Мексико развива сопствена вакцина, ќе се вика Патрија

Мексико до крајот на оваа година, по Куба, сака да стане втора земја во Латинска Америка со своја вакцина.

Како што пишува Дојче веле, Рамон Лопез Веларде не е кој било поет, тој е икона и „национален поет“ во својата татковина. Неговото ремек-дело е: „La suave Patria“ („Нежна татковина“). 100-годишнината од неговата смрт во Мексико ќе биде одбележана на 19 јуни.

Сето ова мора да се знае за да се разбере зошто мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор ја нарече новата вакцината на надежта „Патрија“. Едноставно, како што рече, не може да биде ништо помалку од тоа, името на вакцината е, како што рече претседателот, повикувајќи се на стиховите на овој голем поет, татковината е сè.

Дали Рамон Лопез Веларде ќе се согласи неговото име да биде поврзано со вакцина која сè уште не е позната дали навистина може да ги реши проблемите во татковината?

Пораката е јасна во секој случај: Мексико, со 216.000 смртни случаи од последиците на коронавирус, е трета земја во светот според бројот на смртни случаи, по САД и Бразил, што ја презеде својата судбина во свои раце. Започнала првата фаза на тестирање на Патрија, со 100 доброволци на возраст од 18 до 55 години од мексиканскиот главен град .

Милиони ефтини дози на вакцини треба да бидат достапни до крајот на годината, а реномираната лабораторија „Авимекс“ ќе добие седум и пол милиони долари субвенции од државата. Дали компанијата, основана во 1952 година, ќе стане латиноамерикански BionTech во однос на развојот на вакцините?

Ксавиер Тело е скептичен во врска со ова. Овој хирург и здравствен работник се прашува колку големи се шансите Патриа да може да дојде до фаза на одобрување за употреба: „Никогаш порано во Мексико не сме можеле да развиеме вакцина од нула.Не мислам дека Патриа ќе биде достапна пред почетокот на 2022 година. Вакцината нема да биде излез од пандемијата во Мексико “.

Авимекс и мексиканската влада се обидуваат да докажат дека Тело не е во право. Втората фаза на тестирањето на вакцините е планирана за јуни и јули, додека третиот и одлучувачки тест е планиран во периодот од август до октомври. Веста доаѓа во време кога владата на Лопез Обрадор е под огромна критика за управување со кризата со корона.

Голем број на смртни случаи се едно, а процесот на вакцинација е сосема друго. Иако Мексико е прва земја во Латинска Америка која започна да вакцинира уште на Божиќ минатата година, таа земја не успеала да постигне многу во областа на имунизацијата - затоа што едноставно нема доволно достапни вакцини.

Земјата е заглавена во приоритетната вакцинација во групата 2 и досега ги вакцинира само здравствените работници постари од 60 години. Луѓе на возраст меѓу 50 и 59 години исто така можат да аплицираат за вакцинација. Досега се искористени 17 милиони дози вакцини во процесот, но земјата, која има 130 милиони жители, е далеку од сопствените очекувања.

Мексиканците во моментов се вакцинираат со пет различни вакцини: BioNTech / Pfizer, AstraZeneca, кинеските вакцини Синовац и КанСино, како и Спутник В. Од средината на јуни, фабрика во Мексико се очекува да произведува руска вакцина. Патрија може да биде шестата вакцина, со што Мексико, после Куба, е втора латиноамериканска земја што ќе произведува своја вакцина.

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ нема против измена на член 102 ако има заштитни механизми

Додаде дека се уште го немаат предлогот на измената, но побара учество и на власта и на опозицијата како и на граѓанскиот сектор

Едукативни и кампањи од јавен интерес се од корист на секого, но мора да бидат со целосна вклученост на сите релевантни субјекти кои што имаат интерес од тоа и со под еднакво учество и на власта и на опозицијата. Многу е важно да се дефинира механизам кој што ќе значи контрола во однос на власта дсо цел да не ги злоупотребува тие кампањи за влијание врз медиумите и да не се прават финансиски малверзации, рече Николоски во вечерашното издание на Само Интервју.

Влада: Од Институтот за македонски јазик самите понудија нови толкувања за зборовите

Владата, заедно со Министерството за образование и Институтот за македонски многу јасно и прецизно ги договорија улогите во подготовката на процесот и во поставувањето на севкупниот зборовен фонд од „Толковниот речник на македонскиот јазик"

„Толковниот речник на македонскиот јазик" е научен труд и авторско дело на научниците македонисти и лингвисти од Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков" коишто се единствено стручни за оваа област и имаат и надлежност за содржината на речникот.

Владата согласно својата програма за унапредување на македонскиот јазик ја реализираше дигитализацијата на вкупниот број лексеми, односно зборови, со единствена цел да им го доближи и да го стави на бесплатно располагање речникот на сите граѓани и на академската јавност во земјата и во светот, за тој редовно да се ажурира, да расте и да се развива, да се дополнува и менува.

Тоа значи дека платформата makedonski.gov.mk понатаму ќе се развива заедно со сите научни работници, лектори, македонисти, и други научници кои низ својата интердисциплинарна работа опфаќаат лингвистика, и кои ќе можат редовно да го ажурираат речникот, да го дополнуваат и менуваат, за истиот да расте и да се развива, а Владата и понатаму ќе ја има единствено улогата да го модерира техничкиот дел на процесот и да го одржува системот.

Во комуникацијата со Институтот за македонски јазик откако во јавноста се појавија реакции за одделни лексеми во речникот, првите луѓе на редакцијата и на институтот самите понудија толкувањата на зборовите што предизвикаа реакции да бидат привремено повлечени и многу бргу да во наредниот период бидат заменети толкувања соодветно според современиот лингвистички и општествен контекст.

За овој чекор согласност за содржината на соопштението даде и раководителката на проектот „Толковен речник на македонскиот јазик" кое беше доставено до јавноста и до сите медиуми кои побараа дополнителни толкувања.

Владата во комуникацијата со Институтот и со раководниот тим на толковникот, покажа висока почит и разбирање за стручноста и автономијата на научните работници и размената на мислења поврзана за реакциите се водеше во исклучиво контекст на социо-лингивистичките аспекти согласно современите општествени текови и прифатени вредности, и во таа насока понуденото решение за ново вредносно толкување, со целата почит кон методологијата на тимот научници, дојде токму од нив.

Швајцарците произведоа супер автомобил со 2000 КС

Малку познатата швајцарска компанија ја најавува премиерата на автомобил со врвни перформанси.

Единственото нешто што е веќе видено е моторот 5.2 V10, особено кога е атмосферски. Преносот е со седум брзини, а во погонскиот систем има и електричен мотор. Поточно, три такви мотори, што ја зголемува вкупната моќност на хибридот на повеќе од 1200 КС.

Звучи злобно, но овој автомобил ја има и таа еколошка страна. Така, благодарение на малата батерија од 4,5 kWh, може да вози исклучиво на електрична енергија.

Она што е особено интересно е карбонската монокабина и телото направено од композит познат како Амплитекс, дознава британски „Автомобил“.

И плановите не застануваат тука бидејќи Швајцарците не оставаат ништо на случајноста. Исто така, се подготвува електрична верзија со скоро 2000 КС и батерија од 70 kWh. „Работиме на нова технологија со ќелии со поголема енергетска густина отколку во Формула Е, што е околу 180 Wh / kg“, откри ко-основачот на компанијата и поранешен менаџер на Ле Ман, Беноат Моранд. Загарантираниот опсег е 301 км. Кон него се придружува и Ерик Булие, поранешен менаџер на тимот на Лотус и Мекларен Ф1, што дополнително ја зголемува тежината на проектот.

Почетокот на продажбата се очекува во 2023 година, а цената за секоја од 73-те планирани примероци е 2,3 милиони швајцарски франци, без оглед за кој примерок станува збор.

Кога станува збор за перформансите, максималната брзина се најавува на 400 км на час, а спринтот е за 6,3 секунди, до 200 км на час. Импресивно.

притисни ентер