Ковачки: Планот на Ковачевски и Османи беше откриен од народот, беа приморани да го одбијат

Вчера излеговме со прес конференција и побаравме оставка од премиерот Ковачевски, но не само од него туку од целокупната Влада.

„Вчера излеговме со прес конференција и побаравме оставка од премиерот Ковачевски, но не само од него туку од целокупната Влада. Ние сме разочарани што не се наоѓа начин да се започнат тие преговори, долгоочекувани преговори кои што се ветуваат години наназад со потпишување на разно разни договори, преговарања итн. Така да од таа страна можам да изразам разочарување што се уште еве не се почнати преговорите, и за нас како партија, а воедно и како држава цениме дека тоа е погубно“, истакна Драган Ковачки, пратеник и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во утринска емисија на радио „Лидер“.

Ковачки искажа благодарност до македонскиот народ, до македонските интелектуалци, новинарите, колумнистите, и сите општествени чинители бидејќи застанаа во одбраната на македонските национални интереси. Граѓаните јасно кажаа дека не прифаќаат услови со кои што се брише македонскиот национален идентитет, негира македонскиот јазик и се гази македонската историја. Граѓаните не дозволија асимилација на македонската нација.

„Тоа што премиерот Ковачевски и министерот за надворешни работи Бујар Османи го преговарале во изминативе шест месеци не е никако за честитање затоа што тие се тие кои што го имаат креирано документот, работеле на него. И на крај Ковачевски е токму тој што дал одобрување за тој документ. Францускиот предлог е документ кој што е направен тука пред месец, месец и половина и веќе се случува и француското претседателство како што слушнавме по медиумите. Се гледа дека и ние како опозиција се информираме од медиумите и претежно се информираме од медиумите во соседна Република Бугарија, за жал не се информираме од нашите претставници односно од нашава Влада која што ја плаќа народот и е должна да даде одговори пред нас пратениците, пред македонската јавност“, појасни Ковачки.

Тој посочи дека власта цело време ја убедуваше македонската јавност дека не се разговора за македонскиот национален идентитет за на крај да се воочи дека целата проблематика се сведува токму на распродажба на македонските национални интереси.

„Целата работа е дека премиерот Ковачевски и Бујар Османи имале сценарио во врска со реализацијата на овој документ. Како е тоа планирано? Планирано е во три чекори. Тие прифатиле практично се што барале Бугарите, а тоа веќе го потврди и вчера на социјалните мрежи комесарот Вархеји. А, Вархеји си кажа дека сите бугарски барања се прифатени. И сега што планирале Ковачевски и Бујар Османи? Значи првата точка односно првиот момент е веднаш да се отпочнат преговорите и при тоа тие не барале никакви дополнителни условувања, значи не ги интересирало внатре што стои туку да се почне со преговорите. Зошто? Затоа што на тој начин сакале да создадат еуфорија во земјава, дека еве готово почнуваме со преговори кои толку долгоочекувани преговори и конечно се почнуваат. И на тој начин создавајќи ја таа еуфорија сакале да направат на некој начин еден блиц крик, но во меѓувреме народот и опозицијата да ги стават пред свршен чин, значи онаа ситуација која што ја кажавме и вчера на прес конференцијата морковот или стапот, и да се доведеме во ситуација да мораме да прифатиме. Практично ако цела Европа еве да речеме прифати, а што би правеле ние со тој предлог, ние би биле доведени во ситуација да бидеме во една многу незавидна ситуација и би морале тоа да го прифатиме“, појасни Ковачки.

Ковачки укажа дека за среќа тоа не му помина ниту на Ковачевски, ниту на Османи, беа препознаени од народот, од интелектуалците и од новинарите. Ковачевски беше доведен во ситуација да мора да го одбие предлогот.

Во текот на емисијата тој се осврна на тоа дека се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија час поскоро бидејќи со оваа власт државата не може да оди напред.

„Ние веќе ги најавивме некои чекори и гледате што се случува во Собранието, имаме една активна блокада на македонскиот Парламент каде што не ги гласаме законите кои што се на штета на македонските граѓани. и не само што не ги гласаме туку и целосно ги блокираме штетните закони. Дозволуваме да поминат само закони кои што се во интерес на граѓаните каде што треба да им се помогне на некој начин финансиски, процедурално некои работи да се решат“, истакна Ковачки.

Тој додаде дека ВМРО-ДПМНЕ изминатиот викенд покажа една масовност на протестот. И токму тој протест практично докажа дека народот ги одобрува чекорите на ВМРО-ДПМНЕ.

„А, што се однесува до понатамошните чекори, сите имаа можност на протестот да го слушнат и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ дека доколку не договориме датум за избори, ќе продолжиме со уште посериозни чекори значи ќе одиме кон целосна блокада дури и на системот. Така да од интерес на Република Македонија, од интерес на граѓаните, па и од интерес на Социјалдемократскиот сојуз и нивната коалиција е да што побрзо се организираат избори, затоа што факт е дека со оваа структура на власт Македонија не може да продолжи ниту еден чекор понатаму“, рече Ковачки.

Ковачки посочи дека Македонија има деградација на секое поле поради неодговорноста и неспособноста на власта. Образованието, здравството, одбраната, безбедноста, практично на секое поле власта направи катастрофа.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Нагло зголемен бројот на заразени со ковид во Британија

Бројот на инфекции со коронавирус во Британија се зголеми за повеќе од половина милион за една недела и се очекува дополнително да се зголеми, поттикнат од најновите варијанти на омикрон BA.4 и BA.5.

Бројот на хоспитализации продолжува да расте и има рани знаци за зголемување на бројот на пациенти на интензивна нега. Се проценува дека вкупно 2,3 милиони луѓе заболеле дома од коронавирусот минатата недела, што е за 32 отсто повеќе од претходната недела, според податоците на Канцеларијата за национална статистика (ONS).

Ова е највисоката проценка на вкупните инфекции од крајот на април, но сè уште е под рекордното високо ниво од 4,9 милиони регистрирани на врвот на бранот омикрон BA.2 кон крајот на март.

„Во Британија гледаме постојан пораст од над половина милион инфекции, веројатно предизвикано од ширењето на варијантите BA.4 и BA.5“, рече Сара Крофтс од ONS.

„Ова зголемување е видливо за сите возрасни групи, области и англиски региони. Ќе продолжиме внимателно да ги следиме податоците за да видиме дали овој раст ќе продолжи и во наредните недели“, додаде таа.

Вирусот е најраспространет во Шкотска и се проценува дека 288.200 луѓе заболеле од Ковид-19 минатата недела, што е еден на секои 18 жители.

Во Англија минатата недела 1,8 милиони луѓе биле заразени со коронавирус. Секој 30-ти жител бил заразен.

Во Велс имало 106.000 заразени или на секои 30 жители, а во Северна Ирска бројот на зарази се искачил на 71.000 луѓе - секои 25-ти жител бил заразен.

Поранешниот сопруг на Меган Фокс доби син и го откри неговото необично име (ФОТО)

Брајан Остин Грин доби син со неговата нова девојка Шарна Бурџис.

48-годишникот, среќната вест ја сподели на Инстаграм. Откри дека момчето се вика Зејн Вокер Грин, а е роден на 28 јуни во 12 часот и 12 минути.

Бурџис ја објави фотографијата и напиша: „Моето срце сега е засекогаш надвор од моето тело“.

Грин има три деца со Меган Фокс - Џорни Ривер (5), Боди Рансом (8) и Ноа Шенон (9), додека со Ванеса Марсил има 20-годишен син Касиус.

Ѕвездата од Беверли Хилс 90210 изјави за People претходно овој месец: „Бебето доаѓа во топол дом и семејство и ќе биде опкружено со љубов. Многу сме возбудени“.

Двојката почна да се забавува пет месеци откако Грин го потврди разводот од Фокс по 10 години брак. Во октомври минатата година прославија една година од нивната врска, а во февруари годинава објавија дека чекаат дете.

Американец пукал од дома и убил двајца полицајци и нивното куче (ВИДЕО)

Американцот Ленс Сторц од Кентаки завршил во притвор откако убил двајца и повредил неколку полицајци. Мажот се забарикадирал во куќата и почнал да пука.

Како што пренесува ABC, пукањето се случило во округот Флојд вчера околу 6:44 часот по локално време. Според извештајот од апсењето, Сторц бил вооружен со пушка и испукал повеќе куршуми кон полицајците од неговиот дом, при што убил двајца полицајци и едно полициско куче. Полицијата дошла во куќата на Сторц поради пријава за семејно насилство.

Ранети се петмина полицајци и директорот на Управата за вонредни состојби. Идентитетот на убиените полицајци сѐ уште не е соопштен. Гувернерот на Кентаки, Енди Бишер, на Твитер напиша дека округот Флојд претрпел страшна загуба и го повика целиот Кентаки да се моли. „Ова е тешко утро за нашата заедница“, напишал Бишер на Твитер.

Сторц е во притвор по повеќе обвиненија, вклучително и убиство на полицаец и обид за убиство на полицаец. Тој се изјаснил за невин и е задржан со кауција од 10 милиони долари. Американецот се враќа на суд на 11 јули.

притисни ентер