Мицкоски: Постои коалиција на криминалот Заев, Мијалков, се договорија да избега

Постои коалиција на криминалот Заев, Мијалков, се договорија да избега, мафијата и владата мора да падне, оставка на Спасовски веднаш .

Правда во Македонија нема, затоа што си имаме работа со МАФИЈА.

Ова не е претежок збор, туку комплетно отсликување на реалноста.

Денес криминалците и власта се едно. Нема разлика.

Кој одговараше досега за криминал, е вистинското прашање?

А, одговорот е буквално никој.

А, тоа е така затоа што мафијата има своја држава. Ако до вчера бевме најкорумпираната држава во Европа, од денес или да бидам попрецизен од вчера ние ќе бидеме најкорумпираната држава во светот.

Ова е срамота и на ништо не личи.

Државата ја приватизираа Зоран Заев и пријателите. Функционира коалицијата на криминалот Заев, Вице и Сашо.

Собрани се на купче. На едно место, соединети се со магнет, а магнетот се парите, желбата за власт и моќта да контролираат се, а притоа да не одговараат.

Ја погребаа правната држава. Дозволија да им избега пред очи, затоа што така се договорија. Оваа криминална коалиција функционира вака поради заробените институции. Сите на купче без институциите кои што ги заробија, се обични кукавици.

Кога ја нацртав линијата во ВМРО-ДПМНЕ дека компромис со криминалот не правам, тие што се така научени веднаш се соединија со тие што прават криминал. Затоа најдобар пријател на Зоран Заев станаа т.н. иницијатори. Доброто е што се собраа сите на едно купче, лошо е што хараат по државата и ја пљачкосуваат. Додека МВР на Оливер Спасовски пишува казни на народот и се фали секое утро колкави казни и колку казни напишале на народот за неносење на маска, Сашо Мијалков го пуштија да им избега со милионите. Ама и на овие арамии им доаѓа крајот.

Тоа купче кое е мафија цели четири години прави брутални хајки врз мене како личност, и врз луѓето во ВМРО-ДПМНЕ кои се на исправната страна. Бев, сум и претпоставувам се уште ќе бидам предмет на медиумски линч овие четири години. Ама се што е вештачки и невистина распукува, слично како и бетонот на Зоран Заев кој наеднаш стана прашина.

Заев, тоа купче на уценувачи и уценувани чиј што лидер си ти и кое ти вршеше работа за пресметки во ВМРО-ДПМНЕ, за креирање на вештачки раскол, за наводно слабеење на опозицијата, а за возрат му даваше поддршка, и му ветуваше да не се соочи со правдата стана сега твој тег на ногата. Твој срам, и твоја работа. Денес те потонува длабоко во калта и тебе и твојата власт и за жал што е најголема жал и трагедија, ја тоне Македонија. Затоа ние имаме обврска Македонија да престане да тоне. И затоа мојата, нашата борба против тебе и твојата мафија ќе продолжи со уште пожестоко темпо.

Никогаш ама баш никогаш, не сум правел компромис со криминалот, затоа и знам дека овој пат по кој го водам ВМРО-ДПМНЕ е толку трновит и тежок. Но и затоа ќе победиме заедно со народот.

Дадовме 24 часа, вашата истрага, криминалната истрага да даде резултат. Ама договорено ви е. Договорено ви е, и вчера душата ми се параше кога ве гледам како се препелкате пред ТВ екраните. За жал Спасовски не најде храброст да излезе и да им се обрати на граѓаните. И затоа денес Заев не смислувај изговори. Целиот наш народ очекува детално објаснување. Јавното обвинителство, Судот, МВР се должни да дадат јасни одговори на сите прашања за овој случај.

Нема компромиси со правдата и одговорноста. Одговорност мора да има бидејќи граѓаните ја бараат правдата и правдата мора да се обезбеди.

Ништо добро не сте способни да направите. Се упропастивте. Не можете да обезбедите вакцини сите ни се смеат, не можете да направите кредибилен и статистички попис, не можете да направите реформи во образованието, не втурнавте во рецесија, не можете да одржите седница во Собрание затоа што не можете да обезбедите мнозинство. Македонија е во политичка криза. Македонија поради вас стана држава со која што сите се потсмеваат.

Секој ден Заев како премиер, подразбира дека кризата се продлабочува, а народот и државата ќе продолжат да губат. Затоа време е мафијата да биде поразена, и ќе биде поразена.

И не сакам ни да размислувам за тоа кога да се даде оставка на Оливер Спасовски. Тоа се подразбира и тоа требаше да се случи уште вчера додека Заев смислуваше изговори што да каже и што да лаже за овој скандал. Спасовски ќе остане запаметен како најенергичниот бранител на криминалот на чие чело е Заев. Но неговата оставка не е доволна. Уште поважно потребна е оставка на целата Влада веднаш. Формирање на експертска Влада која ќе има задача да го стопира слободниот пад на државата, и заедно со локалните да организира и парламентарни избори. Само така ќе дојде и правдата и оваа мафија ќе биде изведена пред лицето на правдата.

Ја користам оваа прилика сите оние пратеници во парламентот без разлика дали се од политичките партии од опозицијата и власта без разлика дали се од СДСМ, или партиите кои што се во коалиција со СДСМ да не бидат соучесници со мафијата, да излезат и да се охрабрат и да кажат доста е. Време е за нова Влада. Време е за техничка Влада. Не го правиме ова за власт, за моќ, за пусти пари. Ова го правиме за нашите деца, за нашите внуци. Не е важно кој ќе ја предводи Владата, само оваа мафија да ја нема, а потоа да одговара. Важно е да направиме техничка Влада која што овие неколку месеци до локалните избори ќе подготви терен за кредибилни, фер, а не мафијашки избори каде што стравот, притисоците, заканите, уцените, кеш парите ќе бидат главната алатка за анимирање на гласачи.

Да ја ослободиме Македонија од оваа мафија. Излезете, охрабрете се. Застанете заедно со народот, да ја поразиме мафијата. Да изгласаме недоверба на оваа Влада, а потоа заедно, заедно сите ние да избереме Влада на чест, Влада која што ќе се бори за овој народ, за граѓаните на Македонија. Влада која што ќе обезбеди тоа што овие мафијаши не можат да го обезбедат, а тоа е достоинствен живот, тоа е она кое што денеска е потребно и на Македонија, и на народот во Македонија, без разлика дали се Македонци, Албанци, Турци, Срби, Власи, Роми, Бошњаци, Еѓипкани. Денеска ни е потребна Влада која што ќе ја спаси Македонија од канџите на оваа криминална коалиција.

Доста е од неспособност, доста е од корупција, доста е од корумпирани политичари. Да ставиме крај сите заедно на срамот. Веднаш оставки, вие, вие кои што го создадовте срамот. Оставка на Владата веднаш!

Христијан Мицкоски, Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Затворен угостителски објект во Кичево поради непочитување на протоколите за работа

Полициски службеници од ОВР Кичево, во содејство со Државниот пазарен инспекторат вчера во периодот од 19 до 22 часот, извршиле контрола во повеќе угостителски објекти на подрачјето на ОВР Кичево во врска со почитување на мерките за заштита од Ковид.

Од МВР денеска информираа дека при контролата било констатирано дека угостителски објект на ул.„Маршал Тито" во Кичево не ги почитува протоколите за работа на угостителски објекти и од страна на Државниот пазарен инспекторат објектот бил затворен.

По целосно документирање на случајот, најавуваат од МВР, ќе биде поднесена пријава по член 206 од Кривичниот законик за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија".

ВМРО-ДПМНЕ: Единствената средба за која знаеме е таа на Заев и Мијалков во ВМРО-ДПМНЕ

Единствената средба за која знаеме е таа на Заев и Мијалков, каде Заев му ветуваше слобода, за возврат бараше креирање на проблеми во ВМРО-ДПМНЕ.

А ако СДСМ има нешто против меѓународната заедница и Шведска нека каже. Настанот во хотелот Мериот е организиран од страна на шведската фондација Јарл Халмарсон, која ја поддржува ВМРО-ДПМНЕ и помага при градење на кадри и политики, доколку СДСМ има проблем со тоа нека каже.

СДСМ не треба да заборави дека Сашо Мијалков е таму каде што е заради притисокот на ВМРО, народот и меѓународната заедница.

Да се прашуваше Зоран Заев, Сашо Мијалков се уште ќе беше на слобода и сега заедно ќе правеа вештачки кризи во ВМРО-ДПМНЕ, за да ја спасат фотелјата на Заев и да ја купат слободата на Мијалков.

Криминалот повеќе не поминува. Одговорност ќе има. Во СДСМ тоа го знаат и затоа се нервозни.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Милошоски: Стопанството во Битола се соочува со тешки проблеми

Владата зема 2 милијарди заеми, а тие пари не се стигнати кај фирмите.

Денес во Битола остваривме средба со претставниците на Стопанската комора, и да видиме кои се состојбите. За жал состојбите не се охрабрувачки. Гледаме дека стопанството во Битола се соочува со тешки проблеми.

Мислиме дека изминатиов период тие најавени 2 милијарди евра кои владата ги зема, се задолжи и ги потроши, за жал не покажуваат ефекти во стопанството. Што не доведува до заклучокот, дека она што го кажа вицепремиерот за економски прашања дека 350 милиони евра се само искористени во стопански цели, додека другите веројатно се искористени во непродуктивни или коруптивни цели, а не во интерес на стопанствениците или вработените.

Цениме дека Битола во моментов се наоѓа на маргините на невниманието на локалната и на централната власт и доколку се продолжи со ова невнимание и запоставување на општината може да има уште поголеми и потешки последици од стопански аспект, но и поголемо иселување, а бирото за вработување да ја зголемува бројката на невработеност.

Антонијо Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер