рече дека со Александар се познаваме уште додека беше претседател на УМС. Заедно се боревме во многу битки, некои од нив ги изгубивме но тоа ќе го поправиме. Тоа е човекот кој на 15 јули ќе победи овде во ИЕ4. Човекот кој ќе му го нанесе историски најголемиот пораз на за Заев токму овде во Струмица. На 15 јули заокружете бројот 14 за Александар Николовски за да ја исправиме Македонија.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Заев на средба со граѓани: Рудник во Иловица нема и нема да има, на ВМРО-ДПМНЕ профитот му е поважен од граѓаните

При денешната посета на Струмичкиот регион, претседателот Зоран Заев беше на средба со жителите на населеното место Иловица.

Со граѓаните, претседателот зборуваше за спроведените мерки и политики, решенијата од новата Програма, а главен фокус беше ставен на темата со рудникот за бакар и злато Иловица - Штука.

Пред присутните претседателот Заев нагласи дека тој и СДСМ го одржаа зборот и затоа денеска во Иловица нема рудник кој би ја загрозил природата и животната средина.

- Кога во 2016 на парламентарните избори и во 2017 на локалните ја баравме вашата поддршка, дадовме збор дека рудници овде нема да има. Денеска стојам пред вас и со гордост можам да ве погледнам затоа што зборот го одржавме. Струмичката котлина, нашиот Огражден ги спасивме од рудникот на смртта. Тешка беше таа борба, ја водевме со години, но верувавме дека ќе успееме и успеавме. Денес, вие граѓаните од Иловица, но и целиот овој крај можете да бидете горди што не дозволивте да се отвори рудник и што заеднички успеавме да ја зачуваме животната средина и оваа наша плодна земја, оваа наша прекрасна природа, порача Заев.

Тој се осврна и на ветуваањата на ВМРО-ДПМНЕ за отворање на рудници и нивниот пристап кон интересите на граѓаните.

- ВМРО-ДПМНЕ донесе сериозен проблем со концесиите за рудници. Тој проблем посветено го решававме со вас граѓаните и за целото тоа време, ВМРО-ДПМНЕ не само што не се извинија, не само што не признаа дека погрешиле пред граѓаните, туку го гледаме нивниот носител Игор Јанушев, пак рудници ветува, пак нови маки за граѓаните. Тоа само покажува дека во ВМРО-ДПМНЕ само профит ги интересира, не им се важни интересите и здравјето на граѓаните, заштита на природата, не, само профит и пусти пари им се важни. Е затоа ќе си останат во опозиција уште 4 години. Бидете спокојни, во Иловица рудник нема да има, заклучи претседателот Заев.

Делчевчани подарија 48 крвни единици на денешната крводарителска акција

Успешно спроведена редовната крводарителска акција за месец јули во Делчево. Денес, како што информираа од делчевскиот Црвен крст, хуманите граѓани ја надминаа очекуваната бројка, при што делчевчани подариле 48 крвни единици.

– Акцијата која ја организираше Општинската организација на Црвен крст, може да ја окарактеризираме како успешна, бидејќи очекувавме од 30 до 40 крвни единици, но и покрај топлото време на наше изненадување и задоволство собравме безмалку 50 крвни единици, за што искрено им се заблагодаруваме на крводарителите, истакнаа од Црвен крст Делчево.

Акцијата како што додадоа, се спроведе во соработка со Институтот за трансфузиона медицина – Скопје и Одделението за трансфузиологија при Јавната здравствена установа „Гоце Делчев" од Делчево.

За време на реализирањето на крводарителската акција беа почитувани сите мерки и препораки за заштита од вирусот Ковид-19.

Спасовски на средба со тимот што ја изврши првата трансплантација на срце: Извршивте зафат што претставува круна во кардиохирургијата и медицината воопшто

 Премиерот Оливер Спасовски денеска во Владата, придружуван од министерот за здравство Венко Филипче се сретна со дел од тимот што ја направи првата трансплантација на срце на 23 мај годинава.

На кои им додели благодарница за историскиот подвиг, посебно именувајќи ги сите кои учествуваа во сложениот зафат.

На средбата, соопшти владината прес-служба, присуствуваше и синот на донорот Емилија Динева, Влатко Динев, на кого премиерот Спасовски симболично му врачи благодарница, изразувајќи му огромна благодарност од свое лично име и од име на Владата.

– Благодарницата за семејството Диневи, сакам лично да му ја предадам на синот на Емилија Динева, Влатко и да се заблагодарам прво за нејзината лична одлука, а потоа и за согласноста на семејството нејзината одлука да ја претворат во трајно сеќавање за нејзиниот исклучителен хуман гест и желба, своите органи да ги дарува на оние на кои им се во моментот најпотребни за да продолжи друг живот", рече премиерот Спасовски, кој ја искористи приликата да се заблагодари и на Иван Огненовски, кај кого беше извршена трансплантацијата и на неговото семејство, кои, како што подвлече, покажаа доверба во домашното здравство и во стручноста на целиот тим и му посака добро здравје.

Обраќајќи се кон тимот, лекари и медицински персонал, премиерот Спасовски истакна дека успешната трансплантација на срце е историски резултат и вистински подвиг и сведоштво за висината на експертизата и стручноста на целиот здравствен систем во нашата земја, бидејќи опфати голем број здравствени институции и поединци кои се вградени во ова историско остварување.

– Во време кога целото наше внимание, сиот наш здравствен систем е ставен во функција на справување со најголемата глобална здравствена криза заради пандемијата со КОВИД-19, вие се обединивте, ги здруживте вашите капацитетите, знаењата, искуството и стручност за да извршите зафат што претставува круна во кардиохирургијата и медицината воопшто, оцени премиерот Спасовски.

Посочи дека во изминатите години, Владата силно инвестираше во здравствениот кадар како столб на здравствениот систем – луѓето кои го обезбедуваат здравјето, кои што ја овозможуваат грижата и негата за сите граѓани, потенцирајќи дека тоа ќе продолжи и понатаму со целосна поддршка на министерот Филипче и Министерството за здравство, при што со медицинските работници разговараше за актуелните решенија и активности во здравството.

Министерот Филипче пред присутните истакна дека со оваа постапка се заокружија два големи сегменти во здравствениот систем во нашата земја: трансплантацијата и кардиохирургијата.

– Ова е само почеток на една успешна соработка. Со овој чин се подигна свеста да се донира орган. Ги направивме сите подготовки за тоа што треба да значи трансплантација на срце. За кратко време се организираше целата работа и се заврши во најдобар ред. Направивме еден т.н „heart" тим во којшто членуваат сите кои имаат познавање со кардиохирургијата. Од срце се заблагодарувам на семејството на починатата за хуманоста која ја покажаа на дело, рече министерот Филипче.

Директорот на Клиниката за Државната кардиохирурхија, Сашко Јовев им се заблагодари на претставниците на Владата за тоа што го препознаа нивниот труд.

– Трансплантацијата на срце претставува врв во срцевата кардиохирургија и во медицината воопшто. Но, ова што практично би требало да го препознаеме сега има научен, стручен, човечки мотивиран потенцијал, пред сè во државното здравство кој треба да биде препознаен. Единствено ни треба само малку ветар во грб, а се останато оставете го на нас. Сакам да се заблагодарам на синот на починатата затоа што спасија три животи. Со трансплантацијата не треба да престанеме тука. Оваа програма мора да постои, да опстои, да се развива, а ќе ја развиваме со помош од државата, медиумите и сите мотивирани стручни лица кои го претставуваат тимот, рече д-р Јовев.

притисни ентер