Која е новинарката која со своите нозе ги излуде Путин и Русите

Руската државна телевизија објави снимка од енергетскиот форум во Москва за да докаже како "злобната" 39-годишна Американка од Си-Ен-Би-Си го провоцирала нивниот претседател

На нејзното прашање како Европа може да верува дека Русија е сигурен енергетски партнер ако не испорачува гас преку гасоводи, претседателот незадоволен од прашањето, имаше забелешка на сметка на нејзиниот изглед која беше протолкувана како сексистичка со намера новинарката да се претстави како убава, но не и паметна.

„Убава сте и симпатична“. Ѝ зборувам едно, а таа одговара нешто друго, како воопшто да не ме слуша“ – рече Путин.

Руската државна телевизија остро го критикуваше нејзиното однесување.

Владимир Соловјев во своето телевизиско шоу на каналот "Росија 1", порача дека Гембл намерно се обидувала да го збуни рускиот претседател со својот изглед.

„Имам чувство дека темелно се подготвувала за средбата со рускиот претседател, како да оди на модна писта ... Ослабела неколку килограми, се затегнала во тесен црн фустан и ја распуштила косата за визуелно нозете да ѝ изгледаат подолги. Носеше потпетици од 12 сантиметри - рече рускиот водител.

Американската водителка тоа не ја збуни премногу.

На Инстаграм и Твитер таа се пофали дека завршила во руските весници.

Покрај фотографијата напиша: „Мојот најдобар агол".

Инаку Хедли Гембл е новинарка на телевизиска куќа Си-Ен-Би-Си од Абу Даби.

Води емисии од економијата и глобалниот пазар, исто така, работела за Еј-Би-Си Њуз и Фокс Њуз во Вашингтон.

Таа е водителка на популарно ТВ-шоу „Пристап: Среден Исток" во кое разговара со светските лидери, челници на меѓународни компании и филантропи.

Во октомври 2018. година, беше прва интернационална новинарка која се јави во живо од Саудиска Арабија во случајот со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги.

Исто така, таа беше првата меѓународна новинарка која се јави во живо од магацинот за нафта „Арамко“ 2019 г., пренесувајќи за информации за штетата направена од иранските ракети и беспилотни летала.

Гембл е и страстен борец за правата на жените.

Четворица кандидати за лидер на СДСМ, пријавите на верификација во Централната изборна комисија

Следната недела на 12 декември ќе финишира и процесот на избор на нов лидер на СДСМ, кој според најавите од Заев, ќе биде и мандатар на новата Влада.

Пред СДСМ е Андријана Лазова.

На повикот за кандидирање се пријавија четворица. Дали нивните кандидатури го поминаа партискиот филтер и може да се сметаат за официјални?

Целосниот извештај погледнете го во видеото.

Владата ги „замрзна“ цените на основните производи до 31 јануари 2022 година

Во пресрет на новогодишните празници и најавениот ценовен шок, Владата по примерот на Србија денеска одлучи да ги замрзне цените на основните продукти.. Деталите ги има Дејан Трајковски.

За кои производи станува збор и до кога ќе важи одлуката?

Целосниоит извештај погледнете го во видеото.

Реакција од ВРМО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Славјанка Петровска

Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Празната прес конференција на Славјанка Петровска за дефокус на катастрофалните политики на СДСМ кои негативно се одразија и врз државата веќе не поминува кај граѓаните.

Граѓаните па дури и членовите на СДСМ гледаат дека Зоран Заев со СДСМ се однесува како да е нејзин сопственик. Зоран Заев воспостави режим во СДСМ, па назначува наследник - управител, како Ковачевски, кој треба да го одржува во живот заевизмот.

Зоран Заев преку својата политика донесе само штети во партијата и во државата. ВМРО-ДПМНЕ не сака да го коментира расколот кој што се случува сега во СДСМ, но најважно е со заминувањето на Заев да замине и заевизмот од власта, затоа што тој е сидрото кој не и дозволува на Македонија да оди напред.

Заевизмот е најголема закана за европските вредности и европската иднина на Македонија. Пиуните кои треба да го продолжат заевизмот треба да си заминат заедно со Заев. Тоа може да се случи само преку брзи предвремени парламентарни избори.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер