Мицкоски: Бараме датум и преговори со ЕУ веднаш, без условување

-На денот на Европа, бараме Европа да го испорача тоа што го вети. 

Датум и преговори веднаш, без условувања и чепкање во националниот идентитет, побара претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Кристијан Мицкоски на средбата со прилепчани на Могилата на непобедените и Паркот на револуцијата во Прилеп.

Мицкоски побара од членките на Енијата тоа да се случи уште на јунскиот европски самит, а паралелно да течат разговорите со источниот сосед.

-На денот на Европа, бараме Европа да го испорача тоа што го вети. Тоа е: датум и преговори веднаш и сега, без дополнителни услови, без дополнителни барања од овој мал народ во срцето на Балканот, кој има чесни луѓе и заслужува да го почне патот кон полноправно членство во Европската Унија. Доста е со политичари лажливци, криминалци. Овој народ заслужува Македонија да седне со сите држави кои се дел од европското семејство, овој народ заслужува да ги споделува европските вредности. Престанете со дополнителни услови. Преговори сега и веднаш, а паралелно со преговорите, нека течат разговорите со источниот сосед. Тоа е формулата за успех и тоа треба да се случи уште на самитот на крајот на јуни. Тоа е едногласна порака од која нема да отстапиме. ВМРО-ДПМНЕ и македонскиот народ не се подготвени да отстапат ниту една национална концесија. Сакаме да споделуваме европски вредности во сите сфери, но престанете да чепкате во националната супстанца на овој народ, изјави Мицкоски.

Обраќајќи им се на граѓаните во Паркот на револуцијата во Прилеп, Мицкоски рече дека Македонија денес го живее најтешкото време со лошо образование, испуштени од работа, со задоцнето вакцинирање на населението.

-Образованието е уништено, борбата за образование без учебници е борба за милиони евра во џебовите на овие од власта. Борбата за нов клинички центар не е борба за здравјето на граѓаните, туку да потрошат над пола милијарда евра, скапо заработени пари на граѓаните, водејќи се од студија скромно напишана од 35 страни. Кога цел свет се бореше да обезбеди вакцини, нашата влада, нашиот министер, премиер се бореа што повеќе провизии да стават во сопствените џебови. Народот се бори за парче леб 60 000 наши сограѓани останаа без работа, бизнисот трпи несогледливи последици. На народот му треба надеж и визија. Домаќинско работење, наспроти недомаќинското и расипничко трошење, рече Мицкоски.

Според лидерот на опозициската партија, ова се решавачки мигови за нашата земја. Треба да се отфрлат стегите на бизнисот, а на народот да му се дадат визија и надеж.

-Каде ќе се одлучиме да загазиме подлабоко во мочуриштето или ќе направиме исчекор за оставање на калта зад нас. Ова е ново, но и поискусно ВМРО-ДПМНЕ. Мора да се стави забрана за занимавање со политика на политичари за кои било докажано дека погрешиле со криминал, или се амнестирани поради криминал. Мора да се бориме силно против корумпирањето на секоја слободна педа. Мора да се забрза европскиот пат преку разумна политика која ќе носи резултати, да му се објасни на народот што можеме, до каде ќе одиме и што ќе направиме. Мора да се врати достоинството на човекот во здравството, мора да се реорганизира државата на домаќински принципи. Доста беше живеење на бизнисот во стеги, закани, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Кристијан Мицкоски при денешната средба со граѓаните во Паркот на Револуцијата во Прилеп.

Кинезите објавија снимка од внатрешноста на нивната нова вселенска станица (ВИДЕО)

Кинеските астронаути вчера пристигнаа на нивната нова станица во орбитата на Земјата, уште еднаш потврдувајќи дека Кина станува нова вселенска сила.

Вселенското летало Шенжу 12 беше лансирано вчера според модулот на вселенската станица Тијанхе од центарот за лансирање Џикуан во северозападна провинција Гансу, а на вселенската станица слета околу седум часа подоцна.

Видео преносот од кинеската Национална вселенска агенција (ЦНСА) покажува како астронаутите влегуваат во јадрото на модулот, а еден од нив се врти за 360 степени. Следните три месеци астронаутите ќе ги поминат во модулот.

Тие наскоро треба да ги подготват своите живеалишта и да го отворат влезот во товарното вселенско летало Тијанжу 2 што претходно се приклучило на основниот модул.

Командант на мисијата е Ни Хаишенг, воздушен пилот од Народноослободителната армија, кој веќе учествувал во две вселенски мисии. Другите двајца астронаути исто така доаѓаат од војската.

Централниот модул на кинеската вселенска станица има одделни простори за живеење за секој астронаут, велосипед за вежбање и центар за комуникација.

Астронаутите поминале повеќе од 6.000 часа обука пред лансирањето, пишува „Сајанс алерт“.

Изградбата започна во април со лансирање на Тијанхе, првиот и најголемиот од трите модули, а станицата се очекува да биде завршена следната година.

Астронаутите Ни Хаишенг, Лиу Боминг и Танг Хонгбо имаат намера да ги испитаат важните функции на главниот модул и да спроведат научни експерименти за време на нивниот престој во вселената.

Уште тројца астронаути треба да долетаат до станицата во октомври.

За да се заврши вселенската станица, ќе бидат лансирани уште два лабораториски модули, секој со тежина од околу 20 тони. За 2022 година се планирани уште два товарни лета и две мисии со екипаж.

Во меѓувреме, Меѓународната вселенска станица (ISS) треба да престане да работи по 2024 година, иако НАСА соопшти дека потенцијално може да остане оперативна и по 2028 година.

Доколку ISS престане да работи во следните неколку години, Кина ќе биде единствената земја што ќе има постојана станица во вселената.

Решиле да ги испразнат улиците од бездомници, па им направиле село под автопат (ВИДЕО)

Пред шест месеци, ко-основачите на хуманитарната организација „Основна храна и лекови“, Хоситл Морено и Ешел Сисанк Елдриџ одлучиле да ја активираат заедницата во градот на американскиот западен брег, Оукленд .

Во 2019 година, Оукленд, град со 425 000 жители, шести по големина во државата Калифорнија, официјално имал четири илјади пријавени бездомници. Упатените веруваат дека пандемијата значително го зголемила тој број.

Градот се обидел да го реши проблемот на неколку начини, вклучително и обезбедување безбедни привремени паркиралишта со преносни тоалети и пристап до електрична енергија. Но, овие места се покажале како бескорисни за оние кои немаат возила, но исто така биле опасни за живот.

Неколку хуманитарни организации кои знаеле што се случува на терен, решиле да организираат посебен проект - социјално село со куќички изградени од земја и слама.

Тие се здружиле со специјалист за такви згради, Елиот, кој ги проучувал древните градежни техники и сега е уверен во вештината што гарантира 700 години трајност на куќичките.

Морено и Елдриџ, делеле храна, лекови и санитарни материјали за време на пандемијата и на тој начин се запознале со најголемите проблеми на бездомниците. На крајот на годината, со помош на низа волонтери, тие одлучиле да го расчистат нивното место за собирање - просторот под автопатот и да изградат неколку живеалишта за различни потреби.

Бидејќи пристапот до чиста вода и кујнски апарати е меѓу најголемите проблеми за бездомниците, тие изградиле тоалет во околината со топли тушеви и тоалети, кујна и шпорет. Различни хуманитарни организации и здруженија редовно им донираат облека, книги, храна и други потреби и секогаш имаат пристап до важен лек - Наркан (Налоксон), кој служи како прва помош за предозирање.

Заедницата функционира како вистинско големо семејство во кое секој има свои одговорности. Без разлика дали станува збор за готвење, набавка, одржување на градината или чистење, секој има своја работа и тоа им гарантира безбедно прибежиште.

Проектот е жив веќе шест месеци, што хуманитарците го сметаат за добар знак. Тие се надеваат дека нивниот проект ќе се прошири во градовите низ целата земја.

Јутјуберот, кој не загуби против Мејведер, сега сака во ринг со Тајсон: Ќе го победам

Логан Пол има намера да се врати во рингот против некои од боксерските икони, сега дополнително охрабрен од неодамнешната борба во која не беше поразен во осум егзибициони рунди со Флојд Мејведер.

Ѕвездата на Јутјуб боксуваше пред десет дена со еден од најдобрите боксери на сите времиња во натпревар во кој судиите дозволија нокаут, но не го постигнаа, а бидејќи нокаутот не беше виден, на крајот скапо продадениот меч за плаќање по преглед, му донесе добра заработка на дуото во рингот, а на Пол и дополнителна популарност, што ќе се обиде да ја искористи што повеќе.

Мечот со Мејведер беше само втор за Логан, а во неговиот трет настап во спротивниот агол на рингот сака да го види Мајк Тајсон. И тој е убеден дека може да го победи некогаш најдобриот боксер на светот во тешка категорија, кој наскоро ќе наполни 55 години.

„Некој го спомна Мајк Тајсон. Мојот адвокат ми рече дека не е добра идеја, дека немам шанса и дека ќе ми ја откине главата. Во последно време поминав многу. Не можете да ми кажете дека не можам да го победам Мајк Тајсон. Тој е стар '', сигурен р јутјуберот кој ова го изјави во подкастот Impaulsive.

Логан бил критикуван по мечот против Мејведер, борец кој ја заврши својата кариера со 50 победи од ист број натпревари, затоа што барал премногу спас во клинчот за време на егзибицискиот натпревар.

притисни ентер