Колку кампањата меѓу двата изборни круга ќе ја зголеми (не)излезноста

Повиците за масовна излезност во недела на два дена пред финишот на кампањата ги интензивираа и од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ. 

Заев преку видео обраќање повикува на обединување на прогресивните сили за земјата да продолжи да се движи напред, Мицкоски, пак синоќа од Злетово побара глас плус за нова иднина и промени.

“Излезете и гласајте, остварете го своето право. Излезете и потврдете ја шансата за нашата земја да продолжи да се нормализира, да се стабилизира и никогаш повеќе да не падне под режим! Изберете го најдоброто за вас, за вашата општина, за вашето место и за нашата заедничка татковина. Само така ќе го останеме на вистинскиот, стратешки колосек“, порача Заев во видео обраќање.

„Време е за големи чекори напред, време е за нова иднина. Ако пропадне вашиот глас и останете дома, тие ќе успеат и ќе мислат дека ве надмудриле. Уште само еден чекор не дели од она за кое сите заедно сонувавме. Ништо не е невозможно, победата е на дофат, а излезноста е клучот“, порачува Мицкоски.

Освен зачестени повици за излезност, последните денови од кампањата донесоа и заострување на реториката, меѓусебни обвинувања и дискредитирања. Според аналитичарот Петар Арсовски ваквата црна кампања нема да влијае мотивирачки врз гласачите, туку дека ќе ги дестимулира да излезат на гласачките места.

„Кога и двете партии се насочени кон „црна“ кампања, ефектот врз одѕивот ќе биде надолен. На овој начин тие ги дестимулираат гласачите да излезат на избирачките места, бидејќи ги разочаруваат, ги прават апатични, цинични и ги прават апстиненти. Кога доминира негативно сценарио во кампањата треба секако да се очекува помала излезност. Онаа партија која има подобра контрола врз својата партиска база, таа ќе има бенефит од намалената изленост. Додека на партијата која нема контрола врз партиските членови ќе и биде потребана поголема излезност на изборите“, смета Арсовски.

На партиите и кандидатите им останува уште еден ден да ги убедат гласачите да излезат и да гласаат за нив. Од утре на полноќ започнува изборниот молк.

Четворица кандидати за лидер на СДСМ, пријавите на верификација во Централната изборна комисија

Следната недела на 12 декември ќе финишира и процесот на избор на нов лидер на СДСМ, кој според најавите од Заев, ќе биде и мандатар на новата Влада.

Пред СДСМ е Андријана Лазова.

На повикот за кандидирање се пријавија четворица. Дали нивните кандидатури го поминаа партискиот филтер и може да се сметаат за официјални?

Целосниот извештај погледнете го во видеото.

Владата ги „замрзна“ цените на основните производи до 31 јануари 2022 година

Во пресрет на новогодишните празници и најавениот ценовен шок, Владата по примерот на Србија денеска одлучи да ги замрзне цените на основните продукти.. Деталите ги има Дејан Трајковски.

За кои производи станува збор и до кога ќе важи одлуката?

Целосниоит извештај погледнете го во видеото.

Реакција од ВРМО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Славјанка Петровска

Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Празната прес конференција на Славјанка Петровска за дефокус на катастрофалните политики на СДСМ кои негативно се одразија и врз државата веќе не поминува кај граѓаните.

Граѓаните па дури и членовите на СДСМ гледаат дека Зоран Заев со СДСМ се однесува како да е нејзин сопственик. Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Зоран Заев преку својата политика донесе само штети во партијата и во државата. ВМРО-ДПМНЕ не сака да го коментира расколот кој што се случува сега во СДСМ, но најважно е со заминувањето на Заев да замине и заевизмот од власта, затоа што тој е сидрото кој не и дозволува на Македонија да оди напред.

Заевизмот е најголема закана за европските вредности и европската иднина на Македонија. Пиуните кои треба да го продолжат заевизмот треба да си заминат заедно со Заев. Тоа може да се случи само преку брзи предвремени парламентарни избори.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер