Комисијата за историја реагира и за манупулативни го оцени написите во дел од бугарските медиум

Лаги и конструкции – вака копретседателот на македонско – бугарската комисија за историски прашања Драги Ѓоргиев ги коментира пишувањата на БГНЕС дека е постигнат договор за Цар Самоил да биде означен како бугарски цар . Follow Kanal5 on... • FB: https://smarturl.it/fb5 • IG: https://smarturl.it/Ig5 • Web: https://kanal5.com.mk/ © & ℗ Kanal5 & IN Media. All Rights Reserved

МВР: Приведено лицето кое Мицкоски го посочува дека се обидело да го убие

Лицето кое лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски го посочува дека се обидело да го убие е приведено во полициска станица, потврдија од МВР за Канал 5.

Од Министерството за внатрешни работи велат дека засега немаат дополнителни информации за случајот.

Мицкоски на Фејсбук вечерва објави фотографија на која се гледаат неколку лица, посочувајќи дека едниот од нив требало да го убие.

– Ова е човекот кој требаше да ме убие вечерва. Барам итно да биде приведен од Спасовски и МВР, наведе Мицкоски во објавата.

Надал – Кириос, второ полуфинале на Вимблдон

Рафаел Надал и Австралиецот Ник Кириос ке играат во полуфиналето на Вимблдон.

Во четвртфиналните дуели, Кириос многу лесно во три сета го елиминираше Чилеанецот Кристијан Харин. Надал пак, прилично се намачи и во пет сета го кршеше отпорот на американецот Тејлор Фриц. Претходно беше познато другиот полуфинален меч во кој Новак Ѓоковиќ ке игра против Британецот Камерон Нори.

Судир со камења и предмети меѓу две групи пред Скендер Бег, маж се закануваше

Петта вечер протести против францускиот предлог.

Со транспратенти , патриотски песни и слогани за оставки и отфрлање на предлогот, бројни граѓани и вечерва протестираат пред Собранието.

Претходно, маршираа од Владата преку МНР до Парламентот.

Михајло Видимлиски е пред Собранието.

За време на маширањето од Владата и дојде судир кај плоштадот Скендер Бег, за што ставува збор?

Целосниот извештај погледнете го во видеото.

притисни ентер