Меркел ја повика Европа на одговорност и жали за односот со САД

Германската канцеларка Ангела Меркел ја повика Европа да преземе повеќе одговорности во светот.

Таа исто така изрази жалење што односите со Соединетите држави се различни од оние што би сакале, особено кога станува збор за животната средина.

„Треба да направиме вонреден напор за да се справиме со овој извонреден предизвик (коронавирусот), но сакам уште повеќе, сакам Европската унија, особено во време на криза, да покаже светска солидарност и да преземе поголема одговорност“, рече Меркел во обраќањето пред фондацијата Конрад Анденауер. .

Германија го презема ротирачкото претседателство на Европскиот совет на 1 јули. Меркел, која го најави нејзиното заминување од канцеларијата во 2021 година, во Фондацијата ги претстави главните упатства за тоа што ЕУ ќе направи до крајот на годината, среде здравствената, економската и социјалната криза.

„Пандемијата ќе доведе до засилување на конфликтите и постојните проблеми на многу места и затоа ќе претставува предизвик за капацитетот на Европската унија да дејствува на надворешната и безбедносната политика“, рече Меркел.

„Тоа е уште повеќе причина да ги браниме вредностите што ги носиме во рамките на ЕУ, солидарноста, демократијата, слободата, заштитата на достоинството на секое човечко суштество“, рече таа.

Меркел додаде дека Европа може да излезе од кризата посилна отколку што влезе во неа.

Таа зборуваше неколку часа по презентацијата во Европската комисија за планот за обновување од 750 милијарди евра, што допрва треба да го усвојат земјите-членки.

Меркел истакна дека Соединетите држави се најважниот партнер на Европа, но дека ова партнерство е различно отколку што би сакала ЕУ, особено кога станува збор за животната средина.

Таа оцени дека ЕУ има „стратешки интерес“ во разговорите со Кина, и покрај сегашните несогласувања околу Хонг Конг, каде според неа треба да се одржи принципот „една земја со два система“.

Германското претседателство ќе се занимава и со односите со Русија, рече Меркел.

Според неа, треба да се сфати дека законот на посилен не се применува во меѓународните односи. Таа ја обвини Москва за поддршка на марионетски режими во некои делови од источна Украина и за нападот со хибридни средства врз западните демократии, вклучувајќи ја и Германија.

Супермодел подига 55 килограми како пердув (ВИДЕО)

По повеќе од една и пол година откако стана мајка ,супермоделот Кејт Аптон докажа дека е во животна форма.

Со своите 6,2 милиони следбеници, таа сподели видео од кревање тегови од 55 килограми како од шега.

Снимката е направена во домашната сала. Аптон носи розови шорцеви и качулка со долги ракави.

Кејт зазеде цврст и стабилен став. Ги затвори очите и вдиши за да се подготви за предизвикот. Таа започна да ги крева теговите под будното око на тренерот Бен Бруно. Таа успеа да ги крене и спушти седум пати пред да запре за да се одмори.

За помалку од 24 часа, видеото го погледнале скоро половина милион луѓе, а повеќе од 500 коментираа.

„Таа е во добра форма“, „Колку си силна“, „Импресивно“, ја пофалија нејзините фанови.

Пијаниот бразилски фудбалер Адриано не може да стои (ВИДЕО)

Прославениот бразилски фудбалер  Адријано, се чини, сè уште страда од старите пороци.

Алкохолот и лудите забави беа актуелни за време на неговите најпознати играчки денови во Интер во 2004 година, а судејќи според новото видео од Бразил, 38-годишниот играч сеуште сака добра забава.

Адријано беше на забава минатата сабота во видливо пијана состојба, и покрај пандемијата на коронавирус.

Тој едвај можеше да оди со помош на пријател и некако успеа да се збогува со другите луѓе, но според изразот на лицето, поранешниот играч на репрезентацијата на Бразил делува уништен.

Позната е приказна дека неговите пороци биле предизвикани од тешката трагедија кога го загубил својот татко пред 15 години.

Падна во депресија и западна во алкохолизам.

Кога му било речено дека го загубил татко му, кој починал од срцев удар, неговиот свет се распаднал.

"Тоа остави непремостлива празнина во мојот живот. Интересно е тоа што мојот роден Бразил ми даде малку светлина во некои ужасни денови. Вие не можете да ја замислите мојата состојба на умот. Се обидуваат да ме урнат, но јас постигнам гол. Цела моја енергија ја посветив на споменот на татко ми. Се сеќавам на прегратките на моите соиграчи. Интер секогаш беше таму во мојот најтежок период. Морати ми беше како татко, исто како и Занети. Искрено сум им благодарен".

Србија и Црна Гора се отстранети од пописот на безбедни земји на ЕУ

Земјите-членки на ЕУ решија да ги отстранат Црна Гора и Србија од списокот на трети земји од кои можат да патуваат во ЕУ без ограничувања, заради зголемениот број на заразени со коронавирус, тврдат дипломатски извори.

По исклучувањето на Србија и Црна Гора, нема повеќе европски земји на списокот од кои може да се влезе во ЕУ без ограничувања, освен можеби Грузија, земја на границата меѓу Источна Европа и Западна Азија.

На списокот се наоѓаат 13 држави: Алжир, Австралија, Грузија, Јапонија, Јужна Кореја, Канада, Кина, Мароко, Нов Зеланд, Руанда, Тајланд, Тунис и Уругвај.

На состанокот Корепер (Комитетот на постојани претставници на државите членки на ЕУ), имаше предлози да се отстранат и Алжир и Мароко од списокот, но ова не наиде на поддршка.

Земјите-членки на ЕУ решија да ги укинат ограничувањата за влез на нивната територија од трети земји кои имаат слична или подобра епидемиолошка состојба во однос на коронавирусот од 1 јули.

Кон крајот на минатиот месец, земјите-членки усвоија препораки во кои се наведени 15 земји од кои ќе можат граѓаните да влезат во ЕУ од 1 јули. Тоа беа Алжир, Австралија, Црна Гора, Канада, Грузија, Јапонија, Мароко, Нов Зеланд, Руанда, Србија, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис и Уругвај. Кинеските граѓани исто така ќе можат да влезат, но под услов Пекинг да ги укине ограничувањата за влез на граѓаните на ЕУ.

Списокот се ревидира и ажурира на секои две недели според развојот на епидемиолошката состојба. Патните ограничувања може да бидат укинати целосно или делумно или повторно да се воведат за наведените земји во согласност со промените на епидемиолошката состојба.

Главниот критериум за влез на државјани од трети земји на територијата на Европската унија е бројот на ново заразени на сто илјади жители во тие земји, што мора да биде „близу или под просекот на ЕУ“ во претходните 14 дена.

Исто така, се бара стабилен или опаѓачки тренд на нови заразени. Ќе бидат земени предвид и веродостојноста и достапноста на податоците во трети земји, како и мерките што овие земји ги воведоа за граѓаните на земјите од Европската унија.

За оние земји кои не се на списокот, т.е. за кои ограничувањата за влез во ЕУ сè уште се применуваат, одредени категории сепак ќе можат да влезат во ЕУ, како што се граѓани на ЕУ и нивните семејства, долгогодишни жители на ЕУ и членовите на нивните семејства, потоа здравствените работници, оние кои работат во пограничните области, оние што се вработени во транспортот на стоки и сл.

Препораките не се правно обврзувачки затоа што управувањето со границите е одговорност на земјите-членки, но тие се важни затоа што земјите-членки треба да дејствуваат на координиран начин.

Земја-членка на ЕУ не треба да ги укинува ограничувањата на оние кои не се на списокот пред да се донесе одлука на координиран начин.

притисни ентер