Мицкоски: Добив информации за моја елиминација која ја нарачува власта

Интегрален текст од прес-конференција на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Почитувани претставници на медиумите,

Почитувани граѓани,

Ова што вечерва ќе го говорам го кажувам со ладна глава и со повик за смиреност во овие тешки времиња.

Вечерва се случи тежок инцидент кој по сите параметри е класична полициска монтажа чија цел беше или убиство на некој недолжен граѓанин, мајка со дете, пензионер, млад човек или мое убиство.

И ова требаше да личи на меѓуетнички конфликт, а всушност не е ништо повеќе од борба за власт, фотелји и функции на партиите кои се дел од владата.

Ова нема врска со меѓуетничка нетрпеливост, туку единствено борба за гола власт.

Меѓу другото подолго време добивам неформални информации кои говорат за моја елиминација која ја нарачува власта. Не придавав значење

Вечерва видовме најмалку две лица со огнено оружје кои беа подготвени тоа да го направат. Полицијата ја немаше на потребното место, и мистериозно се појави помала група од 10тина луѓе кои беа наоружани со огнено оружје. Тие дури направија и повеќе истрели кои само за чиста среќа не завршија во илјадниот народ кој излезе мирно да протестира против оваа власт.

Сакам да потсетам дека ваквото сценарио ќе повторам ваквото сценарио го најави власта. Министерот за надворешни работи Бујар Османи најави дека ќе има меѓуетнички тензии ако не поминел предлогот кој опфаќа асимилација и бугаризација на Македонија.

Ковачевски и Спасовски во континуитет градат милитантен контекст на создавање тензии и поделби. Најава за молотови коктели, жртви и слично. И тоа откако не им успеа а тоа беше сценариото за уфрлање на полициски инфилтрати кои ќе предизвикаат инциденти, а за кои подоцна ќе биде обвинет мирниот и достоинствен народ. Вечерва го достигнаа врвот во својата монструозност каде требаше да се загуби човечки живот, еден или повеќе за да тие останат на власт и што е пострашно да продолжат да крадат.

Овој пиштол кој го гледате на фотографијата и видете го народот кој не му се плаши е свртен кон народот. Тоа е пораката од власта. Оваа слика јас ви ветувам дека нема да ја заборавиме.

Тој беше насочен за губење на нечиј невин човечки живот.

На овие слики кои ги гледаме не е најважна етничката припадност , туку гледаме криминалец, хушкач на власта кои заедно со власта оди против народот.

И немојте да се обидувате да кажувате дека луѓево се припадници на една или друга политичка опција. Тие имаат една страна, а тоа е страната на криминалот, и тоа дека имаат тесни врски со власта за која одработуваат.

Ќе ми дозволите една директна порака до албанците... Оваа борба е заедничка, наша, за нашата заедничка иднина, каква што била низ вековите, и каква што ќе биде во заедничката иднина која ќе ја градиме заедно во достоинствена Македонија.

Бидејќи нема да има колективна среќа ако македонскиот народ биде понижен.

Порака до Македонците, да останеме мирни и достоинствени, и грчевито, храбро да се бориме за нашата иднина. Знам колку е тешко и какви времиња носиме со себе. И против што се бориме.

Сакам да ве уверам дека и покрај тоа што има хушкачи помеѓу Македонците, луѓе кои што лиферуваат на дневна основа лажни вести сакајќи да ги манипулираат Македонците нема да отстапам, ниту да се повлечам. Ќе одиме до крај. Уште побројни, помасовни продолжуваме утре во 19 часот пред владата, а јас заедно со вас ќе го предводиме повторно победничкиот марш за слободна Македонија.

Нема чекор назад. Затоа што ќе одиме напред со народот на Македонија, силно, мирно и со крената глава.

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Пиксел Груп и КМГ Квазар ги демантираат обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за поврзаност со Ковачевски

Компаниите Пиксел Груп и КМГ ЕОЛ Квазар ПИКСЕЛ ГРУП по вчерашните обвинувања на ВМРО-ДПМНЕ за нивна поврзаност со премиерот Димитар Ковачевски, денеска излегоа со реакција во јавноста. 

Пиксел Груп е компанија која на македонскиот пазар постои од 2018 година и постојано работи по највисоки корпоративно технолошки и етички стандарди, велат тие.

„Во време на светска енергетска криза, кога на нашата Македонија но и на целиот свет му е насушно потребен секој произведен мегават електрична енергија, сметаме дека е под секое ниво името на нашата компанија како и компанијата мајка на ПИКСЕЛ ГРУП, КМГ ЕОЛ КВАЗАР, да се злоупотребува во дневни политички препукувања и безначајни прес конференции, кажувајки единствено лаги и класични манипулации за да се замајува јавноста. Затоа, најостро го осудуваме секој обид за дискредитација, нашата групација да се доведе во корелација со било каква политичка структура“, велат од двете компании.

Тие тврдат дека работат на слободен пазар како приватни компании по сите законски прописи и по највисоки етички стандарди и не користат никакви посебни услови, надвор од оние кои на сите компании од оваа дејност им се даваат на располагање и им следуваат по закон.

„Уште пред назначувањето на Димитар Ковачевски за заменик министер за финансии, објавивме дека Димитар Ковачевски, како косопстевник во ПИКСЕЛ ГРУП истапува од сопственичката структура на компанијата бидејќи тоа е неспоиво со неговиот политички ангажман“, се наведува во соопштението на двете компании.

Тие потенцираат дека нивните компании се жртва на нечии потреби за дневен политички рејтинг и бараат да не се користи името и на ПИКСЕЛ ГРУП и на КМГ ЕОЛ КВАЗАР за политички маркетинг.

Од КМГ ЕОЛ КВАЗАР велат дека се основани во 2007 година, во моментов вработуваат повеќе од 70 вработени и неколку фирми подизведувачи и имаат вкупна реализација за период 2010-2021 година во износ од 1.291.668.742 денари или околу 21.002.744 евра. За тој период, компанијата има исплатено придонеси и даноци за плати кон државата во износ од 23.284.533 денари.

„Како резултат на доброто работење и визијата на оваа компанија се роди идејата за основање на ПИКСЕЛ ГРУП, прва фабрика во Македонија за производство на фотоволтаични панели по сите светки стандарди и за 4,5 години успеавме со натчовечки напори и заслуги на сите наши вработени од двете компании да произведеме преку 80MW“, додавајќи дека нивните производи се продаваат и во регионот и во ЕУ.

„Затоа, бараме извинување од оние кои пласираат вакви неточни тврдења, во спротивно ќе ги преземеме сите правни средства кои ни стојат на располагање за заштита на угледот на двете компании. Како и досега, стоиме транспарентно во објавување на секој податок и информација што е во интерес на јавноста и на нашата држава“, наведуваат двете компании.

СДСМ: Лефков да побара од Мицкоски струјата да ја даде бесплатно на граѓаните

Наместо фабрикувани лаги за Ковачевски, Лефков да побара од Мицкоски струјата да ја даде бесплатно на граѓаните

Криминалното ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со фактот дека граѓаните дознаа за нивните милионски зделки од 136 милиони евра и се обидува да креира конфузија и преку фабрикувани лаги за претседателот Ковачевски да ја замајува јавноста и да дефокусира.

Очекувамe обвинителството конечно да покрене случај и да ги расчисти овој скандал од 136 милиони евра, но и сите претходни криминали на најбогатата партија во Европа ВМРО-ДПМНЕ која го има опљачкано нашиот народ за многу генерации нанапред.

Претседателот Ковачевски ниту е поврзан ниту на кој било начин влијае на работењето на компанијата која ја обвинува ВМРО-ДПМНЕ.

Наместо да се бави со фабрикувани лаги за Ковачевски, Лефков да побара од Мицкоски струјата од неговите хидроцентрали да ја даде бепслатно на граѓаните.

Реакција на прес-конференција на Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ

Ајатолах Хамнеи: САД и Израел ги испланираат немирите во Иран

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи денеска ги осуди протестите, што веќе две недели се одржуваат ширум земјата поради убиството на Махсе Амини.

Ајатолахот Хамнеи, во првата реакција, за протестите ги обвини САД и Израел.

Овие немири беа планирани. Јасно кажувам дека овие немири ги смисли Америка и ционистичкиот режим и нивните вработени, посочи ајатолах Хамнеи.

Тој смртта на Амини ја оцени како „тажен инцидент“ што ја остави земјата „со скршено срце“.

Амини почина во болница на 16 септември, три дена откако беше уапсена од моралната полиција поради непочитување на строгиот ирански кодекс на облекување и одведена во „центар за превоспитување“.

притисни ентер