Кој е Доминик Рааб , човекот кој ќе го заменува Борис Џонсон на чело на британската влада?

Шефот на британската дипломатија, Доминик Рааб, член на новата гарда на политичари на Конзервативната партија, официјално го замени премиерот Борис Џонсон додека тој се бори со коронавирусот во единицата за интензивна нега на болница во Лондон.

Познат евроскептичар, носител на црн појас трет ден и аматерски боксер, Рааб (46) го наследи Џонсон.

Даунинг стрит број 10 вчера  објави дека Рааб сега ќе го замени Џонсон како премиер „до кога е потребно“.

Доминик Рааб е „цврст и духовит. Тоа не е личност што може да ја заплашите“, рече неговиот поранешен шеф, поранешниот министер за Брекзит, Дејвид Дејвис. „Тој е лојален и дисциплиниран“.

Претставник е на новата генерација на конзервативци кои влегоа во парламентот во последните десет години.

Рааб е син на еврејски бегалец од Чешка, кој пристигнал во Велика Британија во 1938 година. Неговиот татко починал од карцином кога имал само 12 години, а неговата мајка го воспитувала во англиканската вера.

Студирал право на престижните универзитети Оксфорд и Кембриџ.

Како млад адвокат специјализиран за меѓународно право, тој се вработил во адвокатската фирма „Линклајтерс“, а подоцна се приклучил на Министерството за надворешни работи.

Во 2003 година, тој е назначен во дипломатскиот тим на британски правници кои ги испитуваа воените злосторства на Слободан Милошевиќ, Радован Караџиќ и Чарлс Тејлор во Хаг.

Помеѓу 2006 и 2008 година, тој бил шеф на кабинетот на Дејвид Дејвис, тогашен конзервативен министер за внатрешни работи во сенка.

Тој беше избран во британскиот парламент за прв пат во 2010 година. Пет години подоцна, за прв пат влезе во извршната власт, кога стана заменик министер за правда во владата на Џејмс Камерон.

Една година подоцна, пред референдумот во Брексит, тој веќе е жесток активист во кампањата за излез од ЕУ.

Се враќа во владата во 2017 година прво како министер за правда, а потоа и домување. Тереза ​​Меј го назначи за министер за Брегзит по оставката на Дејвид Дејвис во 2018 година, но Рааб не се двоумеше да ја напушти функцијата три месеци подоцна, откако беше незадоволен од договорот за Брегзит што Меј го склучи со Брисел.

По оставката на Тереза ​​Меј, тој се кандидираше за претседател на Конзервативната партија, но падна во вториот круг, заврши на шестото место. Тој тогаш го поддржа и последниот победник, Џонсон, кој се одмазди со тоа што го именува за министер за надворешни работи.

Тој е исто така оженет и има два сина, Питер и Џошуа.

притисни ентер