Мицкоски повторно тврди дека се разговарало Македонија да биде бинационална држава

Информациите за редефинирање на државата во бинационална доаѓаат внатре од работната група за уставните измени, тврди лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски и покрај деманирањата на претседателката Цаца Николовска. 

Ги повика партиите кои номинираа свои претставници во работното тело да се прозинесат и јавно да кажат за што се разговара на состаноците, а властите да ја достават инцијативата за отворање на уставот во Парламенот. Уште еднаш повтори дека уставни измени во овој парламентарен состав нема да има... одејќи и чекор понатаму дека под овие околности нема да се случи промена на Уставот дури ни во идниот собраниски состав. Останува на ставот за менување на Преамбулата единствено по хрватски терк.

„Токму на информациите кои доаѓаат од истата таа работна група, од луѓето кои што тоа го зборуваат надвор од официјалниот дел од работата на таа, така наречена, работна група, преамбулата да биде променета и да биде, практично, Македонија редефинирана како држава на два народи, етнички заедници и потоа малцинства. Во три столба ги градираат сите наши сограѓани и тоа е дојдено како информација директно од работната група“, рече Мицкоски.

Во однос на барањата на кои се уште иснтистираат дел од албанските партии формулацијата „20 проценти“ да биде заменета со „албански јазик“ во Уставот, Мицкоски негира дека разговарал со лидерот на Алијанса, Таравари само на оваа тема, туку во пакет со прашањата за примената на бадентерот во Собранието и балансер при вработувањата во админстрацијата.

„Ова е еден поширок опфат за којшто сме разговарале и јас сум против Македонија да биде дефинирана камо бинационална држава. Официјален јазик во Македонија е македонскиот јазик и има причина зошто за време на Рамковниот договор е дефиниран тој праг од 20 проценти, затоа што на тој начин се овозможува и на останатите етнички заедници во општините каде што надминуваат 20% како што се бошњачката, српската, турската, ромска да можат официјално да си го користат својот јазик во тие средини каде што надминуваат 20 проценти“, порача Мицкоски.

Од владеачката СДСМ, пак, остануваат на ставот дека твдењата на ВМРО-ДПМНЕ за наводно редефинирање на државата, се само неболузи со кои опозицијата се обидува да ја замајувува јавноста.

Здравко Чолиќ го слави својот 72 роденден: Енергијата не соодвествува со годините

Здравко Чолиќ денеска го слави својот 72 роденден.

Иако е во осмата деценија, неговата енергија не соодветствува со изводот на родените, како што покажа на неодамнешниот концерт во Тузла.

Роден е во Сараево во скромно семејство, а со децении е една од најголемите музички ѕвезди на овие простори.

Иако жените лудуваа по Чола, тој никогаш не го привлече вниманието на јавноста со љубовните врски.

Тој веќе подолго време е во брак со Александра која не се појавува со него во јавност, а имаат две ќерки.

Украина: Секогаш знаеме каде се Путин и Пригожин, ги следиме во реално време

Воената разузнавачка служба на Украина во реално време го следи местото каде се наоѓаат Владимир Путин и основачот на групата Вагнер, Евгениј Пригожин, изјави портпаролот на службата.

Андриј Јусов рече дека „и покрај сите обиди и напори да се сокријат овие информации“ и наводната употреба на „различни технологии, вклучително и употребата на двојници“, Русија не успева да ги скрие локациите на Путин и Пригожин.

Што се однесува до нивното место на живеење, се разбира дека знаеме каде се тие во секое време“, изјави Јусов за Киев пост. „Путин е чуван, тој е добро чувана личност. Пригожин не е таков и тој се однесува можеби најслободно меѓу рускиот естаблишмент. Сите овие информации ни се познати нам и на нашите партнери и често се следат во реално време“, додава тој.

Тој вели дека во моментов Украина нема желба или намера да го убие ниту Пригожин, ниту Путин. „Во однос на приоритетните цели, сите воени злосторници мора да бидат казнети“, рече тој.

„Како цивилизирана земја, Украина е заинтересирана казнувањето на воените злосторници во рамките на меѓународното право пред меѓународен суд. Во овој контекст, приоритет број еден за Украина и Централната разузнавачка агенција е навистина да го доведат Путин до Хаг на судење пред овој суд“, заклучи тој, пренесе Индекс.хр.

„WhatsApp“ тестира интересна опција за „Android“

„WhatsApp“ е во фаза на тестирање на функцијата за споделување екран, која црпи инспирација од платформите „Zoom“ и „Microsoft Teams“.

Според веб-страницата „WABetaInfo“, функцијата ја снима и прикажува содржината на екранот на корисникот што се споделува со лицето на другиот крај на видеоповикот.

Оваа опција се прикажува како нова икона на телефонот со стрелка која покажува настрана од уредот. По притискање на новото копче, се појавува порака со која го прашува корисникот дали сака да започне да снима или прикажува содржина на „WhatsApp“.

Пораката е придружена со известување дека „WhatsApp“ ќе има пристап до која било лозинка, фотографија или детали за плаќање прикажани на овој начин. Ако корисникот се согласува со ова, тој може да кликнете на „ Start now “. Споделувањето екран може да се прекине во секое време.

Споделувањето екран моментално е достапно само за избрани тестери на „Android“, но би требало да стане достапно за повеќе корисници во наредните недели.

притисни ентер