КЗБ очекува до крајот на неделата разрешница со првиот сомнителен случај на мајмунски сипаници

Комисијата за заразни болести очекува до крајот на неделата да има разрешница за првиот сомнителен случај на мајмунски сипаници, кој одбива да се тестира... 

Вториот сомнителен случај кај мигрантот од Сирија кој имаше симптоми на мајмунски сипаници е негативен на овој вирус. Кичевачанецот ветил дека утре ќе дојде да се тестира во Скопје кога би се знаело, дали има или нема вирус на мајмунски сипаници. Епидемиолог разговарал со неговото семејство, тој претходните денови одбивал комуникација и тестирање откако добил осип на неговото тело и слабост во мускулите се јавил во кичевската болница и откако било потврдено дека е лесно болен бил претпратен на тестирање. Но сега се чека дали утре ќе се тестира, соопштија од комисијата за заразни болести.

„Ние немаме законска можност да го присилиме да се тестира, никаде во светот тоа не се прави за оваа болест. Ова не е болест со која следи задолжителна изолација. Таа е во вид на препорака и се надеваме дека ќе проработи совеста. Имаме некој начелен договор и се надеваме дека ќе заврши тестирањето и до крајот на неделата ќе имаме резултат“, рече Петличковски.

Од комисијата смируваат дека вирусот на мајмунски сипаници не е ковид и дека не очекуваат никакви драматични бројки, но дека ќе побараат од комисијата за здравство да се дозволи здравствен надзор врз лицето, со цел случајот со кичевчанецот да се реши побрзо.

Од комисијата со апел и совет до сите оние кои ќе имаат симптоми на исип како сипанца, отекување на лимфни јазли, а знаат дека имале ризични контакти да се јават прво кај матичниот доктор, а потоа со комби на брза помош ќе биде пренесено на Инфективна клиника во Скопје. Обезбедени се 3.300 тестови за мајмунски сипаници.

Ајатолах Хамнеи: САД и Израел ги испланираат немирите во Иран

Врховниот лидер на Иран, ајатолахот Али Хамнеи денеска ги осуди протестите, што веќе две недели се одржуваат ширум земјата поради убиството на Махсе Амини.

Ајатолахот Хамнеи, во првата реакција, за протестите ги обвини САД и Израел.

Овие немири беа планирани. Јасно кажувам дека овие немири ги смисли Америка и ционистичкиот режим и нивните вработени, посочи ајатолах Хамнеи.

Тој смртта на Амини ја оцени како „тажен инцидент“ што ја остави земјата „со скршено срце“.

Амини почина во болница на 16 септември, три дена откако беше уапсена од моралната полиција поради непочитување на строгиот ирански кодекс на облекување и одведена во „центар за превоспитување“.

Герасимовски: Секое дете треба да има можност да го исполни својот сон

Секое дете и секој млад човек е важен чинител во општество. 

Општина Центар ја прославува Детската недела која започнува денеска со музички изведби, детски претстави, спортски активности во Паркот на Франкофонија, на кои се претставуваат деца од градинките и ученици од сите основни училишта во Општината.

Како што информираат од Општината, градоначалникот на Центар Горан Герасимовски пред децата ја истакна нивната важност како најдрагоцено богатство и иднина на секое општество.

– Секое дете и секој млад човек е важен чинител во општество. Затоа е важно на секое дете да му се даде можноста да го оствари својот сон и аспирации, да ги каже своите размилувања и делувања со цел да земе активна улога во општеството. Ние возрасните како ваши воспитувачи, наставници, родители имаме обврска да ве поттикнуваме и да ве насочуваме кон негување на вашите интереси и реализација на истите, посочи Герасимовски во Паркот на Франкофонијата.

Градоначалникот на Центар, исто така, зборуваше и за правата на децата според Член 27 од Конвенцијата на Обединетите нации, како правата на образование, здравствена грижа, слобода на изразување на своите ставови, чувства и желби, правото на државјанство, право на игра и љубов и обврските на локалните самоуправи истото да го обезбедат. Тој се осврна и на рано детектирање и спречување на сите форми на насилство, меѓу кои и булингот.

– Вие исто така мора да бидете заштитени од сите форми на насилно вклучувајќи го и булингот кој е застапен од најрана возраст. Вашите воспитувачи, наставници и стручни лица во градинките и училиштата се ваши пријатели, доколку имате проблем разговарајте со нив. Проблемите мора се споделуваат за да може да се решат. Воспитувачи, наставници внимавајте на однесувањето на децата и учениците и бидете првиот детектор дека нешто се случува. Во училиштата и градинките мора да биде спречена секаква форма на насилство и на тоа постојано мора да се работи, изјави Герсимовски.

Тој им порача на децата да уживаат во детството, играат и се дружат, спортуваат и внимаваат на животната средина.

Тупанчески: Ад хок телото за имиња на историски личности наскоро ќе почне со работа

Ад хок телото за имиња на историски личности наскоро ќе почне со работа, како држава мора да бидеме подготвени за идни потенцијални провокации.

Советодавното тело за употреба на имиња на историски личности на здруженија ќе почне со работа наскоро, ние како држава мора да бидеме подготвени за идни потенцијални провокации, изјави министерот за правда Никола Тупанчески одговарајќи на новинарски прашања по завршувањето на првиот академски час на Правниот факултет.

,, Комисијата е формирана и на последната седница, разговаравме околу некои технички аспекти. Тоа не е комисија во рамки на Министерството за правда, туку тоа е владина комисија. Јас верувам дека за кратко време ќе биде одржана конститутивната седница бидејќи имињата се познати. Таа комисија би требало да почне со работа, односно да биде на ниво на задачата која е поставена пред нив. Доколку сакаме да направиме некакви ретроакции, моето мислење и како професор и како министер за правда е дека тоа треба да го направиме преку други институции. Кога станува збор за оваа хиперсензибилна сфера тогаш постојат и други институции каде што на некој начин би требало да се санкционира евентуалниот говор на омраза, негативните чувства. Сето тоа е содржано во Кривичниот законик”, рече Тупанчески.

Ова ад хок тело, според министерот е формирано со цел да се бајпасира вакумот кој би настанал до донесувањето на новиот закон за здруженија и фондации кој е во фаза на подготовка.

притисни ентер