Меркел: Само единствена Европа може да биде конкурент на Кина

Европа може да се справи со порастот на Кина само ако се едногласни, рече германската канцеларка Ангела Меркел која ја доби европската награда Карло V. и го повика континентот на единство.

"Начинот на кој ќе се справиме со порастот на Кина како економска, политичка и воена сила ... Дали тоа зависи од поголема Европа ако е едногласна", рече Меркел, известува агенцијата Ројтерс.

"Европа е моќна само ако е единствена", рече таа откако ја доби наградата од рацете на шпанскиот крал Филип VI. на церемонијата во кралскиот манастир Јуста.

"Кога краткорочните национални интереси се ставаат над европските проекти и судските фондации, работите се движат во лоша насока", рече на церемонијата шпанскиот премиер Педро Санчез.

Меркл ја доби наградата за посветеност во изградбата на европското единство, рече Гилермо Фернандез Вара, премиерот на Екстремадура и претседателот на Европската Иберо-американска академија Јуста, објави агенцијата ДПА.

Кралот Филип VI. истакнал дека наградата оди во рацете на лице кое секогаш било пред неговото време.

Меркел секогаш стоеше зад конструктивни решенија и побара компромис за европското единство и блиските односи меѓу Шпанија и Германија, рекол Филип.

Основана во 1992 година, Европската Ибероамериканска академија на Фондацијата Yusta ја доделува Европската награда Карло V. од 1995 година, а ја добил и поранешниот германски канцелар Хелмут Кол во 2006 година.

Карло V., царот на Светото римско царство од династијата Хабсбург, најмоќниот владетел од почетокот на 16. век живеел во Сан Џеронимо де Јуста до смртта во 1558 година.

Видео: Стотици луѓе оделе голи по пустина во Израел

Стотици луѓе покриени само со бела боја оделе низ пустината во близина на Мртвото Море како дел од проектот на американскиот уметник Спенсер Туник, пишува Гардијан.

54-годишниот фотограф го посетил местото во јужен Израел како гостин на Министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото Море, а инспириран бил од библиската приказна за сопругата на Лот која се претворила во столб од сол додека бегала од Содом.

„За мене, телото претставува убавина, живот и љубов“, рекол Туник, која досега организирал десетици фотографирања на голи луѓе.

Докторантката Ана Клејман за Гардијан изјавила дека се приклучила на снимањето за да ги освести луѓето за оваа еколошка криза.

„Навистина се чувствував природно кога се соблеков“. Откако ќе се соблечете, не сакате повторно да се облечете “,рекла таа.

Пред десет години, уметникот снимил над илјада модели на брегот на Мртвото Море, кое се повлекува за еден метар годишно.

Летот на Туник го платило израелското Министерство за туризам, а израелскиот град Арад ги покрил другите трошоци.

Градоначалникот Арад Бен Хамо смета дека проектот е „одраз на либералниот дух во неговиот град“ и се надева дека ова снимање ќе привлече посетители и на тој начин ќе собере средства за финансирање на нов музеј на Мртвото Море.

Видео: Со сопственото тело го штити автомобилот од град

Краткото видео во за рекорден временски период собра бројни симпатии.

Нема многу за што да се зборува. Бурата доаѓала, а сопственик на Тојотата немал подготвено засолниште. Така, тој одлучил да го заштити својот лимен миленик со она што го има до себе, ќебе, картон и сопственото тело.

Иако видеото трае само неколку секунди, секој малку поголем љубител на автомобили ќе го разбере овој гест.

За многумина, автомобилот е повеќе од лим и само превозно средство од точката А до точката Б.

И кога станува збор за автомобил како Тојота Супра, работите стануваат повеќе од јасни.

Станува збор четвртата генерација на моделот што се произведува до 1998 година, а дури и денес тоа е најбараната генерација на Супра и цените честопати се превисоки.

@jakemcgloin

When life doesn’t throw you lemons 😂#sydney #hail #badweather #covid #covid19

♬ Mad World - Michael Andrews

Убиец од Флорида бил пуштен порано од затвор а потоа усмртил жена со шрафцигер

Маж од Флорида, кој бил осуден во 1993 година за убиство на тинејџерка, признал дека избодел жена до смрт со шрафцигер, откако бил пуштен од затвор.

Ерик Пирсон (54) во саботата беше обвинет за убиство на Ерика Вердеција (33), чие тело било пронајдено во канал во близина на Форт Лодердејл.

Пирсон признал дека ја прободел жртвата со шрафцигер четири пати на 25 септември.

Тој бил пуштен од затвор минатиот септември, откако отслужил 27 години од 40 годишната казна, за задавување на Кристина Витакер (17), пишува „The New York Post“.

"Зошто го пуштија на улица? Зошто? Ќе плати овој пат. Нема да застанеме додека не го видиме на електричен стол", рекла мајката на Ерика, Кармен Вердеција.

Полицијата го поврзала Пирсон со исчезнувањето на Ерика откако пријателите рекле дека последен пат ја виделе во продавница со маж кој за себе рекол дека е убиец. Откако полицајците го прегледале камионот на Пирсон, во него пронашле траги од крв.

Ерика Вердеција била мајка на 6-годишна ќерка.

притисни ентер