Кратење на непродуктивните трошоци, најави Ристески

Кратење на непродуктивните трошоци, најави кандидатот за градоначалник на Македонски Брод, Ристески.

Во вториот круг од локалните избори што треба да се одржат претстојниот викенд, во Општина Македонски Брод во трка влегуваат Жарко Ристески од ВМРО -ДПМНЕ и коалицијата, кој во првиот круг освои 1418 гласови и Ацо Новески, независен кандидат со 1198 гласа. Со предност од 220 Ристески влегува во вториот круг, со реални шанси да стане идниот градоначалник на оваа општина.

Тој при денешното обраќање до граѓаните најави целосно кратење на непродуктивните трошоци поради економската и здравствена криза што ја зафати и нашата Република.

-Кратењето на непродуктивните трошоци ќе биде прва работна обврска што ќе ја спроведам веднаш по стапувањето на должност, градоначалник на Општина Македонски Брод.Во услови на светска економска и здравствена криза што ја зафати и Република Македонија, но и нашата општина, неопходно е да започнеме со намалување или целосно кратење на оние трошоци кои се непотребни, а дополнително претставуваат економски проблем и ја задолжуваат нашата општина-истакна Ристески и вети бришење на ставката репрезентација во наредните четири години.

Тој рече дека како иден градоначалник на Општина Македонски Брод ветува дека целосно ќе се откаже од финансиската ставка репрезентација за градоначалник и таа во иднина ќе изнесува нула денари.

-Со оваа моја одлука сакам на моите сограѓани да им соопштам дека нивните пари ќе бидат инвестирани во решавање на реални и вистински проблеми и реализација на многубројни проекти кои ќе имаат за цел да го направат Македонски Брод поубаво и подостоинствено место за живот на сите граѓани. Време е конечно да им погледнеме на проблемите со вистински очи и да се зафатиме со нивното решавање, бидејќи Македонски Брод заслужува да биде градот од кого ќе започне обновата и промените, додаде Ристески. /МИА

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

 „Новиот сој може да ја влоши ситуацијата“.

Зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19 во Европа во изминатите два месеци се должи на сојот Делта, но Омикрон може да ја влоши ситуацијата, рече Марија Ван Керхове, шефица на техничкиот тим во одделот за итни случаи на Светската здравствена организација.

– Во последните два месеци, видовме раст во Европа. И ова се должи на варијантата Делта, а новиот сој може да ја влоши ситуацијата, рече таа за време на онлајн сесијата за прашања и одговори за ситуацијата со коронавирусот.

Затоа, таа смета дека е исклучително важно да се продолжи со поддршката на епидемиолошките мерки насочени кон ограничување на ширењето на варијантата Делта. Посебно, треба да се засилат кампањите за вакцинација.

Во САД во ноември се вработиле 210.000 лица, помалку од предвиденото

Но стапката на невработеност паѓа.

Вработеноста во САД значително се намали во ноември со отпуштања во малопродажбата и во образованието, но стапката на невработеност покажа добри резултати од 4.2 отсто, најмалку во изминатите 21 месец, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Намалената невработеност во ноември до четири отсто е во споредба со октомври, а тоа ја одразува бројката од речиси 600.000 нови вработувања во ноември, објавена претходно од Министерството за труд на САД.

Иако Министерството денеска објави друга бројка – дека во ноември биле вработени 210.000 лица, помалку од половина во октомври и многу помалку од предвидените 500.000 со оглед на празничниот период, според извештајот, двете бројки се разликуваат бидејќи едната е од анкетирани работодавачи, а другата е од домаќинствата.

Американската економија се враќа на ниво пред пандемијата, но мошне споро. Бројките покажуваат дека дел од Американците кои ја изгубиле работата поради пандемијата се враќаат на пазарот на трудот. Од анкетите на домаќинствата се дознава дека речиси 600.000 лица се вратиле на работа во ноември.

Тоа во ноември го зголеми влијанието на работоспособните Американци кои имаат работа или ја бараат до 61.8 отсто, споредбено со 61.6 отсто во октомври. Сепак, во САД во моментот се вработени 2.4 милиони луѓе помалку во споредба со периодот пред пандемијата.

Економистите сметаат дека силниот берзански пазар и високите цени на станбената недвижност ја зголемиле благосостојбата на многу Американци што придонело за тоа предвремено да се пензионираат. Исто така, многу домаќинства имаат огромни заштеди и нивните члеови не се брзаат да најдат работа.

Покрај тоа во САД се забележува и пораст на самовработувања.

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

Портпаролот на СЗО истакна дека во светот е доминантна Делта и оти повеќе од 90 отсто од заразените се заразени со оваа варијанта.

Производителите на вакцини против Ковид-19 треба да се пофалат што се подготвуваат за можноста дека ќе мора да ги приспособат своите производи за заштита од варијантата Омикрон, изјави денеска портпаролот на Светската здравствена организација (СЗО) Кристијан Линдмаер.

На брифинг во Женева тој рече дека СЗО сè уште ја проучува преносливоста и сериозноста на новата варијанта, која беше откриена во јужна Африка.

– Многу е за пофалба што производителите на вакцини веќе почнаа да прават планови согласно кои веројатно ќе треба да ја приспособат постоечката вакцина, рече тој додавајќи дека „е добро да не се чека да заѕвони алармот".

Линдмаер сепак нагласи дека ќе биде потребно уште некое време и оти не треба да се брза со заклучоците. Според него, прелиминарните податоци покажуваат дека има поголема преносливост, но оти во суштина тоа е сè што засега се знае.

Портпаролот на СЗО истакна дека во светот е доминантна Делта и оти повеќе од 90 отсто од заразените се заразени со оваа варијанта.

притисни ентер