Левица бара целосно укинување на апанажата за поранешните фунционери

Непринципиелно е поранешни претседатели, премиери, министри и пратеници да добиваат високи парични суми од државната каса со месеци, особено во ек на економска криза- Левица бара укинување на апанажата за функционерите.

Двајцата пратеници од партијата поднеле предлог за измена на Законот за плата, но не очекуваат поддршка од останатите политички партии. Додека тие што активно работат земаат далеку пониски плати од избраните и именуваните лица, нејасно е зошто со години од буџетот се трошат пари за оние чиј мандат веќе завршил, вели пратениот Крмов.

-Да ги земеме последните два примери- Царовска и Шеќеринска, кои се милионерки по дефиниција, имаат пријавено имот поголем од милион евра, и во ситуација на здравствена, економска и енергетска криза, да барате апанажа е на ниво на перверзија, вели Борислав Крмов – пратеник од Левица.

Апанажата е во висина од платата која функционерите ја добивале за време на мандатот. Според законот за плати, зависно од тоа колку време биле на позиција, така им се одредува времетрањето на паричниот надомест. Радмила Шекеринска, Мила Царовска и Никола Димитров 12 месеци ќе добиваат пари на сметка, а во наредните девет месеци, од поранешниот владин состав ќе земаат плата и Арјанит Хоџа и Седат Сулејмани.

Дел од функционерите од претходната Влада се откажаа од оваа привилегија, а меѓу нив е и поранешниот премиер Зоран Заев. Тој за Канал 5 потврди дека веќе се вработил во семејните фирми, а од неколкуте законски права за екс премиери- побарал четири лица за обезбедување и автомобил Шкода, но не лично за него, туку за превоз на телохранителите.

Премиерот Ковачевски во Ватикан и Рим во чест на Денот на Светите Кирил и Методиј

Премиерот Ковечевски на тет-а-тет средба и аудиенција кај папата Франциск.

Денеска по повод одбележување на 24 мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј премиерот Ковачевски со владина делегација во рамките на посетата на Рим и Ватикан,релизираше тет-а-тет средба, а потоа и аудиенција кај Папата Франциск.

Како дел од работната посета, премиерот Ковачевски ќе се сретне и со премиерот на Бугарија Кирил Петков.

Во Рим е Тамара Стојкова .

Тамара каква е агендата за денеска ?

Во видеото погледнете го целиот извештај.

Одбиен предлогот Тајван да учествува на собранието на СЗО

Обидот на Тајван да учествува на годишното собрание на Светската здравствена организација, денеска е одбиен. Кина ги нарече, напорите на Тајпеј, да учествува, „политичка манипулација", јавија британски медиуми.

Водечкото светско здравствено тело одлучи да не се стави на дневен ред предлогот на 13 членки на СЗО, со што се бара Тајван да се приклучи на собранието како набљудувач.

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски молчи за средбата на Џафери со луѓе на Путин

Ковачевски молчи за средбата на Џафери со луѓе на Путин, исто како што молчеше за пцуењето на вработени, уште што треба да се случи за да побара оставка?

Талат Џафери имал средба во собранието на Македонија со Абдул-Вајед Нијазов, поранешен пратеник во Думата и основач на здружението „Муслиманите во поддршка на Претседателот Путин". Истата средба Џафери не ја објавил на социјалните мрежи, ниту пак известил преку прес службата на собранието за неа.

Џафери ја криел оваа средба.

Џафери мора да каже, зошто криел за средбата и дали потоа ги известил службите дека има таква средба?

Активностите ма Џафери можат да бидат потенцијална опасност и за НАТО.

И сето ова Ковачевски го премолчува, само за да не му падне владата.

Ковачевски не смее да побара одговорност за Џафери, зошто знае дека така може да падне владата, а со тоа и тој повеќе никогаш нема да биде премиер, затоа што има рејтинг помал од стапката на инфлација.

Ковачевски не може вечно да се крие. Иако тој молчи, народот го гледа и се срами од срамот кој и го приредува Џафери на Македонија.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер