Короната влезе и во погоните на најголемиот британски производител на сендвичи

Скоро триста вработени во фабриката што изработуваат сендвичи за продавниците на Marks & Spencer се позитивни за коронавирусот, пишува Sky News.

Фабриката Грингор во Нортхемптон, во која работат околу 2.100 работници, објави дека некои вработени сега се во изолација.

Тие исто така велат дека првично имало 79 работници кои биле позитивни, но потоа решиле да тестираат повеќе лица приватно, по што се покажало дека има 213 позитивни, а нешто помалку од сто тестови сè уште се обработуваат.

Од компанијата велат дека тие се во постојан контакт со здравствените работници и градските власти и дека сите новозаразени лица ќе бидат испратени во изолација.

„Воведовме различни форми на социјално растојание и строги хигиенски процедури во сите наши простории, редовно ја мериме температурата на работниците и правиме се за да ги направиме луѓето безбедни. Благосостојбата на нашите колеги е нашиот приоритет број еден “, соопшти Грингор.

Луси Вајтман, директор на локалниот институт за јавно здравје, рече дека на вработените им било наредено да „дејствуваат веднаш“, откако бројот на заразени во градот се зголемил од 66 на 85 за една недела.

„Во Нортхемптон има остар скок на бројот на заразени лица минатиот месец, па од сите вработени е побарано веднаш да реагираат и да ги следат дополнителните мерки за да се избегне градскиот карантин и понатамошната интервенција на владата“, рече Вајтман.

Greencore е еден од најголемите производители на сендвичи во Велика Британија, произведува до милион сендвичи дневно , што се продаваат во најразлични продавници, кафулиња, аеродроми и слични места.

Веста за оваа инфекција доаѓа веднаш откако епидемиолозите се зафатиле со спречување на вирусот, кој започнал да се шири во центарот за дистрибуција на банани во Ковентри и каде десетина лица се тестирале позитивно за „Ковид-19“.

Овој случај е особено интересен со оглед на тоа што неодамна Светската здравствена организација рече дека нема докази дека коронавирусот се шири преку амбалажа со храна или храна и дека луѓето „не треба да се плашат од храна или испорака на храна“.

‘Нема докази дека храна или синџири на храна се вклучени во преносот на вирусот. Луѓето може да се релаксираат “, изјави Мајк Рајан од СЗО.

Но, ваквите и слични случаи можат да го променат мислењето и упатствата на СЗО.

Албанската полиција уапси косовска пејачка поради шверц на оружје

Албанската полиција ја уапси пејачката Фиола Морина на граничниот премин Морина, под сомнение дека сакала да прошверцува огнено оружје преку границата.

Според агенцијата Миа Ора, пиштолот е пронајден во чантата на пејачката, а по претресот на нејзиното возило, полицијата пронашла и пиштол кој изгледал како запалка.

„При контролата, во торбата на Ф.М. (34), која била пријавена во Приштина, Косово, граничната полиција открила и како доказ запленила огнено оружје од типот„Зораки “ со 23 куршуми. Пиштол кој изгледаше како запалка е пронајден во багажникот на возилото “, соопшти албанската гранична полиција.

Притворени се и придружниците на пејачката, Ф. М. (29), исто така од Косово и Ф., С. (29) од Белгија.

Судијата наместо Ѓоковиќ, рече Федерер,Новак налутено изреагира (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ потешко од очекувањата се пласираше во полуфиналето на турнирот во Рим.

Српскиот тенисер го совлада 97-от играч во светот, Германецот Доминик Коефер, со 6: 3, 4: 6, 6: 3. Мечот го обележа судискиот гаф по третиот гем од третиот сет.

Ѓоковиќ имаше три брејк-топки и веднаш ја искористи првата, а судијата по завршувањето на бодот рече: „Гем, Федерер“.

На најдобриот светски тенисер не му се допадна тоа што судијата го смени со легендарниот швајцарски тенисер кој воопшто не игра во Рим, па го исправи на патот кон клупата и му го кажа ссвоето презиме.

Бројот на заболени во Турција надмина 300.000, докторите се сомневаат во податоците

Вкупниот број нови инфекции со коронавирус во Турција денеска надмина 300 000, соопшти Министерството за здравство на земјата, додека властите се обидуваат да го спречат новото брзо ширење на инфекцијата, а лекарите се сомневаат во официјалните бројки

Турското Министерство објави дека се регистрирани 1538 нови случаи на инфекција во последните 24 часа, а имало вкупно 301.348 од почетокот на ширењето на ковид-19. Бројот на смртни случаи од оваа болест се зголеми за 68, на 7445.

Претседателот Реџеп Таип Ердоган вчера рече дека владата треба да ги засили епидемиолошките мерки за да го спречи зголемувањето на новите случаи на инфекција.

Новиот значителен пораст на бројот на заразени во Турција предизвика тензии меѓу лекарите кои велат дека официјалните податоци го минимизираат ширењето на болеста и политичарите кои ги обвинуваат здруженијата на здравствени работници за поткопување на напорите за борба против епидемијата.

Дневно се пријавуваат околу 1.600 нови инфекции и 60 смртни случаи, што е значително помалку отколку во екот на епидемијата во април, но тие бројки стабилно растат и просечниот дневен биланс на смртни случаи сега е трипати поголем отколку во јуни-август.

Лекарите во Турција носеа црни панделки оваа недела во спомен на нивните мртви колеги, а протестот вклучува кампања на социјалните мрежи со порака до владата: „Вие не знаете како да управувате со кризата: исцрпени сме“.

Многу лекари се сомневаат во официјалниот број на заразени лица и починати од ковид-19, тврдејќи дека иако немаат свои независни податоци за целата држава, размерот што го гледаат на локално ниво не е во согласност со пошироката слика претставена од владата.

Кампањата на лекарите предизвика остра реакција на сојузникот на Ердоган во парламентот, кој ги обвини за предавство и повика на затворање на медицинските здруженија.

„Турското лекарско здружение е исто толку опасно како коронавирусот и шири закани“, напиша на Твитер Девлет Бахчели од Националистичкото движење. Партијата на правдата и развојот на Ердоган (АКП) го задржува мнозинството во парламентот благодарение на сојузот со оваа партија.

„Здружението на лекари, кое го има зборот„ турски “во своето име, треба да биде затворено веднаш и без одлагање“, рече Бахчели.

Министерот за здравство Фахретин Коца ги отфрли критиките на здружението, велејќи дека тој постојано предупредувал на заканата од пораст на бројот на нови инфекции и не ги потценувал предизвиците со кои се соочуваат болниците.

„Велам дека ситуацијата е проблематична. Велам дека бројот на критични случаи е зголемен за 100 проценти во споредба со минатиот месец“, рече тој пред новинарите.

„Бројот на починати е 4,5 пати поголем од минатиот месец, но апсолутно нема грешка во податоците што ги објавивме во врска со оптоварувањето на здравствениот систем“, рече турскиот министер.

притисни ентер