Лешковска: Штета е генијалните деца од Македонија да ја напуштаат земјата,зошто нема стратегијa

Генијалните деца освен опција да одат неколку одделенија напред и да имаат неколку часови плус од нивните врсници немаат други опции велат и професорите кои работат со овие деца и нивните родители. 

Македон Димитриовски дете гениј чија интелигенција треба да достигне 150 IQ го отвори прашањето колку нашиот образовен систем и закон може да му дадат добра перспектива во Македонија. Министерството за образование не одговори на прашањата на Канал 5 дали и каков образовен систем има за овие деца, кога последен пат се смениле тестовите за мерење на интелигенција. Во законот во член 34 кратко се објаснува дека овие деца може да добијат само плус пет часови од нивните наставници како дополнителна работа. Професорката од филозофскиот факултет Елена Ачковска Лешковска објасни дека не е доволно ова што законски им дава како опција на овие деца. Најчесто за децата поголем интерес имаат странските универзитети и компании таму остануваат и придонесуваат со нивниот талент.

Голема предрасуда е дека овие деца сами ќе се снајдат генијалци се, но не е така. Најголем проблем имаат родителите кои сами бараат решение.

Професорката Лешковска вели дека таа и нејзини колеги работат со наставниците во училиштата на тема надарени деца како да ги идентификуваат. Децата кои имаат потенцијал и веднаш се препознаваат се најдбора опција за наставниците. Според неа проблемот е кај деца кои имаат двојна исклучителност имаат и хендикеп и дарба, најчесто грешката се прави кога наставниците пречката ја ставаат, а не дарабата. Така на пример тоа се децата со аутизам, АДХД и други состојби. Ако нема наставникот нема слух тогаш детето може да има отпор и да биде слаб ученик во очите на образовниот систем.

Шаќири на ФБ: Од септември наставниците ќе имаат за 15 проценти повисоки плати

 Конечно постигнавме договор со СОНК.  Од септември наставниците ќе имаат 15 проценти повисоки плати, напиша вечерва министерот за образование и наука Јетон Шаќири на „Фејсбук".

Во фејсбук статусот, Шаќири вели дека секогаш ќе се труди да ги подобрува условите на наставниот кадар.

– Им се заблагодарам на соработката на Владата и на сите што придонесоа за овој процес успешно да се финализира, напиша министерот Шаќири.

Британски новинар ќе објави книга за Меган Маркл: Дознав неверојатни работи

Меган Маркл и нејзините адвокати правеле се што можат за да го саботираат пишувањето на книгата.

Принцот Хари не е единствениот кој ќе објави книга со информации за членовите на британското кралско семејство. Британскиот истражувачки новинар, биограф и писател Том Бауер вели дека неговата книга за Меган Маркл содржи „извонредни информации“, пишува „Дејли меил“.

Бауер вели дека завршил со пишувањето на книгата и дека таа би можела да биде објавена оваа есен.

- Дознав работи за неа кои се навистина неверојатни. Мислам дека перцепцијата на јавноста за неа или ќе се потврди или ќе биде полоша, но во секој случај тоа ќе биде големо изненадување – вели Бауер.

Нему му било тешко да дојде до информации, вели тој, бидејќи луѓето најчесто не сакале да зборуваат, а Меган и нејзините адвокати направиле се за да го саботираат пишувањето на книгата.

Брнабиќ: Ни се закануваат со бомби бидејќи не воведовме санкции кон Русија

Српската премиерка Ана Брнабиќ во изјави дека честите дојави за бомби претставуваат притисок од странство врз Србија бидејќи таа не воведе санкции кон Русија по инвазијата на Украина, како што тоа го направија повеќето западни земји.

„Ние сме единствената земја во Европа која не воведе санкции кон Русија и притисоците се неверојатни од ден на ден. „Овие дојави за бомби се и притисок од странство поради невоведувањето санкции кон Русија“, изјави Брнабиќ за белградските медиуми, пренесе Н1.

притисни ентер