Конференција: Како да се искорени корупцијата и непотизмот во јавниот сектор?

Во секој извештај за напредок на Македонија од Европската комисија, секогаш е нотирана корупција, непотизам и превработување во јавниот сектор.

Во секој извештај за напредок на Македонија од Европската комисија, секогаш е нотирана корупција, непотизам и превработување во јавниот сектор, а прстот е вперен во вработените вели Благоја Ралпковски, претседателот на Конфедерацијата на слободни синдикати.

Според него, одговорност наместо кај административците, треба да се бара од избраните и именуваните лица. Истражувањата на КСС покажале дека постои корупција без исклучок во целиот јавен сектор, а решението треба да се бара во неговата дигитализација и спроведувањето на законите, наместо постојано носење на нови..

-За да се сузбие така корупција треба да се направи дигитализација, таа дигитализација ќе овозможи мерит систем затоа што системот ќе кажува кој работи кој не работи, а за тоа да се случи треба да има политичка волја, треба да почнат да се спроведуваат законите и треба да се направи еден мораториум во јавниот сектор каде ќе се преброиме кој што треба да работи и каде треба да работи,- Благоја Ралпковски – претседател на КСС.

Со корумпирана јавна администрација се дава впечакот на граѓаните дека таа е нефукционална и непродуктивна, објавнува професорот Лазар Јовевски . Според него со корумпиран јавен сектор се праќа негативна порака и кон идните генерации во државата, но и кон оние кои сакаат да ја вршат својата работа професионално и чесно.

- Се случува еден интересен феномен во македонската администрација да кога гледаат дека некој прави злоупотреба на права и закони или врши коруптивни дејствија наместо да се пријави или спротистави всушност многу често вели па ако може тој зошто не и јас,- проф. д-р. Лазар Јовевски – професор по трудово и социјално право.

Токму влијанието на корупцијата и непотизмот врз реформите, платите и капацитетите на јавниот сектор беа тема на денешната панел дискуција на КСС. Таму свое обраќање имаа и претседателите на синдикатите на здравствените установи и полицијата кои истакнаа дека клучен проблем со корупцијата и непотизмот во овие институции е политичкото влијание.

Нетанјаху ќе се сретне со Бајден

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху во текот на неделата ќе се сретне со претседателот на САД, Џо Бајден во Белата куќа, изјави неименуван американски извор.

Средбата ќе се одржи како што е планирано и покрај повлекувањето на Бајден од претседателската трка, изјави анонимен американски функционер. Сè уште не е утврден точниот датум бидејќи Бајден заздравува од Ковид-19.

Нетанјаху на 24 јули треба да се обрати во Конгресот. Се очекува тој да се сретне и со потпретседателката Камала Харис.

Јанчев: Спроведено второ авионско прскање против комарци

Утринава беше спроведено второто авионско прскање против комарци, објави градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев. 

Со третирањето беше опфатено течението на реката Луда Мара од с. Марена, целото градско подрачје, с. Ваташа па се до брана Моклиште.

Изведувач на работата е фирмата Бониер од Куманово, напиша Јанчев на социјалните мрежи.

Радев ќе го врачи вториот мандат за формирање влада

Претседателот на Бугарија, Румен Радев ќе го врачи денеска вториот мандат за формирање влада.

Се очекува мандатот да биде доставен претпладнето и веднаш да го врати втората по големина пратеничка група во Народното собрание - „Продолжуваме со промената - Демократска Бугарија“ (ПП-ДБ).

Според одредбите од бугарскиот Устав, по враќањето на тој мандат за формирање влада, претседателот на државата во рок од седум денови и наложува на следната по бројност пратеничка група да предложи кандидат за премиер.

Во случај и тие да не успеат да формираат редовен кабинет, претседателот закажува нови избори и именува нов привремен кабинет.

притисни ентер