Мајката на шестмесечната Бисера бара итна реакција од надлежните (ВИДЕО)

Малата Бисера од раѓање е на Детската клиника. Денеска на фејсбук мајката Александра објави апел за итна реакција на надлежните.

Ова е малата Бисера која 6 месеци се наоѓа во Детската клиника во Скопје. На Бисера и било дадена дијагноза „ конгенитална варичела “. Од моментот на раѓање Бисера с енаоѓа на детската клиника со нејзина мајка. Нејзините родители неколку пати побарале помош од сите надлежни, докторите кои ја лекувале, потоа директорката на клиниката стигнале и до министерот Венко Филипче кого го информирале за состојбата на малата Бисера. Родителите се пожалија на улосвите во клиниката. Од страна на лекарскиот тим кој ја лекува Бисера им било кажано дека моментално тоа е капацитетот со кои можат да обрнат внимание на лекувањето на Бисера. Во тој момент родители побарале од директорка да бидат упатени каде би можела Бисера да с елекува надвор од Детската клиника бидејќи родители сметаат дека Бисера не го добива соодветниот третман.

Мајката дополнително објаснува дека откако се наоѓаат во клиниката Бисера се здобила со дополнителни бактерии и вируси кои и ја отежнале состојбата на Бисера.

Мајката појаснува дека на 5 деца кои с енаоѓаат на клиниката само една медицинска сестра водела грижа. Се пожали дека немаат топла вода за да ги извршат основните потреби особено во моменталната ситуација на вирусот КОВИД – 19, дополнително појасни дека немаат ниту хигиеничари . Во моментот состојбата на мајката е влошена поради вирус кој се здобила од малата Бисера а за кои се уште чекаат резултати да им се каже за каков вирус станува збор.

Мајката Александра се пожали дека на моменти е со покачена температура, а додека малата Бисера е симната е на интензивна, состојбата и е стабилизирана.

Но, мајката апелираат да се најде решение за состојбата на Бисера бидејќи и според лекарите и било кажано дека Бисера е една од илјада во светот со ретка дијагноза, па поради тоа родителите на Бисера бараат соодветна нега и внимание од стручни здравствени лица. Дополнително стравуваат од моменталната состојба во која с енаоѓа целата држава со корона вирусот.

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.

– Македонски државјани се пристигнати од Авганистан. По добиени информации дел од нив се позитивни. Поради безбедност на граѓаните, во консултација со Комисијата за заразни болести и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вечерва ќе бидат во карантин, а утре епидемиолог ќе одлучи што понатаму, наведоа од Министерството за здравство. /МИА

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

притисни ентер