Конгресот на САД изгласа историски закон за марихуаната

Долниот дом на Конгресот на САД го одобри нацрт-законот со кој марихуаната ќе се отстрани од федералната листа на опасни дроги, историски чекор кон декриминализација на марихуаната во САД.

Текстот бил прифатен со 228 гласа, а 164 пратеници биле против во Претставничкиот дом, каде што го бранело демократското мнозинство. Сепак, лесно е можно тој да биде блокиран од Сенатот под контрола на републиканците.

Тоа би го декриминализирало поседувањето на марихуана на федерално ниво, кое Агенцијата за борба против дрога (ДЕА) ја смета за опасна како ЛСД, кокаин и хероин, иако неговата потрошувачка е во различен степен е легална во многу држави во САД.

Текстот исто така ќе ги поништи федералните убедувања за мали прекршувања на законот за опијати, што, посочуваат неговите бранители, доведуваат до изрекување на голем број затворски казни, што особено ги погодува малцинствата.

Националната организација за реформа на законот за марихуана НОРМЛ посочува дека ова е прв пат во последните 50 години Домот на Конгресот да ја разгледува класификацијата на марихуаната.

„Ова е историски момент“, рече пратеникот Тулси Габард пред гласањето. Ова е „чекор кон крајот на скапата и разорна американска војна против дрогата што ги претвора обичните Американци во криминалци, уништува семејства и уништува толку многу животи“, рече таа.

Најновите анкети покажуваат дека повеќе од две третини од Американците одобруваат легализација на марихуаната.

Но, во пракса, марихуаната нема да биде легална во целата земја, бидејќи американските сојузни држави се одговорни за усвојување на законот за сузбивање на наркотици.

Потрошувачката на марихуана од медицински причини е легална во 33 од 50 држави и во Вашингтон , а за рекреативна употреба во 11 држави и во сојузната престолнина.

Пратениците го усвоија законот два дена откако Комисијата за наркотични средства на ООН го отстрани канабисот од списокот на најопасни дроги, меѓу кои се хероин и синтетички опиоиди.

Потегот, бил направен врз основа на препорака од Светската здравствена организација.

Ибрахимовиќ и Лукаку во клинч, за малку избегната тепачка (ВИДЕО)

Златан Ибрахимовиќ и Ромелу Лукаку жестоко се судрија во последните моменти од првото полувреме на четвртфиналниот натпревар од Купот на Италија меѓу Интер и Милан.

Ибрахимовиќ во 31-та минута го донесе Милан во водство со убав гол, а играчите на Интер стануваа се понервозни, што се гледаше на Лукаку, кого Ибрахимовиќ го испровоцира.

Белгиецот и Швеѓанецот се соочија очи во очи и веднаш беа разделени од соиграчите.

Ситуацијата беше на работ на голем инцидент кога судијата Паоло Валери го објави крајот од првото полувреме. Лукаку бесно се упати кон Ибрахимовиќ, кој се упати кон соблекувалната, а за да се избегнат поголеми проблеми, присутните на теренот морале да интервенираат.

И двајцата добија жолти картони.

Лукаку, наводно, му рекол на Ибрахимовиќ да престане да му се смее, а Ибрахимовиќ му одговорил: „Ајде, ајде да одиме“.

Ибрахимовиќ беше исклучен во 58. минута поради втор жолт картон за прекршок во центарот, а израмни Лукаку од пенал во 71. минута.

Британка се изживува врз неподвижна старица, семејството ја снимило (Вознемирувачко видео)

Бритинската полиција објави на својот Твитер вознемирувачко видео во кое се гледа злоупотреба врз дементирана старица од 29-годишна старателка , која е осудена на шест месеци затвор.

29-годишната Џени Деди требало да се грижи за полу-подвижната 69-годишна Лиз Јангс, но снимките од надзорните камери откриваат дека наместо тоа, таа ја влече за коса, и ги турка прстите во лицето и устата и ја влече за нос.

Во текот на летото 2019 година, ќерката на жената од видеото, Корина Канингам, која живеела со неа во куќа во Норфолк, започнала да забележува полесни повреди како што се модринки и гребаници на лицето и телото на нејзината мајка.

Поради сè, вклучила камера, која цело време снимала во собата. Полицијата објаснила дека семејството на Лиз Јангс сакало снимката да се сподели јавно за случајот да остане запаметен откако Деди е приведена.

Според „Дејли меил“, за време на една посета, Деди зела куче со себе, кое ја изгребало Лиз Јангс, предизвикувајќи длабоки расекотини на нејзините нозе.

Деди, пишува понатаму, ја принудувала старицата да јаде и вербално и физички ја малтретирала. На видеото се гледа како ја влече за коса и ги турка прстите во лице.

Во една прилика ја оставила гола скоро цели 30 минути, со влажна коса и само со крпа над колената.

Семејството на Лиз Јангс го видело видеото во ноември 2019 година и веднаш им било јасно дека старицата била малтретирана, по што интервенирала полицијата.

Деди признала дека лошо се однесувала кон лице кое има потреба од посебна грижа и е осудена на шест месеци затвор.

"Знаеме дека објавувањето на оваа снимка предизвика силни реакции, целосно разбираме дека е тешко да се гледа. Го зедовме предвид ова пред да го објавиме. Семејството на г-ѓа Лиз сакаше да спречи слични случаи", објави полицијата, пренесува британски Мирор.

Елизабет Харли во топлес, ја сликал нејзиниот 18-годишен син (ФОТО)

Актерката и манекенка Елизабет Харли позираа топлес во снег, а фотографијата што ја објави на Инстаграм ја направил нејзиниот 18-годишен син.

55-годишната Британка носи само палто и долен дел од бикини од својата нова линија за костими за капење.

„Како можев да одолеам? напишала заедно со фотографијата што ја споделила со повеќе од 1,8 милиони следбеници на Инстаграм.

Таа исто така открика дека ја фотографирал нејзиниот син Дамијан, кој оди по нејзините манекенски стапки.

Таа добила бројни комплименти за фотографијата, но големото внимание што го привлече, не помина без негативни реакции, а многумина често ја критикуваат за нејзината врска со синот.

притисни ентер