Ковачевски-Петков: Бугарија се согласи на употреба на краткото име С.Македонија

Со највисоки државни и воени почести, ден по изборот на новата македонска Влада започна официјалната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на земјава. 

Пред платото на Владата тој беше дочекан од македонската делегација предводена од премиерот Ковачевски, а по неколку часовните состаноци на двете делегации исходот во срдечна атмосфера го соопштија заедно.

Бугарија го признава краткото име на земјава, а Скопје и Софија историските прашања

ќе ги остават во втор план и ќе им се даде повеќе време. Двајцата премиери соопштија и дека двете земји дополнително ќе формираат пет комиси со кои се очекува да се зголеми соработката на културен, образовен и економски план, а кои ќе се состануваат на неделно ниво. Бугарскиот премиер изрази и уверување дека авионската линија Скопје- Софија ќе биде готова за два месеца.

Веќе за една недела предвидено е да се одржи и првата меѓувладина седница со Бугарија од која како што кажаа Ковачевски и Петков имаат големи очекувања. Напредок се очекува во однсо на трговската размена, инфраструктурата и образованието.

Историската комисија да каже за што е согласна досега и да се состанува како и останатите комисии барем еднаш месечно, побараа двајцата премиери.. Петков тврди дека го почитуваат правото на самоопределување, а пршаањето за јазикот, вели е решено со Договорот од 2017.

Прашан дали се задоволни и дали има нешто спорно во одговорот на 5+1 темите што Османи ги достави до Софија во декември, бугарскиот премиер не одговори конкретно. Инаку, краткото име е една од точките, и со денешниот состанок, може да се смета за затворена.

Крајот на прес-конференцијата го одбележа гестот на бугарската новинарка Илина Беновска која на Ковачевски му подари јаболко, во како што рече, знак на доверба согласно бугарските традиции..

СДСМ: Повисоки плати и пензии со заштеди од 200 милиони евра со ребалансот на Буџетот

Со ребалансот на Буџетот, утврден од страна на Владата предводена од СДСМ се кратат непродуктивни трошоци во висина од 200 милиони евра, кои ќе се пренаменат за надминување на последиците од светската економска криза.

Средствата ќе бидат наменети за заштита на животниот стандард на граѓаните, особено ранливите категории, за финансиска поддршка на ликвидноста на компаниите и поголеми субвенции за земјоделците со цел зголемено производство на храна.

Заштитата и унапредувањето на стандардот на граѓаните е врвен приоритет за Владата предводена од СДСМ.

И во време на светска економска криза минималната плата ја зголемивме на 18.000 денари, а просечната плата се искачи на 31.080 денари што е реализација на клучното ветување за просечна плата од 500 евра.

За 15 отсто ќе се зголемат платите на вработените во образованието и детската заштита, а следува и раст на пензиите.

Максимално одговорно, посветено и ефикасно, СДСМ продолжува со реализација на мерки и политики кои го унапредуваат животниот стандард и во време на светска економска криза, обезбедуваат повеќе пари во семејните буџети.

СДСМ Центар за комуникации со јавноста

Седум држави на АПЕК со барање до Русија неодложно да ги прекине воените дејствија во Украина

Претставниците на САД, Австралија, Канада, Чиле, Јапонија, Јужна Кореја и Нов Зеланд во заедничко соопштение истакнаа дека се длабоко загрижени поради хуманитарната криза во Украина.

Претставниците на седум земји, вклучително и оние кои во знак на протест поради рускиот напад врз Украина го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-тихоокеанската економска соработка (АПЕК), ја повикаа Русија веднаш да ги прекине воените дејствија.

Претставниците на САД, Австралија, Канада, Чиле, Јапонија, Јужна Кореја и Нов Зеланд во заедничко соопштение истакнаа дека се длабоко загрижени поради хуманитарната криза во Украина.

„Потврдувајќи ја важноста на меѓународниот поредок заснован врз правила, кој поддржува отворен, динамичен, отпорен и мирен азиско-тихоокеански регион, силно апелираме на Русија веднаш да прекине со употребата на сила и целосно и безусловно да ги повлече сите свои воени сили од Украина", се наведува во соопштението лиферувано од седумте држави.

Претставниците на некои земји го напуштија состанокот кога рускиот министер за економија Максим Решетников зборуваше на отворањето на дводневниот состанок во АПЕК во кој членува 21 држава. Делегациите на пет држави се вратија на состанокот по завршувањето на говорот на Решетников.

ВМРО-ДПМНЕ: Додека владее тешка криза за граѓаните, службеници на Владата се луксузираат

Додека владее тешка криза за граѓаните, службеници на Владата се луксузираат под прикритие како новинари.

Вработени во службата за општи и заеднички работи при Владата, како новинари, на државен трошок престојувале во Софија, Бугарија три дена од 24 до 26 јануари. Кај ги прикривале како новинари, па и скапо го плаќале нивниот престој. За шест лица вработени во Владата, според написите на медиумите биле обезбедени шест хотелски соби со полн пансион, за три дена, иако посетата била дводневна, плус дополнителен превоз со возила од Владата.

Ете ова е луксузот на Власта во време на криза. Додека ги убедуваат просветните работници дека нема доволно пари за законското покачување кое им следи, додека нема исплатени субвенции во образованието, додека нема ефективни мерки за зауздување на инфлацијата, оваа власт продолжува со трошењето народни пари за хотелски услуги, патувања и слично.

Да потсетиме дека стотици милиони евра од буџетот се наменети за непродуктивни трошења, луксузи и задоволства на власта. Во време на криза потрошија 2,5 милиони евра за службени возила, а дополнителни 2 милиони евра само на мебел, кафиња и режни цвеќиња.

Народот го плаќа скапо луксузот на власта. Ова мора да престане. Оваа власт е извор на скандали и кризи и мора да си замине.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер