Крим-техника од МВР вршела увид по кршењето и фрлањето хартија на Крмов и Апасиев во Собранието

Ден по вчерашниот хаос во Собранието кој го направија двајцата пратеници од Левица, надлежните почнаа со проценка колку пари ќе чини собраниската драма со кршење монитори, телефони и микрофони.

Крим техника од МВР извршиле увид во салата по демолирањето на техничката опрема од пратеникот Крмов, кој заедно со Апасиев фрлаа хартија и во потпретседателот на Парламентот, Горан Мисовски.

Дали и за што ќе одговараат Крмов и Апасиев допрва ќе се утврдува. Од МВР за Канал 5 велат дека го известиле Обвинителството, од каде ни потврдија дека јавен обвинител дал наредба за обезбедување снимки од видео надзорот.

Во тек се проценки и од страна на собраниска комисија, осигурителна компанија и Бирото за судски вештачења, велат од Собранието. Спикерот Талат Џафери вели дека штетата ќе треба да ја плати пратеникот Крмов кој го кршеше инвентарот. Тој потсетува дека пратеник има имунитет само за кажаното на собраниската говорница, а не и околу неа.

- Ако некој од вработените направи штета на работа, тој го плаќа трошокот. Tака ќе биде и во овој случај, изјави Џафери.

Крмов денеска кажа дека материјалната штета која ја предизвикал ќе ја плати, но според него штетата од процесот со кој се укинала парламентарна демократија е неповратна.

И додека штетите се проценуваат, партиите од власта и опозиција меѓусебно се прозиваат кој е соработник со Левица. Од ВМРО-ДПМНЕ утрово преку соопштение реагираат дека инцидентот е театар договорен со ДУИ и СДСМ и прашуваат зошто Левица, вака не реагирале, за други, далеку поважни теми, отколку измени на деловник на Собрание.

- Хистеријата што ја демонстрираат, укажува на тоа колку нестабилни се овие личности и колку се ризични, штетни и непредвидливи сами за себе и за државата. Среќа што државата нема нуклеарно оружје, не се сомневаме дека Апасиев би го употребил, онака лефтерно и истовремено афектно, насочувајќи го врз Собранието, велат од опозициската партија.

Од СДСМ, пак, реагираат дека целата македонска јавност била сведок на каков хаос следи со Левица и како што велат ВМРО-ДПМНЕ. За дивеењето мора да им одговорност од пратениците на Левица, повторуваат од владејачката партија…

- Целата македонска јавност виде со Левица и ДПМНЕ каков хаос следи, тие се лонче и капаче. Дивеењето на Левица во Собранието е потврда на она што го говориме цело време. Со Левица и нивниот коалициски партнер ДПМНЕ можни се само инциденти, насилства и хаос.-СДСМ.

Инцидентот Апасиев и Крмов го предизвикаа вчера откако не им беа прифатени и заверени повеќе од 2.000 амандмани, за новиот Деловник на Собранието, со кој, сметаат дека веќе нема да биде возможно да се блокираат закони со т.н. филибастеринг.

И покрај инцидентот и тензичната атмосфера Собранието со 83 гласа „за“ и двајца „против“ го донесe новиот Деловник за работа на парламентот, што ќе се применува од наредниот собраниски мандат, а беше постигнат меѓу најголемите партии во Собранието во рамки на дијалогот „Жан Моне“ со посредство на неколку европратеници.

Мицотакис најави релокација на село погодено од неодамнешните поплави

Локалното население и локалните власти, како што информираа од кабинетот на грчкиот премиер, на Мицотакис му ги претставиле главните проблеми со кои се соочуваат.

Релокација на селото Метаморфоси во областа Тесалија, кое беше особено погодено од невремето „Даниел“, беше во фокусот на посетата на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и неговата средба со жителите и претставниците на локалната самоуправа, јави дописничката на МИА од Атина.

Локалното население и локалните власти, како што информираа од кабинетот на грчкиот премиер, на Мицотакис му ги претставиле главните проблеми со кои се соочуваат и разговарале за прашањето за преместување на селото што ќе се гради на повисока точка, по одлуката која самите жители ја донесоа.

По средбата, грчкиот премиер рече дека во рамките на неговата посета на областа Тесалија, сметал дека е негова должност да го посети и Метаморфоси за да поразговара со локалното население за иднината на нивното село.

-Штом и тие сакаат и се чини дека за тоа одлучија преку демократски процедури, им ја пренесов волјата на Владата, да се обврземе за изградба на ново Метаморфоси во просторот што е веќе одреден и веднаш ќе се проучи дали е соодветен. Верувам дека можеме многу брзо да тргнеме во оваа насока и конечно да дадеме дефинитивно решение за преселба на селотп, кое, како што знаете, не е првпат поплавено и ќе биде трајно во „окото на циклонот“ на климатската криза, која можеби станува се полоша и полоша, истакна Мицотакис. /МИА

Министрите од арапските земји бараат итен прекин на непријателствата во Газа

Министрите за надворешни работи на неколку арапски земји и Турција денеска во Вашингтон повикаа на итен прекин на војната во Појасот Газа и апелираа до САД да ја поддржат резолуцијата на ОН за хуманитарен прекин на огнот, пренесе Бета.

-Нашата порака е дека веруваме дека е апсолутно неопходно веднаш да се запрат борбите, рече саудискиот министер за надворешни работи, принцот Фајсал бин Фархан, во име на групата, повикувајќи го Советот за безбедност на ОН да усвои резолуција за хуманитарен прекин на огнот во Газа.

Тој изрази жалење што се чини дека крајот на конфликтот не е „приоритет на меѓународната заедница“.

Египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри рече дека решението е прекин на огнот, а неговиот јордански колега Ајман Сафади изрази уверување дека „приоритет број еден е да се запре агресијата“.

Тој предупреди дека Израел ќе има одврзани раце да „продолжи со масакрот“ доколку ОН не ја усвојат резолуцијата.

Делегацијата, во која членуваат министри од Египет, Јордан, Катар, Саудиска Арабија и палестинските власти, подоцна денеска ќе биде примена од американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Саудискиот министер изрази надеж дека американските партнери ќе направат повеќе и уверување дека можат да направат повеќе за да се стави крај на конфликтот меѓу Израел и Хамас. /МИА

Политико: Администрацијата на Бајден бара прекин на војната во Газа до крајот на годината

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден им порача на израелските лидери дека треба да ја прекинат војната во Појасот Газа против Хамас до крајот на оваа година.

Тоа го објави весникот Политико, цитирајќи тројца неименувани официјални лица во Тел Авив, пренесе Бета.

Во извештајот на весникот се вели дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен минатата недела го предупредил Израел дека има недели, а не месеци, да ги прекине борбите. Беше објавена и вчерашната изјава на американскиот заменик-советник за национална безбедност Џон Фајнер (Џон Фајнер) дека Вашингтон не му дал „цврст рок“ на Ерусалим.

-Тие не советуваа да не одиме во Газа, но ние отидовме. Отидовме во Газа затоа што тоа е единствениот начин да го уништиме Хамас и да ги ослободиме заложниците. Ни рекоа: „Не влегувајте во терористичките тунели“. Но, ако не влеземе во терористичките тунели, нема начин да го уништиме Хамас. Тие ни рекоа: „Не одете во болниците“, иако Хамас ги користи како командни и контролни центри, но отидовме во болниците и го направивме она што беше потребно“, рече неименуваниот функционер.

Тој додаде дека ќе се направи се што е потребно за да се постигне „решавачка победа“.

Покрај „уништувањето“ на Хамас и ослободувањето на заложниците, израелските лидери најавија дека „целта на војната е да се осигура дека Газа никогаш повеќе нема да биде закана за Израел“. /МИА

притисни ентер