Меркел испратена со овации по нејзиониот последен самит на ЕУ (ВИДЕО)

Самитот на ЕУ без Ангела Меркел ќе биде како „Париз без Ајфеловата кула или Рим без Ватикан“, изјавил претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел во знак на благодарност до германската канцеларка која политички се пензионира .

Претседателот Мишел поздравувајќи ја, рече: „Нејзиното збогување од европската сцена нè допира политички, но и нè исполнува со емоции“, пренесува агенцијата ДПА.

„Екстремната трезвеност и едноставност на Меркел беа „моќни оружја“, рече поранешниот белгиски премиер и продолжи да упатува пофалби. „Вие сте и компасот и светилникот на европскиот проект“, заклучил тој.

Зборовите на Мишел биле дочекани со аплауз од насобраните лидери и со овации ја поздравија Ангела Меркел на самитот во Брисел, кој е нејзин 107-ми и последен самит по шеснаесет години на власт, наведува европски извор.

„Се надевам дека нема да се лутите поради оваа церемонија по повод вашиот последен самит“, и рече Шарл Мишел, додавајќи дека дваесет и седумте состаноци „без Ангела ќе бидат како Рим без Ватикан или Париз без Ајфеловата кула. "

Европските лидери му оддадоа почит на преговарачкиот дух на германската канцеларка на самитот во Брисел.

„Таа ја одбележа Европа шеснаесет години и ни помогна, сите дваесет и седум земји, да донесеме добри одлуки со многу хуманост во тешките времиња“, рече белгискиот премиер Александар де Кро.

Заминувањето на Ангела Меркел „ќе остави голема празнина бидејќи таа долго време беше на функцијата и силно влијаеше на развојот на Европската унија“, додаде неговиот австриски колега Александар Шаленберг.

„Таа беше миротворец во ЕУ. Таа несомнено беше голема Европејка“, рече тој.

Канцеларката е „голем политичар и главен фактор на стабилизација во комплицирани ситуации“, изјави литванскиот претседател Гитанас Науседа, нагласувајќи дека чувствува „голема почит“ кон неа.

„Таа секогаш наоѓаше како ќе не обедини и да не охрабри да продолжиме понатаму“, рече луксембуршкиот премиер Ксавиер Бетел, кој е нејзин близок соработник веќе осум години. „Ќе ми недостига. Ќе и недостасува на Европа“, рече тој.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, поранешната министерка за одбрана во владата на Ангела Меркел, неодамна укажа во која мера аналитичкиот дух на овој доктор по физика е пресуден за деблокирање на често бескрајните европски преговори.

Во последните месеци, европските лидери се редат со признанија и благодарение на тоа што ја води Германија од 2005 година, речиси исто колку и канцеларот за обединување Хелмут Кол (1982-1998).

Меркел, на чело на најсилната економија на континентот, беше остро критикувана за ставот на Берлин во кризата во еврозоната по колапсот на глобалниот финансиски пазар 2008-2009 година, но оттогаш беше широко фалена за нејзиниот одговор на мигрантската криза во 2015 година..

Христијанско -демократската канцеларка (ЦДУ) ја покажа способноста на прагматично управување да ги постигне потребните решенија со цел да се зачува единството на Унијата.

Германија треба да добие нов канцелар до Божиќ. Социјалдемократите, Зелените и либералите во четвртокот објавија распоред за нивните разговори со цел да се донесе Олаф Шолц (СПД) на чело на почетокот на декември.

Заминувањето на Ангела Меркел (67) ги подгрева стравувањата од празен простор во ЕУ, која се соочува со важни одлуки: економско закрепнување по Ковид, климатски промени и потврдување на нејзината геополитичка улога во однос на Соединетите држави и Кина.

Неверојатен потфат: Французин на 70 метри височина ја премина Копакабана (ВИДЕО)

Одејќи по јаже, 27-годишниот Французин Нејтан Паулин го изведе својот нов потфат на воодушевување на многумина меѓу двата врва на познатиот Шеќерен рид во Рио де Жанеиро.

Паулин пешачеше петстотини метри по јажето, а до крај бил прицврстен со јаже за потпора. И добро што го направил тоа, бидејќи неколку пати изгубил рамнотежа и се лизнал.

Јажето било поставено на височина од седумдесет метри, а по целата должина под него била плажата Копакабана со капачи.

Публиката со ентузијазам ја следела прошетката, лежејќи на лежалките.

Но, Нејтан бил особено воодушевен, благодарение на прекрасниот поглед кој го пружа ова уникатно место, поради што го избрал за својата „прошетка“.

„Горе беше одлично бидејќи имате панорамски поглед од 360 степени. Од едната страна го гледате Шеќерниот Рид, потоа Корковадо. Самиот Рио е посебен по тоа што градот е помеѓу планините и морето, од сите страни имате поглед на море и планини, а стоењето над се` е незамисливо “, рече Французинот.

Нејтан долго време се подготвувал за овој потфат, но поради пандемијата морал секој пат да го одложува.

Почна судењето на данскиот голфер кој јавно уринирал во авион и напаѓал жени

Во Лондон започна судењето на данскиот играч на голф Торбјорн Олесен, кој е обвинет за сексуална злоупотреба на стјуардеса и жена и уринирање на седиште пред две години на летот од САД до Лондон.

Британската полиција го уапсила Олесен на 29 јули 2019 година под сомнение за сексуален напад на летот на Бритиш ервејс, а на 6 август тој бил официјално обвинет. Данскиот играч на голф ги отфрлил сите обвинувања, велејќи дека не се сеќава на ништо.

Сведоците го опишале неговото однесување на летот од Нешвил до Лондон како сосема бизарно.

Под дејство на алкохол, Олесен почнал да трча низ авионот, да го навредува екипажот, потоа да ја гушка и се обидел да ја бакне стјуардесата, наводно фатил друга жена за градите, уринирал на седиштето, а потоа плачел пред да заспие на своето место во бизнис класата.

„Во текот на моите 27 години кариера, никогаш не сум видела нешто слично“, рече стјуардесата. Олесен го негирал сексуалниот напад, велејќи дека никогаш свесно не би ја ризикувал својата кариера со извршување на кривично дело. Тој додаде дека земал апчиња за спиење и не се сеќава на ништо.

„Се чувствував целосно ужасно и многу ми беше жал. Не можев да верувам што зборуваат, што се случило... Засрамен сум и се чувствувам ужасно“, изјавил 31-годишниот Олесен на судењето.

Данецот, кој освои пет европски турнири во текот на својата кариера, загуби профитабилни спонзорски договори по инцидентот и падна од 50. на 400. место на ВТА.

Седуммина припадници на „сините шлемови“ загинаа во Мали

Седуммина припадници на тогоанските сини шлемови загинаа, а тројца се тешко повредени во напад со експлозивна направа во центарот на Мали, што најостро го осуди генералниот секретар на ОН.

„Денес, 8 декември, логистички конвој на мировници (MINUSMA) кој патуваше од Дуенце до Севаре, во центарот на земјата, наиде на експлозивна направа.“ објави на Твитер Мисијата на ОН во Мали (MINUSMA).

Нападот се случил во околината на Бандиагара, во провинцијата Мопти, додава MINUSMA.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш „остро го осудува овој грозоморен напад“, изјави неговиот портпарол Стефан Дужарик во Њујорк. Тој ги повика властите во Мали да направат се` за да ги пронајдат виновниците и да ги изведат пред лицето на правдата, додаде тој.

Врховниот командант на MINUSMA, Ел Гасим Ване, исто така „остро“ го осуди овој „кукавички“ напад, истакнувајќи во изјавата дека тоа може да се опише како „воено злосторство“.

„Оваа трагедија го зголемува бројот на жртвите на нападите врз мировниците во Мали.“

Нападот доаѓа еден ден откако MINUSMA ја објави смртта на мировниците во Дакар во понеделникот, кои биле убиени кога нивното возило наишло на импровизирана експлозивна направа на 22 ноември во близина на Тесалит, во северниот дел на Мали.

Во Мали беснее конфликт од 2012 година во кој џихадистичките групи поврзани со Ал Каеда и групата Исламска држава постојано извршуваат напади по насилството врз цивили на вооружените групи, од кои некои се нарекуваат сили за самоодбрана.

MINUSMA, распоредена во Мали во 2013 година, моментално е мировната мисија на ОН со најмногу смртни случаи во светот. До 31 октомври, 146 нејзини членови биле убиени во воените дејствија, според статистиката на ОН.

притисни ентер