Кој стои зад планираното филмското бегство од „Идризово“?

Кои се осумте осуденици во затворот Идризово кои со месеци, незабележани од никого, копале тунел за филмски избегаат од Идризово, ниту еден од државните органи не соопштува.

Од МВР упатуваат на Јавното обвинителството, а од таму само потврдуваат дека дека се преземаат дејствија и се вршат проверки за испитување на околностите.

-Дежурен јавен обвинител од ОЈО Скопје вчера изврши увид во КПД Идризово – Скопје. Во предметот се преземаат дејствија и се вршат проверки за испитување на околностите. -ЈОРМ

Кои се осумте затвореници, за кои МВР се сомнева дека го копале тунелот долг 40-тина метри, од шеталиштето на затворениот затворски дел а во правец на заштитната ограда позади која се наоѓа женското одделение, не знае ниту првиот човек на Управата за извршување на санкции, Јовица Стојановиќ. Единтвено се знае дека издржуваат затворски казни од минимум десет години до доживотни.

Стојановиќ очекува истрагата да даде одговор и дали евентуално вработени во затворските служби на некаков начин биле инволвирани.

-Што е претпоставка дека се инволвирани осум осуденици, јас лично не би можел да кажам кои се тие, затоа што одреден период бев надвор од тој систем. Меѓутоа, нема кој друг да копа освен осуденици. Доколку МВР има сознанија препоставувам дека тие ќе ги истражи дополнително и ќе потврди. А дали има вмешаност и на вработени јас би сакал да се истражи и тоа, затоа што доколку има вработени дека тоа се работи мора и да одговараат за таква работа, изјави – Јовица Стојановиќ – Директор на Управа за извршување на санкциите .

Откако вчера беше откриен случајот, Владата експресно го разреши директорот на затворот Шпенд Тахири. Но, тој не чувствува никаква одговорност, а од неговата партија Алтернатива, соопштија дека всушност откривањето на тунелот е негова заслуга.

-Моето разрешување е чисто политичко и нема никаква врска со вчерашниот настан. Јас немам одговорност за тоа, туку напротив горд сум на тоа што се откри. Имавме информации од пред еден месец и во соработка со органите се преземаа дејствија и постапувавме. Баравме асистенција и од МВР, дојде градежна механизација и беше откриен тунелот, вели Шпенд Тахири – поранешен директор на КПД Идризово

На местото на Тахири е назначен поранешниот генерал во МВР, Зоран Јовановски. Промената на челната фунцкија во најголемиот затвор доаѓа и по два месеци од спекуларното бегство на затворнеикот Беким Мемети, за кое командирот на смена и неколку чувари се во притвор. И за овој случај истрагата се уште трае,а од бегалецот нема ни трага ни глас. За разлика, од него, копачите – затвореници, кои неколку месеци работеле под електрична сијалица на кабел, земјата ја извлекувале со пластични корпи и јажиња а тунелот го обезбедиле со потпорни греди и тули, остануваат во Идризово, веројатно со нови кривични пријави. Според проценките, за да избегаат им трабало да ископаат уште 30-тина метри...

Десничарскиот сојуз на Мелони победи на регионалните избори во јужна Италија

Десничарскиот сојуз на италијанската премиерка Џорџа Мелони победи на регионалните избори, се сметаа за тест на јавното мислење пред европските избори во јуни.

Во Базиликата, јужна Италија, кандидатот на десниот центар Вито Барди беше реизбран за регионален претседател со 56,6 отсто од гласовите, наспроти неговиот противкандидат од левиот центар Пјеро Марезе, кој освои 42,1 проценти од гласовите.

Барди, кој е на власт во Базиликата од 2019 година, рече дека „ќе продолжи да биде претседател на сите“.

Во Базиликата живеат околу 540.000 луѓе, а излезноста на гласачите беше 49,8 отсто, излезноста.

Од октомври 2022 година, ултрадесничарската партија Браќата на Италија на Мелони владеат на национално ниво заедно со десничарската популистичка Лига на Матео Салвини и конзервативната партија Форца Италија. Четиринаесет од 20 региони во Италија имаат централнодесничарски влади. /МИА

Најмалку десетмина загинати во судир на воени хеликоптери над малезиска поморска база

Два воени хеликоптери утрово се урнаа за време на тренинг над поморска база на западниот брег на Малезија, при што загинаа десет лица, јавија локалните медиуми повикувајќи се на морнарицата на земјата.

Сингапурскиот информативен канал ЦНА ја цитира Кралската малезиска морнарица (РМН) која во соопштение информира дека морнарички хеликоптер со седум членови на екипажот и уште еден со тројца патници се урнале во поморската база во Лумут, околу 200 километри северозападно од Куала Лумпур.

CNA јави дека хеликоптерите тренирале прелетување за прославата на 90-тиот Ден на морнарицата, што треба да се одржи за неколку дена.

Причината за несреќата првично е нејасна и РМН ќе „формира истражен одбор за да ја утврди причината за инцидентот“. /МИА

Фон дер Лајен: Европа ќе остане глобално срце на индустријата и иновациите

Обраќањето пред Европарламентот на Урсула фон дер Лајен. 

Од последните европски избори во 2019 година, ЕУ се соочи со две кризи од историски размери - Ковид-кризата и војната во Украина, проследена со енергетска криза „произведена во Русија“, кои можеа да се претворат во драматична економска и социјална криза, но тоа не се случи поради големата отпорност на Европа, но и поради тоа што ги поставивме вистинските политики, изјави денеска претседателката на Европската комисија во обраќањето пред Европарламентот, Урсула фон дер Лајен.

- Последните пет години не научија нешто. Одново и одново ги изненадивме скептиците и им пркосевме на „пророците“. Затоа што за силна Европа, ако има волја, има и начин и нашиот континент ќе продолжи да биде глобалното срце на индустријата и иновациите, истакна Фон дер Лајен во дебатата за заклучоците од минатонеделниот Специјален самит на Унијата посветен на економските перспективи на ЕУ.

Таа нагласи дека иако на почетокот на оваа деценија се предвидуваше масовна невработеност и долга рецесија, денес стапката на невработеноста е на историски најниско ниво од под шест отсто, вработеноста е над 75 проценти, а инфлацијата се приближува до целта од две отсто.

Сепак, според неа, овие кризи го земаа данокот на конкурентноста на Европа, бидејќи до пред нивната појава бизнис модел на многу европски индустрии се засноваше на евтина енергија од Русија и зголемена трговија со Кина, а продуктивноста на трудот се зголемуваше за само 0,8 отсто годишно.

- Ова може да се реши само со заеднички напори и на европско и на национално ниво. Затоа, враќањето на нашата конкурентска мора да биде во сржта на економската агенда на Европа во иднина. И јас сум апсолутно убедена дека можеме да поттикнеме нов наплив на европска конкурентност, додаде Фон дер Лајен.

Според неа, тоа ќе се постигне, прво, со поттикнување на приватниот капитал кон инвестиции , за што од суштинско значење е создавање на единствен европски на пазар на капитал, што ќе овозможи предвидливост, заштеди за инвеститорите и зајакнат надзорот на европско ниво на најважните играчи на пазарот.

- Вториот приоритет е намалување на трошоците за енергија. Трошоците за енергија продолжуваат да влијаат на нашата конкурентност. Минатата година за време на енергетската криза беа направени многу инвестиции и наскоро можеби од глобален недостиг да добиеме вишок на ЛНГ. Како резултат на тоа, очекуваме да паднат цените на бензините. Ова ни дава простор за понатамошен развој на обновливите извори на енергија, рече Фон дер Лајен.

Потсетувајќи дека лани првпат во ЕУ е произведена повеќе струја од ветер отколку од гас, претседателката на ЕК апелираше за продолжување на реформите на пазарот на електрична енергија со цел да се добива поевтина и чиста енергија во Европа.

Според неа, третиот приоритет мора да биде насочен на намалување на недостигот на работна сила и стручно оспособени работници и за таа цел да се обучуваат младите преку образованието, да се овозможи професионална преориентација на повозрасните работници и да се привлекува легална миграција на работна сила од странство. /МИА

притисни ентер