Комисијата за историја реагира и за манупулативни го оцени написите во дел од бугарските медиум

Лаги и конструкции – вака копретседателот на македонско – бугарската комисија за историски прашања Драги Ѓоргиев ги коментира пишувањата на БГНЕС дека е постигнат договор за Цар Самоил да биде означен како бугарски цар .

Лаги и конструкции – вака копретседателот на македонско – бугарската комисија за историски прашања Драги Ѓоргиев ги коментира пишувањата на БГНЕС дека е постигнат договор за Цар Самоил да биде означен како бугарски цар и тоа да стои на спомен обележја, споменици или тврдини. Ѓоргиев вели дека постои текст за заедничко чествување на Цар Самоил усвоен во 2019 а кој од вчера се најде и во медиумите со препорака до владите во Скопје и Софија како таа држава да биде претставена во учебниците по историја.

-Не знам од каде се измислени тие конструкции таму, но апсолутно не е точно она што е наведено во некои медиуми со она што е усвоено од страна на самата комисија за заедничко чествување на Цар Самоил. Комисијата никогаш не усогласувала текстови за тие да бидат ставени на различни споменични обележја, споменици или тврдини. Комисијата усвојува заеднички текстови за заедничко чествување на одредени личности и тие личности се познати.изјави – Драги Ѓоргиев - Копретседателот на македонско – бугарската комисија за историски прашања.

Во врска со француски предлог кој се појави во јавност, Ѓоргиев вели дека не го прочитал. Но по она што се најде во медиумите, првиот човек од македонскиот тим историчари е дециден дека работата на историската комисија е поставена каде што не и е местото.

-Работата на историската комисија не може да биде дел од процесот на политичките преговори. Тоа мора да биде паралелен процес кој ќе тече паралелно со тој процес кој нема да биде ограничен со рокови ниту врзуван со одредени императиви како до тогаш таа личност да биде решена.изјави – Драги Ѓоргиев - Копретседателот на македонско – бугарската комисија за историски прашања.

Според професорката Маја Ангеловска Панова од Институтот за национална историја ако се прифати вака објавениот француски предлог ќе претставува сериозен проблем за земјава.

-Несомнено дека ова е преседан. Вакво нешто не постои во современите светски историографии на наметнување на нечиј наратив врз друг наратив, така што моето мислење е дека ова е едно агресивно однесување што не соодветствува со европските вредности, најмалку со вредностите што се применуваат во научно истражувачката работа,изјави – Проф. Д – р Маја Ангеловска Панова - Институтот за национална историја.

Во соопштението кое денеска до достави македонскиот тим од историската комисија освен што се демантираат наводите во бугарските медиуми, се наведува и дека во сите досегашни решенија нема ништо спорно и ништо со што би се загрозил историскиот идентитет на македонскиот народ и дигнитетот на македонските граѓани.

Жерар Пике барал да се одложи натпревар со шпанската репрезентација поради концерт на Шакира

Шпанската фудбалска јавност деновиве е окупирана со два интересни случаи по приватна преписка.

Најпрво се објавени аудио снимките од разговорот помеѓу тогашниот стопер на Реал Мадрид, Серхио Рамос и претседателот на Федерацијата Луис Рубиалес од 2020 година, во кои Рамос го повикува да ги искористи своите врски и да даде сѐ од себе за да потврди дека „Златната топка“ не се откажува.

Иако фудбалскиот свет во 2020 година речиси едногласно одлучи дека Роберт Левандовски е најоштетен од откажувањето на наградата „Златната топка“, Рамос верува дека и тој имал шанса да го освои престижниот трофеј, па му порачал на Рубиалес дека не бара само за себе, но и за доброто на шпанскиот фудбал.

Сега во јавноста протекоа и разговорите на Рубиалес со уште еден познат стопер, Жерар Пике. Всушност, во 2019 година, долгогодишниот столб на одбраната на Барселона побара од Рубиалес да го одложи пријателскиот натпревар со Романија неколку дена пред да се одржи, бидејќи неговата тогашна девојка Шакира истиот ден настапувала на отворањето на Дејвис купот во Мадрид.

Рубиалес ветил дека ќе направи што може, но на крајот натпреварот не бил одложен и одигран во првично предвидениот термин. Шпанија победила, но Жерар Пике не се запишал на листата на стрелци на натпреварот.

Украина до Турција: Задржете го рускиот брод со нашето украдено жито и уапсете го екипажот

Украина вчера побара од Турција да го заплени товарниот брод со руско знаме Жибек Џоли, кој превезувал украинско жито запленето од окупираното пристаниште Бердјанск, и да го уапси неговиот екипаж.

Официјален претставник на украинското Министерство за надворешни работи, повикувајќи се на информации од Украинската поморска управа, соопшти дека бродот Жибек Џоли превезувал приближно 4.500 тони жито, натоварено во Бердјанск, за кое службеникот тврди дека ѝ припаѓа на Украина.

Во одвоено писмо до турското Министерство за правда, украинското државно обвинителство на 30 јуни соопшти дека Жибек Џоли бил вклучен во „нелегалниот извоз на украинско жито“ од Бердјанск, дека неговата дестинација е градот Карасу во Турција и дека превезувал 7.000 тони товар, што е поголема бројка од онаа наведена од службеното лице.

Турското Министерство за надворешни работи не било веднаш достапно за коментар во врска со доаѓањето на бродот.

Од казахстанската транспортна компанија КТЗ Експрес потврдиле дека Жибек Џоли е во нивна сопственост, но велат дека е ангажиран од руската компанија Грин Лајн, која не е на ниту една листа за санкции.

Украина ја обвинува Русија дека краде жито од областите окупирани од руските сили од почетокот на инвазијата на крајот на февруари.

Ковачевски во телефонски разговор со Шолет: Високо ја ценам поддршката на Стејт департментот

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски вечерва телефонски разговараше со Советникот на Стејт департментот, Дерек Шолет во присуство на амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз.

Премиерот Ковачевски изрази огромна благодарност до Стејт департментот и рече дека високо ја цени поддршка и интересот за нашата земја во овие клучни моменти за државата.

Исто така го информираше советникот Шолет за процесот на широка консултација со сите чинители во општеството кој Владата најодговорно го започна веднаш по добивањето на европскиот предлог. Премиерот во разговорот уште еднаш ги потврди и посочи на јасните определби на Владата кои се темелат на демократските вредности и припадност кон прогресивниот свет кои за нас немаат алтернатива, бидејќи тоа е единствениот пат кој води кон напредок и просперитет, се наведува во соопштението од Владата..

притисни ентер