Мицкоски: Стево да одговори, диктатот кој доаѓа од Речица,е прифатлив ли како бугарскиот диктат

Вчера Артан Груби го испорача условот на ДУИ за поддршка во вториот изборен круг. 

Тој кажа дека треба да се прифати избор на претседател во Собрание, за што е потребно и промена на Уставот. Нашата порака не до курирот, туку до тој што го смислил тој услов и мисли дека на тој начин ќе мобилизира гласачи – нема да има таква уставна измена. Таква уставна измена не прифаќаме. Уште помалку ДУИ и тој што го смислил имаат можност да уценуваат, рече Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа на пратеници во првата изборна единица на вечерашниот митинг во општина Кисела Вода.

Гледајќи го овој народ, кажа Мицкоски, како се обединува околу Гордана, околу ВМРО-ДПММЕ и коалицијата Твоја Македонија сакам да кажам одамна поминаа времињата кога Речица можеше да уценува и да диктира услови.

„Народот ќе диктира од сега па натаму. Народот по овие избори си ја враќа Македонија. А на криминалците, не можам да кажам за сите, но тие неколкумина во врвот на ДУИ им порачувам со 8 мај завршува Македонија за вас да биде држава во која вие ќе бидете граѓани од прв ред, а сите други граѓани д втор ред. Сега има да одговарате за се што и сторивте на Македонија“, вели Мицкоски.

Мицкоски со прашање до СДСМ и Стево Пендаровски.

„Кога сме кај измеќарите од СДСМ, од овде им поставувам прашање добро би било Стево да го одговори, бидејќи бега од дебата, дали за Стево овој диктат кој доаѓа од Речица е прифатлив како што беше прифатлив и бугарскиот диктат. Дали Стево ќе се охрабриш и ќе одговориш еднаш ќе бидеш ли на страната на македонскиот државен и национален интерес. Дали за тебе е прифатливо да одлучуваат малкумина за тоа кој ќе биде претседател на Македонија или овој народ кој ти не сакаш очи да ми видиш како што кажа пред некој ден“, праша Мицкоски.

Ги повикувам СДСМ и Стево Пендаровски, додаде Мицкоски, наместо да прават тајни планови со оние од ДУИ, ги повикувам за национално единство и да застанеме заедно за уставна промена во која ќе го избришеме цензусот за вториот круг претседателски избори, да нема услов да не може никој да уценува, се наведува во партиското соопштение.

Без струја утре делови од Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Чаир

Поради планирани прекини во електродистрибутивната мрежа, утре без електрична енергија ќе останат делови од скопските општини Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Чаир, информираат попладнево од Регионалниот центар за управување со кризи - Скопје.

Во периодот од 11 до 13 часот, струја ќе немаат корисниците од булеварот „Партизански одреди“ број 93 влез 4 во општина Карпош.

Дел од улицата „Дарвинска“ во населбата Драчево, општина Кисела Вода, ќе нема струја од девет до 14 часот.

Во општина Чаир, струја ќе немаат од 8.30 до 13 часот - улицата „Славеј Планина“, дел од „Прохор Пчински“ кон џамијата, дел од „Пластичарска“, објектите околу „Мармарис“, „Топанска“ и објектите околу Теќето.

Од девет до 15 часот - дел од корисниците на улицата „103“, од кружен тек Волково кон црквата во општина Ѓорче Петров.

Татко скокнал во езеро за да го спаси синот, двајцата се удавиле- трагедија во САД

Татко и неговиот син тинејџер се удавиле во езеро во Вирџинија откако таткото се обидел да го спаси, соопштија властите, пренесе радиото Стилвотер.

Инцидентот се случил околу 13:10 часот во саботата кога властите од Канцеларијата на шерифот на округот Луис одговориле на повик за давење на дете во областа на патот Карс Бриџ во езерото Ана, Вирџинија - околу 100 километри северозападно од Ричмонд..

„Додека беа на пат, полицајците беа известени дека таткото на детето се обидел да го пронајде/спаси својот син“, соопшти полицијата.

„Сведоците пријавиле дека го виделе таткото како се мачи непосредно пред да го загубат од вид. Неколку луѓе влегле во водата за да се обидат да ги најдат, но безуспешно“.

Маринците на канцеларијата на шерифот на округот Луис, пожарникарската волонтерска служба за минерали, волонтерското спасување на езерото Ана, Одделот за ресурси за диви животни и тимот за нуркање на округот Споцилванија и ЕМС помогнале во пронаоѓањето и извлекувањето на телата на 42-годишниот татко и неговиот 14-годишен син, на кои на местото на настанот им била констатирана смрт.

Двете жртви потоа се пренесени на обдукција.

Властите сè уште не ги идентификувале жртвите, но потврдиле дека тие не се од областа и дека нивните имиња нема да бидат објавени додека не се известат најблиските.

Германските угостители не може да пронајдат доволно работници за Еврото

Германските ресторани и хотелиери очекуваат рекорден број посетители за време на Европското фудбалско првенство, но истовремено стравуваат од недостиг на кадар, пишуваат германските медиуми.

„Речиси е невозможно да се најде персонал на пазарот, ќе мораме да управуваме и за одреден временски период преку приватни агенции за посредување да привлекуваме кадар од други гранки“, вели Сами Нофал, менаџер на Heiner's Parkhotel во Гелзенкирхен во Западна Германија. на јавниот сервис АРД.

Хотелот располага и со голема тераса, на која ќе биде организирано јавно гледање на натпреварите од Европското првенство кое ќе се одржи во Германија од 14 јуни до 14 јули.

„Персоналот „позајмен“ за време на Еврото нѐ чини значително повеќе, но немаме излез“, вели Нофал.

На рестораните низ Германија им е тешко да најдат нов персонал пред ЕП во нивната земја, кој делумно ја напушти индустријата за време на пандемијата на коронавирус.

Синдикатот на вработени во хотелиерството и угостителството НГГ смета дека работниците го свртеле грбот на угостителството и хотелиерството и во голема мера не се вратиле по пандемијата поради традиционално ниските саатници.

„Ова, како што покажа анкетата меѓу нашите членови, е главната причина поради која вработените му вртат грб на гостопримството“, соопшти НГГ.

По правило, рестораните им плаќаат на своите вработени околу 13 евра на час за келнери.

Угостителските здруженија причината за кадровските проблеми првенствено ја гледаат во „академизацијата“ на општеството и демографските промени.

Критичарите на социјалната политика на актуелната власт посочуваат дека на овие работни места тешко се добиваат милионите бегалци кои од 2015 година пристигнаа во Германија бидејќи по правило социјалните бенефиции се повеќе од заработувачката во угостителството. Покрај тоа, бегалците и барателите на азил генерално не зборуваат доволно добро германски за да работат директно со клиентите.

И покрај проблемите со персоналот, рестораните и хотелиерите очекуваат позитивен биланс на претстојното ЕП во Германија и слични поволни ефекти како за време на одржувањето на СП 2006 во Германија.

„Дури и ако сите хотели и угостителски објекти не го зголемат сообраќајот директно поради ЕП, не треба да се потцени позитивната атмосфера и плус за Германија како туристичка дестинација“, вели Ингрид Хартгес, директорка на чадор здружението на угостители и хотелиери Дехог.

И додека хотелите досега не забележале експлозија на резервации во деновите кога се играат натпреварите во градовите каде што се наоѓаат, платформата Airbnb забележа двојно поголем број на резервации во споредба со истиот период минатата година, и покрај тоа што сопствениците на сместувачките драстично ги зголемија цените.

Така, за наједноставен стан во просек треба да одвоите околу 180 евра за ноќ, додека собите во просек чинат околу 90 евра. Најмногу странски гости доаѓаат од Велика Британија.

Во одморалиштето Марк Бранденбург во малото гратче Нојрупин, недалеку од Берлин, цената на една соба за време на првенството е околу 300 евра за ноќевање.

притисни ентер