Ковачевски најавува избори во мај – власта и опозцијата блиску до договор за споени избори!?

Дали власта и опозицијата се поблиску до договор за споени претседателски и парламентарни избори на еден трошок, напролет? 

Иако се уште нема официјална потврда дека има приближување на партиските ставови за датумите за избори, премиерот Димитар Ковачевски денеска за првпат го спомена мај како месец во кој е можно да се организираат избори, потенцирајќи дека тие ќе бидат во редовен термин.

Во моментов, според премиерот Ковачевски, течат разговори за финализирање на Изборниот законик и вклучувањето во него на сите забелешки од страна на ОБСЕ/ОДИХР. Очекува многу скоро да се најдат и на владина седница и на седница во Парламентот.

-Во однос на изборите, 2024-та е изборна година и сметам дека постои доволно простор во месец мај да може да се организираат избори во нивниот редовен термин. Во однос на финалните ставови на политичките партии ќе ве информираме тогаш кога ќе се постигне еден поширок консензус во рамките на Парламентот, изјави Ковачевски во Прилеп.

Дека власта и опозицијата веројатно уште неделава ќе постигнат договор за споени избори, викендов најави и претседателот Стево Пендаровски... Претходно, пак, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски, како и собранискиот спикер Џафери го посочија 8 мај како можен термин во кој би се одржале вториот круг од претседателските како и единствениот круг на парламентарните избори, со оглед дека првиот можен – 5 мај е Велигден..

Дека партиите се на чекор до овој договор индиректно потврди и Артан Груби, со најавата дека техничката влада би се формирала кон крајот на јануари или почетокот на февруари... Неа, според коалицискиот договор меѓу СДСМ и ДУИ, ќе ја предводи Албенец-премиер, а за модалитетите се уште се разговара, вели премиерот Ковачевски.

-Со ДУИ имаме јасен коалициски договор објавен во 2020 година, секако дека за модалитетите со нив се разговара, но целта за остварување европска коалиција која ќе предводи широк фронт е клучната работа што ќе ги обедини партиите на следните избори. Сите детали и кадровски решенија кои ќе следуваат, ќе бидат споделувани со јавноста како што ќе се носат од официјалните органи на партиите, изјави Ковачевски.

Премиерот е оптимист дека Алијанса за Албанците има капацитет да биде дел од нивната европска коалиција и покрај најавите од Таравари дека можно е да ја напуштат Владата. Смета дека со Алијанса може да делат заеднички вредности и визија за модерно општество и модерна просперитетна држава, но ќе остави, како што рече, партиските тела да ги носат финалните одлуки.

Вечерва во Само Вистина дебатираа пратениците Миле Лефков и Мартин Костовски

Костовски: Техничка влада може да се укине за следните избори. Лефков: Не само што изгубивте во Куманово, туку ви се формира и трета партија.

Лефков: Вие сте од Куманово, лидерот ви е од Куманово, не само што изгубивте во Куманово, туку ви се формира и трета партија, вие да се кандидирате за претседател во било која зграда за претседател на куќен совет, ќе изгубите. Вие сте избрани од граѓаните, но за жал никој не ги почитува граѓаните. Кога зборуваме за Премиер Албанец, зборуваме за Премиер на препорака од ДУИ, најкриминалната партија, нема ден да нема скандал поврзан со нив. До кога ќе мафтате со европското знаменце за ваша корист и носите закони што се далеку од европски?

Костовски: Факт е дека конзистентноста и договорите меѓу коалиционите партнери се почитувале и ќе се почитуваат и во иднина. Ние не ретерираме од тоа да има Премиер Албанец, не е важно што е по нациоанлност, важен е квалитетот на личноста и тоа нема да се рефлектира врз рејтингот на СДСМ. Имаме лидер на партијата посветен и ве уверувам дека ќе излеземе како победници на изборите во 2024 година. Техничка влада може да се укине за следните избори, не постои заглавување по лифтови и влечеа луѓе за да гласаат, јас сум задоволен што може да зборувам да нема техничка влада.

Бојан Јовановски е пуштен на слобода

Осудениот Бојан Јовановски-Боки 13 е пуштен на слобода, дознава Канал 5 од судски извори. 

Неофицијално,причината била лошата здравствена состојба, за што Кривичен суд добил лекарски извештаи од повеќе доктори, како и цели лекарски козилиуми.

Ова значи дека Боки 13 ќе се лекува од слобода, а откако му беше извршена операција и му беше отстранет желудникот.

Адвокатот Владимир Туфегџиќ вели дека ја добиле одлуката, за која вели дека иако е задоцнета, е праведна.

Штрајк на илјадници вработени во образованието во Германија, бараат повисоки плати

Во Германија денеска штрајкуваа над 20.000 просветни работници од јавниот сектор, соопшти Синдикатот за образование и наука (ГЕВ).

„Доколку работодавачот конечно не реагира и не почне правично да ги плаќа вработените во јавниот сектор, кризата со недостиг на професионална работна сила дополнително ќе се продлабочи“, рече претседателката на GEW, Дорин Зиберник на централниот состанок во Лајпциг, каде се собраа околу 7.000 наставници.

Освен во Лајпциг, најголеми собири се одржаа и во Берлин, Хамбург и Карлсруе, каде на улиците излегоа илјадници вработени во училиштата, факултетите, градинките и канцелариите за млади.

Зиберник објасни дека просветните работници и работниците во образовните институции се особено погодени од недостигот на работна сила, поради што многу работни места во секторот остануваат непополнети.

Според студијата објавена денеска од фондацијата Бертелсман, ситуацијата е критична, особено во градинките, каде недостигаат над 430.000 места во градинки поради недостиг на воспитувачи.

Синдикатите бараат од работодавачот, односно градовите и општините, зголемување на платата за 10,5 отсто или најмалку 500 евра месечно. Дополнително, бараат и договор на неопределено време за студентите кои работат во образованието пред да ги завршат студиите.

Следната недела ќе има нова рунда преговори меѓу синдикатите и работодавачите.

притисни ентер