Ковачевски го поднесе предлогот за нова влада до Собранието, ќе се избира викендов

Собранискиот спикер Талат Џафери експресно ја закажа седницата за избор на новата Влада за во сабота напладне откако мандатарот Ковачевски претпладнево му ги врачи списокот со новите министри и владината програма.

Според собранискиот Деловник расправата за избор на новата влада трае најмногу два дена, а треба да се гласа најдоцна до 24 часот во недела. Веќе од 17-ти јануари, понеделник, новиот владин тим ќе се смести на „Илинденска“.

Првите топ три приоритети со кои новата Влада ќе се зафати се економски, најаваи Ковачевски.

Во врска соизборотна новите министри, Ковачевски вели дека ресорите се бирани според капацитетот на индивидуалците, а дел од министрите ги задржал оти добро работеле.

Од актуелните министри од СДСМ Бојан Маричиќ ротира на вицепремиерското место за евроинтеграции наместо Никола Димитров, а своите позиции ги задржуваат Фатмир Битиќи како вицепремиер за економски прашања, Оливер Спасовски како прв човек во МВР и Благој Бочварски во транспорт и врски.

-Предлогот беше таков, некои министри да одат од еден ресор во друг затоа што се покажале ефикасни во одредено министерство. Во однос на одредени решенија, некои министри останаа во своите ресори поради зголемувањето на перформансите на министерствата, го подигнале стандардот на работење и ги реализирале капителните проекти кои им биле планирани за 2021 година – рече Ковачевски.

Како што е познато од вчера, најголемо изненадување во списокот на Ковачевски е професорот по кривично право Никола Тупанчевски, како министер за правда, а новина е и името поранешната пратеничка на СДСМ, Славица Грковска, која треба да го замени Љупчо Николовски во вицепремиерската позиција за борба против корупција, додека тој ќе се врати во земјоделство..Досегашната пратеничка Славјанка Петровска како наследник на Шекеринска во одбрана, а за нова министерка за култура, пак, е предложена пратеничката и новата потпретседателка на СДСМ, Бисера Костадиновска-Стојчевска.

Ново име има и на чело на министерството за труд и социјална политика – Јована Тренчевска на местото на Јагода Шахпаска.Со договорот Заев-Гаши, се воведува и министер без ресор за дијаспора, а функцијата ќе ја извршува Џемаил Чупи..

Ковачевски и новите миинстри ќе седнат во фотељите следната недела, а дали ќе јадат од скап кујнски прибор, за кој актуелната Влада одвоила 37.000 евра, ќе се знае откако новиот премиер ќе ја разгледа набавката.. Ако има неправилности, ќе биде поништена, најави Ковачевски..

Мадона продолжува со чудни објави: Губи фанови побргу од тонењето на Титаник

Кралицата на попот и понатаму ги загрижува обожавателите со своите објави на социјалните мрежи.

Така таа неодамна објави видео во кое носи црна маска од тантела додека пркосно држи црно стапче во устата и, изгледа, се снима себеси.

Следбениците тешко се справуваат со прилично необичните објави на Мадона и масовно негодуваат на однесувањето на нивниот „некогаш омилен уметник“.

- Некој да ѝ ја смени терапијата на Мадона. Ги плаши децата и ги губи обожавателите побрзо отколку што потона Титаник, напишал еден корисник на Инстаграм.

– Претпоставувам дека некои луѓе уживаат да ја гледаат оваа бизарно облечена баба, додаде друга.

- Што се случи со Мадона? Полуде. Таа беше мојот омилен уметник додека растев. е**но го изгуби умот, пишува во друг коментар.

Од друга страна, некои излегоа во нејзина одбрана, посочувајќи дека пејачката е провокативна од почетокот на кариерата.

- Сите имаат што да кажат за нејзиниот изглед. Нејзините постапки ви прават непријатност, а уметноста токму тоа треба да го прави - да провоцира. Запрашајте се зошто се грижите толку многу. Запрашајте се зошто тоа ви пречи. Дали мислите дека таа се грижи што мислите вие? Знаете ли што мисли таа за вас? Ништо, заклучила еден обожувателка.

Никола Попоски и Бојан Маричиќ во „Само вистина“

Во понеделник 12.12.2022 гости ќе бидат Никола Попоски и Бојан Маричиќ

Бајден наредната седмица ќе ја објави поддршката за прием на Африканската унија во Г20

Американскиот претседател, Џо Бајден, наредната седмица ќе ја соопшти поддршката на СAД за прием на Африканската унија во Групата Г20 на најголемите светски економии како постојани членки, изјави денеска претставник на Белата куќа.

Бајден ќе го соопшти тоа за време на Самитот на американско-африканските лидери во Вашингтон, изјави советникот на Белата куќа, Џад Девермонт.

„Потребни ни се повеќе африкански гласови во меѓународните разговори за глобалната економија, демократијата и управувањето, климатските промени, здравјето и безбедноста“, посочи тој.

Претседателот на Африканската унија и претседател на Сенегал, Меки Сал, и претседателот на Јужна Африка, Сирил Рамафоса, го повикаа Бајден да ја зголеми нивната застапеност во Г20, изјави Девермонт за весникoт „Вашингтон пост“.

Јужна Африка е единствената земја членка на Г20 од Африка.

притисни ентер