Љупчо Ристовски, Стојанче Ангелов и Петар Богојески во „Само вистина“

Вечерва гости во „Само вистина“ ќе бидат Љупчо Ристовски, Стојанче Ангелов и Петар Богојески.

Почитувани сограѓани, вечерва во Само Вистина ќе дебатираат Љупчо Ристовски, Стојанче Ангелов и Петар Богојески.

На власта и се брза за уставните измени, опозицијата тврди дека нема ги поддржи, кој ќе попушти? Можна ли е „Преспа 2“? Ако процесот заврши во ќор-сокак, имаме ли алтернатива?

Фиктивни трошоци и сомнежи за корупција или законита зделка за историскиот инфраструктурен проект, има ли контрола како се трошат народните пари?

Зошто е ниска довербата во институциите, имаме ли капацитет да се реформираме или мора некој друг тоа за нас да го стори?

Вечерва во Само Вистина, Јана Јосифоска со Љупчо Ристовски, Стојанче Ангелов и Петар Богојески, по вестите во 18.

Сестрата што изнесуваше цитостатици од Онкологија доби 2 години затвор

На казната се жалело Обвинителството, но Апелација ја потврдила.

29 годишната медицинска сестра од клиниката за Онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од клиниката во три наврати, во три различни денови, изнела ампули меѓу кои и цитостатици наменети за пациентите со карцином, објави „Слободен печат“..

Османовиќ е осудена во отсуство. Како сопатничка таа излегла од земјава на граничниот премин Табановце уште пред да почнат судењата, па од тогаш, не им е достапна на органите на прогонот и нема почнато да ја издржува затворската казна.

На казната се жалело Обвинителството, но Апелација ја потврдила.

Случајот кој се водеше против 29-годишната медицинска сестра не е поврзан со големата истрага за злоупотреба на биолошката терапија на клиниката, а каде што Јавното обвинителство сомничи 5 лица меѓу кои и четворица доктори.

ЕУ ги продолжи санкциите воведени поради руската анексија на Крим за уште една година

 Советот на ЕУ денеска донесе одлука за продолжување на санкциите воведени како одговор на илегалната анексија на Крим и градот Севастопол од страна на Русија до 23 јуни 2025 година, јави дописникот на МИА од Брисел. 

Рестриктивни мерки кон Русија во врска со анексијата првпат беа воведени во јуни 2014 година и тие вклучуваат забрани за увоз во ЕУ на производи кои потекнуваат од Крим или Севастопол, како и за инфраструктурни или финансиски инвестиции и туристички услуги на овие територии.

Понатаму, со санкциите се забранува извоз на одредени стоки и технологии од ЕУ за Крим, кои би можеле да се користат во транспортниот, телекомуникацискиот и енергетскиот сектор или за истражување и производство на нафта, гас и минерални ресурси.

- ЕУ не ја признава и натаму ја осудува илегалната анексија на Крим и Севастопол од страна на Руската Федерација како кршење на меѓународното право. Од 2022 година, Русија дополнително го нарушува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина со нејзината неиспровоцирана и неоправдана агресивна војна против Украина. ЕУ останува цврста во својата посветеност на независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина во рамките на нејзините меѓународно признати граници и нејзиното вродено право на самоодбрана од руската агресија и посветена на целосно спроведување на нејзината политика за непризнавање, се додава во соопштението на Советот. /МИА

Петок пред Духовден, 21 јуни, неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

За граѓаните од православна вероисповед во државава, 21 јуни (петок пред Духовден), е неработен ден.

Како што соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика, неработниот ден е согласно Законот за празниците.

МТСП на граѓаните од православна вероисповед им го честита празникот.

притисни ентер