Комисиската расправа за продолжување на рокот за енергетската кризна состојба продолжува утре

Во собраниската Комисија за одбрана и безбедност заврши денешниот дел од расправата за предлог-одлуките за подлжување на кризната состојба во енергетиката, која,  според најавите, ќе продолжи утре.

Комисијата втор ден расправаше за предлог одлуките за продолжување на рокот за постоење на кризна состојба на целата територија на државава заради недостиг на електрична енергија и состојбите на пазарите на електрична енергија и за постоење на кризна состојба на подрачјето на Град Скопје, заради недостиг на топлинска енергија, можноста за користење на алтернативно гориво и состојбите на пазарот на топлинска енергија. Со предлог одлуките треба да се објави кризна состојба во периодот од 1 октомври годинава до 30 април следната година. Со тоа ќе се овозможи продолжување на кризната состојба во енергетската област, што со одлука на Влада стапи во сила од 1 месецов.

Според пратениците од опозициската ВМРО -ДПМНЕ, причината за лошата состојба со електричната енергија во земјава се должи на недомаќинското работење и намалено производство на електрична енергија.

-Се повикувате на тоа дека имаме многу високи цени на светските берзи по мегават од час, меѓутоа имаме услови за домашно производство од домашните производни капацитети кои доколку се искористеле ќе сме немале потреба од увоз на електричина енергија и скандалоззни набавки, истакна пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Дејанчо Ефтимов.

Според него, стабилна состојба може да се постигне само со искористување на капацитетите и одговорност на надлежните.

-Ниту се посегнало кон план за надминување на оваа криза, ниту пак имаме никаков друг план освен пренамена на средства за што не добиваме детален извештај, каде овие средства се потрошиле. Енормно многу се краде енергија тоа значи дека во Македонија не функционира системот, оцени Ефтимов.

Марија Георгиевска од СДСМ во реплика посочи на погрешниот пристап односно, како што рече, на еднострано презентирање на податоците објавени преку Еуростат без притоа да се споменат другите фактори кои имаат влијание врз цената.

-Треба да имаме предвид дека секоја земја има различен енергетски систем фактори, колку од компаниите во земјите се на слободен пазар и колкава е таа портошувачка, дали земјата увезува и колкав процент на електрична енергика исто зависи од тоа како е спремен буџетот во дадената земја така да постапува, треба да се земе и ова предвид, бидејќи не се исти земјите со кои правиме споредба, така на пример Бугарија и Словенија имаат и нуклеарни централи и повеќе од 90 проценти електрична енергија бидејќи нашата земја со години наназад за 40 проценти е зависна од увоз. Да не се врзуваме спрема еден параметар, има фактори кои влијаат на формирањето на цената, не само кај нас туку и кај останатите не може да правиме еднострана споредба. Оваа криза не натера да ги погледнеме аномалоите кои треба во наредниот период да се следат и да бидат показател за да знаеме како да ги контролираме нашите акции и реакции, потенцира Георгиевска.

Пратеникот Ефтимов во контрареплика го повтори ставот дека во изминатите години требало да се зголеми наместо да се намали домашното производство што рече дека е причина што земјава во моментот е увозно зависна.

-ЕСМ во изминатите 10 години има намалуваење од 40 отсто, ако во овие десет години се зголемило производството, така ќе биле заштедени во буџетот енормни средства кои сега ќе можевме да ги алоцираат на други соодветно мерки кои ќе биле од помош за граѓаните, рече Ефтимов.

Додаде дека одговорното искористување на ресурсите ќе спречело многу компании да не се затворат секојдневно или да бидат на работ на егзистенција, намалувањето на стандардот на живеење, инфлација како и оптоварен систем на социјална заштита.

Видепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи непосредно пред завршување на расправата изрази разочараност од дискусиите помеѓу членовите на Комисијата во изминатите два дена.

-Сметам дека расправата од овие два дена не доликува на еден законодавен дом, да се упатуваат такви критики на луѓе кои не се присутни се недолични, бидејќи треба да расправаме како да се справиме со енергетска криза, а не дали некој е способен или не е способен, рече Битиќи.

По грешка ѝ уплатиле милиони, почнала да ги троши, а сега ќе оди 20 години во затвор

Австралјанката Теваманогари Манивел од Мелбурн требало да добие поврат од 100 долари од платформата за размена на криптовалути Crypto.com во мај минатата година, но на нејзината сметка по грешка ѝ биле уплатени 10,4 милиони долари, пишува Дејли меил.

Откако ја видела сумата, таа наводно почнала лежерно да ги троши парите, делејќи им ги на бројни пријатели и членови на семејството, вклучувајќи ја и нејзината сестра Тилагавати Гангадори. Австралијката дури ѝ купила на својата сестра вила вредна 1,35 милиони долари со четири спални соби, четири бањи, домашна теретана и кино.

Сепак, по седум месеци од нејзиниот нов раскошен начин на живот, рутинската ревизија на Crypto.com открила што се случило. Откако компанијата започнала правна постапка во февруари оваа година, Врховниот суд на државата Викторија пресудил во корист на Crypto.com во август.

Според приложените документи, евидентно било дека Crypto.com побарал враќање на парите од Австралијката, но дел од тоа е потрошено за куќата на нејзината сестра, а остатокот бил префрлен на други сметки. Австралијката наводно била вмешана во друго кривично дело поврзано со финансиска измама, а двете обвиненија со кои се соочува носат максимална казна од по 20 години.

Политичар ја силувал колешката во зградата на парламентот на Австралија, на судењето негира

Започна судењето на обвинетиот за силување на колешка во зградата на австралискиот парламент во Канбера.

Политичкиот приправник Брус Лерман е обвинет за сексуален напад над Британи Хигинс во март 2019 година во канцеларијата на владин министер. Лерман се изјаснил за невин и негира дека дури имал секс со колешка, пишува Би-би-си.

Судењето во Крунскиот суд во Канбера се очекува да трае до шест недели. Обвинителите соопштија дека наводниот инцидент се случил по пијана ноќ. Лерман и Хигинс застанале во зградата на парламентот каде што работеле и двајцата, а Хигинс набрзо заспала на каучот во кабинетот на министерот, соопштиле обвинителите.

Таа се разбудила и го нашла коленото на обвинетиот на бедрото и тој имал односи со неа, изјавил обвинителот Шејн Драмголд. Тој додаде дека Хигинс плачела за време на наводниот сексуален напад и шест пати рекла „не“.

Кога ѝ кажала на својата пријателка што се случило следното утро, Хигинс рекла дека била едвај свесна, рече обвинителот.

Отворајќи го случајот на одбраната, адвокатот на Лерман, Стивен Хауброу, рече дека сведочењето на Хигинс содржи нелогичности.

„Марк Твен еднаш рече: Никогаш не дозволувајте вистината да го попречи патот на добрата приказна. А овој случај е пример за таа фраза“, рече адвокатот Хауброу. Тој ги повикал поротниците да ги игнорираат претходните медиумски извештаи за случајот, велејќи дека неговиот клиент негирал дека имал секс со Хигинс.

Главниот судија Луси МекКалум ги предупредила поротниците дека случајот добил прилично голем медиумски публицитет, но дека е многу важно тие да го стават надвор од умот.

Синот на Кајли Џенер има седум месеци и нема име: Чекаме да порасне и сам да се именува

Кајли Џенер ја потсети јавноста дека нејзиниот седуммесечен син се уште нема име.

Момчето се родило во февруари, а иако Кајли и нејзиното момче Тревис Скот имале намера да го именуваат Волф, тие брзо се предомислиле. Поминаа седум месеци од неговото раѓање, а нивното второ дете допрва треба да се именува. За време на втората сезона на реалното шоу Кардашијан, Кајли се отвори за името на нејзиниот син и откри дека неговото легално име е сепак Волф Вебстер, иако сакала да го промени.

Како што откри таа, почувствувала притисок за да го именува бебето и се согласила на Волф, име кое ѝ го предложила нејзината сестра Клои претходниот ден. Името на почетокот ѝ се допаднало, но како што одминувало времето сѐ помалку ѝ се чинело дека го избрала вистинското име. Сега таа објасни зошто се уште не е законски сменето името и зошто не ѝ открива на јавноста какво име би можеле да му дадат на момчето.

"Навистина немавме име. Мислев дека ќе ни падне на памет кога ќе го видиме. Но, не", рече Кајли, додавајќи дека го именувала Волф кога морала да го потпише изводот на родени бидејќи "чувствувала притисок“.

„Го нарековме Волф и веднаш откако го потпишав изводот на родените, си помислив: Што направив?“ рече таа и откри дека Тревис постојано размислувал за името.

"Тревис веќе го смени името неколку пати. Му се допаѓа, а потоа утре сака повторно да го смени. А јас реков: Не можеме да го правиме ова повторно", рече таа и се пошегува дека сега го чекаат "малиот еден да порасне и да си даде име.“

притисни ентер