Mакрон: НАТО мора да знае кои му се непријателите

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска рече дека НАТО мора јасно да ги постави своите стратешки приоритети и да знае кои се неговите непријатели, скоро една година по неговата изјава дека Алијансата е во состојба на „кома“.

„Треба да знаеме кои и каде се нашите непријатели“, рече Макрон на прес-конференција. НАТО мора да донесе стратегија за Русија , а Кина не треба да биде приоритет, додаде тој.

На НАТО му треба стратегија кон Русија која треба да биде „дури и непопустлива, во случај Русија да организира упади, сајбер напади или заплашувања, но треба да се земе предвид географијата на Европа“, рече Макрон.

Самитот на НАТО ќе се одржи во Брисел следната недела.

Ројтерс на крајот на март објави дека планот од 20 милијарди американски долари за да го направи НАТО поотпорен во справување со предизвиците како што се зголемувањето на Кина и климатските промени наиде на силен отпор од Франција, кои изразиле загриженост дека може да ги загрози сопствените воени приоритети.

Фото: Нивес повторно провоцира

Хрватската пејачка и манекенка повторно ги остави без здив нејзините фанови.

Таа овој пат е облечена во боите на Хрватска за да им пружи поддршка на фудбалските репрезентативци кои учествуваат во ЕУРО 2020.

- И денес сончање во соодветни бои ... Каде го гледате натпреварот? - напиша Нивес.

„Ма каква Карлеуша, бомба си “, стои во еден од коментарите на фотографијата.

Затворена најголемата онлајн продавница за украдени податоци

„Slilpp“ - најголемата онлајн продавница со украдени податоци, конечно е затворена.

„Slilpp“ постои од 2012 година и се проценува дека сопствениците на оваа страница заработиле милиони долари.

Тие продавале украдени податоци, од обични налози за плаќање преку Интернет до податоци за кредитни картички, тековни сметки во банка и тн.

За девет години се проценува дека е направена штета од 200.000.000 американски долари преку оваа страница.

Продадени се повеќе од 80 милиони податоци за најавување на одреден налог.

Околу 1.500 компании настрадаа од „Slilpp“ .

Интернет експерти предводени од експерти од Соединетите Американски Држави конечно и ставија крај на оваа страница и таа е под контрола на ФБИ.

Фото: Ким Кардашијан има необично Ламборџини

Ким својот автомобил го обложи сто ткаенина која наликува на крзно.

Тешко дека на обожувателите на Ламборџини би им се допаднала оваа идеја, но зад екстравагантниот потег стои добро смислен маркетинг.

Имено, Ким го направи своето Ламборџини Урус во крзно со цел да ја промовира својата продавница „Скимс“.

Ова сигурно не е најчудниот персонализиран автомобил на некои од личностите од светот на шоу-бизнисот што сме го виделе досега, но Ким успеа во тоа што го посакуваше - да го привлече вниманието на обожавателите кон нејзината продавница.

притисни ентер