Меркел најави продолжување на строгите мерки до следната година

Германија ги продолжува сегашните мерки за делумно затворање до 10 јануари, е објавено по состанокот на претставниците на федералните и покраинските влади во Берлин.

„Сè уште сме далеку од посакуваната вредност од 50 новоинфицирани на 100.000 жители во период од седум дена“, рече германската канцеларка Ангела Меркел по средбата со премиерите на сојузните држави.

Таа исто така рече дека големиот број смртни случаи од последиците од коронавирус покажува колку голема одговорност имаат претставниците на федералните и провинциските влади.

Државниот епидемиолошки институт Роберт Кох објави дека во последните 24 часа биле евидентирани 17.270 нови инфекции и 487 смртни случаи како резултат на инфекција со коронавирус, што е најголема вредност од избувнувањето на пандемијата.

Мерките воведени на почетокот на ноември и минатата недела продолжени до 20 декември, остануваат во сила до 10 јануари.

Мерките вклучуваат забрана за прифаќање гости во хотели и ресторани, како и забрана за културни институции како што се театри, опери, кина и спортски сали.

Забраната за собирање на повеќе од пет лица од две домаќинства е исто така во сила. На минатонеделната сесија било договорено да се релаксираат мерките за контакт за време на Божиќните празници, кога ќе им биде дозволено да се соберат до десет лица од повеќе домаќинства.

Покрај тоа, граѓаните се повикуваат да се воздржат од патувања, особено во странство.

„Ситуацијата во која се наоѓаме во моментов е неприфатлива, затоа е неопходно и важно да се продолжи заклучувањето до 10 јануари“, рече по состанокот премиерот на Баварија, Маркус Содер.

Тој повика на натамошно продлабочување на мерката карантин.

„Прашањето е дали можеме да ја одржиме земјата во оваа состојба на полусон подолго или треба да размислиме за продлабочување на мерките“, рече Содер, кој се залага за пократка, но поинтензивна блокада.

Премиерот на Федералната држава Берлин, Мајкл Мулер, повика на поинтензивно планирање на процесот на вакцинација за граѓаните откако вакцината ќе се појави на пазарот, што се очекува на крајот на оваа или почетокот на следната година.

Пратеник од БиХ слушал турбо фолк за време на онлајн седница: Намали ја армониката (ВИДЕО)

Поради пандемијата, седниците на Претставничкиот дом на Парламентот на Босна и Херцеговина се одржуваат преку Интернет. За време на денешната сесија се случила невообичаена ситуација.

Имено, за време на гласањето за Предлог законот за „Швајцарец“, пратеникот Ифран Дуриќ гласно слушал музиката во позадина, односно песна од Халид Бешлиќ „Кога срцето бие од мерак”.

„Го молам Дуриќ да ја исклучи хармониката“, му рекол претседателот Мирсад Заимовиќ, што ги насмеало другите пратеници.

Инаку, ова не е прв пат политичарите во БиХ да не се однесуваат соодветно за време на онлајн сесиите. Така минатата година, пратеникот на СДА, Суад Какњо, заспа за време на седница.

Салма Хајек во бикини на 55 години доби половина милион лајкови за еден час (ФОТО)

Актерката Салма Хајек објави на Инстаграм две фотографии на кои позира во бикини, и покажа толку совршено тело што е тешко да се поверува дека е длабоко во педесеттите години.

На првата фотографија актерката позира во плитко миејќи си го лицето, а на втората медитира на песок.

„Треба да го зачуваме мирот“, напишала таа во описот.

Фотографиите добија скоро половина милион лајкови за помалку од еден час, а фановите ја опсипаа со комплименти.

„Божица“, „Убава како и секогаш“, „Ти си толку секси“, „Убавица“, беа некои од коментарите.

Инаку, Салма ќе наполни 55 години во септември оваа година.

Бербер бесплатно средил бездомник, никој не го препознава (ВИДЕО)

Барбер од Франција бесплатно ишишал и избричил бездомник, а неговиот нов изглед воодушеви многу корисници на социјалните мрежи.

Видеото објавено на TikTok од францускиот славен фризер Давид Кодат покажува маж пред и по неговото средување.

Снимката доби илјадници лајкови, а многумина коментираа дека човекот изгледа непрепознатливо.„Косата и брадата менуваат сè“, е еден од коментарите.„Ова толку многу го подмлади“, напишал друг.

Давид Кодат е познат француски фризер ,кој е сопственик на салон во Стразбур.

притисни ентер