Конференција: Како да се искорени корупцијата и непотизмот во јавниот сектор?

Во секој извештај за напредок на Македонија од Европската комисија, секогаш е нотирана корупција, непотизам и превработување во јавниот сектор.

Во секој извештај за напредок на Македонија од Европската комисија, секогаш е нотирана корупција, непотизам и превработување во јавниот сектор, а прстот е вперен во вработените вели Благоја Ралпковски, претседателот на Конфедерацијата на слободни синдикати.

Според него, одговорност наместо кај административците, треба да се бара од избраните и именуваните лица. Истражувањата на КСС покажале дека постои корупција без исклучок во целиот јавен сектор, а решението треба да се бара во неговата дигитализација и спроведувањето на законите, наместо постојано носење на нови..

-За да се сузбие така корупција треба да се направи дигитализација, таа дигитализација ќе овозможи мерит систем затоа што системот ќе кажува кој работи кој не работи, а за тоа да се случи треба да има политичка волја, треба да почнат да се спроведуваат законите и треба да се направи еден мораториум во јавниот сектор каде ќе се преброиме кој што треба да работи и каде треба да работи,- Благоја Ралпковски – претседател на КСС.

Со корумпирана јавна администрација се дава впечакот на граѓаните дека таа е нефукционална и непродуктивна, објавнува професорот Лазар Јовевски . Според него со корумпиран јавен сектор се праќа негативна порака и кон идните генерации во државата, но и кон оние кои сакаат да ја вршат својата работа професионално и чесно.

- Се случува еден интересен феномен во македонската администрација да кога гледаат дека некој прави злоупотреба на права и закони или врши коруптивни дејствија наместо да се пријави или спротистави всушност многу често вели па ако може тој зошто не и јас,- проф. д-р. Лазар Јовевски – професор по трудово и социјално право.

Токму влијанието на корупцијата и непотизмот врз реформите, платите и капацитетите на јавниот сектор беа тема на денешната панел дискуција на КСС. Таму свое обраќање имаа и претседателите на синдикатите на здравствените установи и полицијата кои истакнаа дека клучен проблем со корупцијата и непотизмот во овие институции е политичкото влијание.

Заврши драмата во Италија: По 44 часа закана, момче се откажа до намерата да скокне од балкон

Млад човек (23) од Пескара, Италија, кој се заканувал дека ќе скокне од терасата на својот стан, по 44 часа преговори се откажал под изговор дека е уморен.

„Доста ми е, уморен сум“, им рекол на полицајците и се симнал од оградата на терасата на која балансирал речиси два дена, објави АНСА.

Момчето од 28 февруари во 14 часот и 30 минути стоело на работ од оградата на терасата, а причините се уште не се познати.

Откако се симнал, влегол во куќата и им ја отворил вратата на специјалците на кои им рекол дека му е доста. Го завиткале во ќебе и заедно со кучето го извадиле од станот.

Екипата на итната помош му пружила соодветна нега и тој е префрлен во болница.

Георгина направи фустан од дресот на Роналдо и прошета по модната писта (ФОТО)

Георгина Родригез, партнерката на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, привлече големо внимание на Модната недела во Париз поради изборот на облека во која прошета по пистата.

Оваа шпанска убавица вчера вечер беше на модната писта, на ревијата на Vetements, облечена во фустан од дресот на Роналдо со потпис и посебна посвета на актуелниот играч на Ал Наср.

Медиумите пишуваат дека овој фустан е пример за „блоккор“ кој комбинира спортска мода со урбана облека, а на задната страна пишувало:

- За љубовта на мојот живот, Георгина и Ветементс - потпишан од Кристијано Роналдо.

На Георгина, инаку, не и е непозната Модната недела, бидејќи претходно присуствувала на некои од најголемите модни ревии. Сепак, ова е прв пат да прошета со некој од брендовите. Сите се согласуваат дека нема да и биде последен настап.

Во сообраќајка кај Колари синоќа загина 46 годишник од Скопје, со возилото излетал од патот

Во сообраќајна несреќа вчера околу 18 часот на магистрален пат Кичево – Гостивар кај селото Колари животот го загуби 46 годишник од Скопје, откако со возилото што го управувал излетал од патот. 

Во сообраќајката со тешки повреди се здобила малолетна сопатничка во автомобилот.

-На 01.03.2024 во 18.20 часот во полициската станица Кичево, пријавено е дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај селото Колари, патничко возило „форд“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.Н.(46) од Скопје, излетало од коловозот. Притоа, тој од здобиените повреди починал на местото на настанот, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош. Со тешки телесни повреди се здобила малолетна сопатничка, констатирани во болницата во Кичево, информираше СВР Охрид.

Увид на местото извршила увидна екипа од Одделението за внатрешни работи Кичево.

притисни ентер