Конкурс за стипендии „Борис Трајковски" за постдипломски студии на МБА-програмата на Универзитетот Шефилд

Конкурсот е отворен до 15 јули 2020 и е за упис на 20 студенти за вонредни двегодишни студии од II (втор) циклус во рамки на МБА-програмата.

Врз основа на Протоколот за соработка за доделување стипендии „Борис Трајковски" од страна на Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, од Министерството за образование и наука и Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд од Велика Британија – Сити колеџ, лоциран во Солун, распишан е Конкурс за доделување стипендии „Борис Трајковски" за студии од втор циклус за Извршната програма за бизнис-администрација, МБА, на Универзитетот Шефилд за академската 2020/2021.

Конкурсот е отворен до 15 јули 2020 и е за упис на 20 студенти за вонредни двегодишни студии од II (втор) циклус во рамки на МБА-програмата, насоки за: Општ менаџмент; Маркетинг; Финансии; Менаџмент во логистика; Менаџмент во здравство и Менаџмент на човечки ресурси.

Може да се пријават стручни лица од различни профили и бизнис-менаџери вработени во компании од приватниот и јавниот сектор.

Средствата за уписнина во еднакви делови ги обезбедуваат Владата на Република Северна Македонија – Министерство за образование и наука (во износ од 50 отсто) и Меѓународниот факултет на Универзитетот Шефилд, Сити колеџ (во износ од 50 отсто).

Извршната МБА-програма е предвидено да се реализира за време на викенди во Солун. Студентите не треба да живеат во Грција, туку ќе треба да престојуваат во Солун само за време на овие викенди. Стипендиите ги покриваат само средствата за уписнина. Останатите средства (патни трошоци, сместување и други животни трошоци) се на товар на кандидатот.

На веб-страницата на Министерството за образование и наука се наведени условите кои кандидатите треба да ги исполнуваат за да се пријават, критериумите за избор, пријавата, формуларот за аплицирање, потребните документи и адресата на која треба да се пратат.

Кандидатите ќе ги избира заедничка Комисија составена од по еден претставник на потписниците на Протоколот, во согласност со критериумите на Универзитетот Шефилд и законските прописи на Република Северна Македонија.

Во Косово поради коронавирусот повторно воведен полициски час

Косовскиот премиер Авдулах Хоти соопшти дека од денеска ќе почнат да се применуваат новите мерки, донесени со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Хоти вчера на прес-конференција објави дека во градовите со голем број заразени лица, меѓу кои се Приштина, Призрен, Урошевац и Вучитрн, ќе биде во сила забраната за движење од 21 часот до 5 часот наутро.

Тој прецизираше дека работата на рестораните во периодот кога е дозволено движење на граѓаните ќе биде ограничена само на услуга на отворено и испорака.

Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Солза Грчева и Петар Колев

Опозициските контра резултатите на провладините акнети, но кој ќе ја "свитка" кичмата пред албанскиот блок?

Драги пријатели, полево и подесно ориентирани или неутрални, дали "Глас за Македонија" или "ГДУ" ќе добијат доверба од граѓаните да одиграат клучна улога во составување Влада, вечерва во Само Вистина ќе дебатираат Солза Грчева и Петар Колев.

Опозициските контра резултатите на провладините акнети, но кој ќе ја "свитка" кичмата пред албанскиот блок?

Дали последните "крикови" на ДУИ се премиер албанец?

Беса предизборно се "здружи" со СДСМ, Села од Алијанса се заканува дека ако Заев и Мицкоски создадат македонска, албанците ќе создадат албанска влада. Се "вжештува" ли реториката на нациоанлизам во недостаток на партиска програма?

До кога "сила" наместо "интелект" ќе го движи "кормилото" во државата?

Дали коронавирусот ја замагли европската перспектива на Македонија?

Ќе биде ли 2020-та година на шареноликост, вечерва на местото каде се говори Само Вистина со Солза Грчева и Петар Колев, само на Канал 5 Телевизија.

Oвчар жител на село Дорфулија настрада од гром

 Жител на село Дорфулија, во Општина Лозово, Светиниколско, загинал вчера од удар од гром додека го напасувал стадото овци.

Како што информираат од МВР, несреќата била пријавена синоќа во 20 часот, а се случила на место викано „Дорфулиски ливади", кога 46-годишниот Т.Ш. од село Дорфулија, го удрил гром, додека напасувал стадото при што починал на самото местото.

притисни ентер