Меркел јавно им се заблагодари на постарите граѓани за одговорното однесување за време на карантинот

Во својата редовна видео-порака во сабота, германската канцеларка им се заблагодари на постарите германски граѓани за нивниот став и разбирање за време на пандемијата на коронавирус.

„Сакам им да се обратам особено на групата граѓани кои сметаат дека е многу тешко и многумина сè уште живеат со многу ограничувања: нашите постари сограѓани“, рече Ангела Меркел во својата редовна видео-порака.

Меркел изјави дека е свесна дека нивните веќе тешки секојдневни животи се уште потешки за време на пандемијата.

„Вашето веќе осамено секојдневие стана уште поосамено. Најболното нешто за сите беше секако да не ги видите децата и внуците со недели и да не бидете во можност да ги прегрнете“, рече Меркел.

Таа рече дека постарите, и покрај ограничувањата, не реагирале со лутина, но „честопати со разбирање за нивната политика“ што наметнало ограничувања во контактите.

Меркел, исто така, се заблагодари на персоналот на болниците и старечките домови кои ги „искористија сите расположиви можности“ да најдат хумано решение во време на криза.

Сообраќајот по влажни коловози, АМСМ препорачува внимателно возење

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, со умерен интензитет надвор од градските средини. 

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и исклучително внимателно управување со возилата.

Посебно се препорачува внимателно возење низ клисурите каде има можност од појава на одрони и тоа на делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Според АМСМ, на граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

На регионалниот патен правец Р2431 Штип – село Аргулица – Плачковица (детско одморалиште), на делот од кракот за село Прналија, 500 метри после аеродромот кон викенд населбата (28050км.), сообраќајот е во прекин поради оштетување на патот во должина од 50 метри На местото е поставена вертикална сигнализација.

Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. 

Минималната температура ќе се движи од 14 до 21, а максималната од 26 до 32 степена.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со повремен пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне 29 степени.

Од понеделник ќе преовладува сончево и потопло време, а во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на дожд и грмежи.

Зголемен бројот на новозаразени, вакцините против грип дел од стратегијата за справување со КОВИД-19

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство.

Според податоците, по Скопје, најголем број новозаразени има во Штип, Куманово, Гостивар, Тетово и Велес.

Министерот за здравство, Венко Филипче најави зголемување на бројот на бесплатните сезонски вакцини против грип како дел од стратегијата за справување со КОВИД-19, а рече и дека се преземаат чекори за зајакнување на болничките капацитети, за брзо тестирање, како и за зголемување на медицинскиот персонал во пресрет на евентуален нов корона бран оваа есен.

Инфективната клиника, пак, овој месец ќе биде „зајакната" со шведско искуство за нега на пациенти болни од КОВИД-19.

-Дел од нашата стратегија е двојно да ги зголемиме бесплатните сезонски вакцини против грип. Вакцината нема да биде задолжителна, но таа и тоа како е важна мерка за заштита против КОВИД-19, особено за луѓето од најранливите групи. Ќе ги вакцинираме сите лица постари од 65 години, пензионери, ќе има вакцина и за здравствените работници, за трудниците..., за тие кои сметаме дека најмногу треба да се заштитат. Верувам дека ќе има добар одзив и дека ќе прифатат вакцинација. Да се заштитат барем од сезонскиот грип, зашто за тоа има заштита-вакцина. Сега гледаме колку е вакцинацијата битна, кога се соочуваме со болест за која нема вакцина, нагласи Филипче.

Според него, продолжува изградбата на модуларни болници во 16 општини низ земјава и моментно нема недостаток на специјалисти иако лекарите веќе почнале да ги користат одморите.

-Прво ги спремаме 16-те КОВИД центри по примерот на модуларната болница до Инфективната клиника, за да се зголеми бројот на болнички кревети во сите болници ширум државата, и целосно да се одделат овие пациенти со КОВИД-19. Во секоја од овие 16 ќе има брза дијагностика, да се знае веднаш по приемот дали пациентот е носител или не на вирусот, да се знае по која патека да се движи, напомена Филипче.

Медицинскиот техничар од Шведска, Ханс Јорген Михаел Селберг кој пристигна во земјава на четврти август преку европскиот механизам за цивилна заштита, ќе им помогне на своите колеги од Инфективната клиника при нега на пациенти болни од КОВИД-19. Тој ќе престојува на Клиниката еден месец за да ги пренесе своите искуства.

На Инфективната клиника, како што покажува последната, вчерашна статистика на Министерството за здравство, примени се четири пациенти, а вкупно хоспитализирани се 80. На кислородна поддршка се 37, а ниту еден не е на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 14 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19 и четири деца позитивни, додека тројца се суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември" се примени девет нови, а вкупно хоспитализирани се 74 пациенти. На респираторна машина се петмина. Во болницата во Битола се хоспитализирани 28, а во болницата во Штип 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 123 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 11.754, оздравени се 7.622, починале 523, а активни случаи има 3.609.

притисни ентер