Клучни денови за македонските евроинтеграции, се чека преговарачката рамка

Вторник е денот кога Европската комисија ќе го објави извештајот за напредокот на реформите во Македонија, а се очекува да биде објавата и преговарашката  рамка. 

Сигналите кои пристигнуваат се дека тој ќе биде позитивен, а земјата ќе ги почне преговорите во декември оваа година, под германско претседателство. Тоа што засега останува како дилема, е дали последните закани од Бугарија за блокирање на преговорите ќе станат реалност. За поранешниот амбасадорт Ѓорѓи Филипов речи е новозможно официјална Софија да изејствува одложување на старот на преговорите, а Германија е решена да не се додаваат никакви нови услови за Македонија.

На слична линија е и директорка на Институтот за европска политика Симонида Кацарска. Таа смета генерално извешајот на комисијата ќе биде поволен за земјава, а Бугарија со последните меморандуми нема да успее да го попречи стартот на преговорите.

По сите случувања изманатава недела сосема е јасно дека позицијата на Берлин ќе биде клучна за Македонија во декември, по долги и тешки одложувања конечно да ги почне преговорите. За таа цел вицепремиерот за европски прашања Николо Димитров веќе беше во Германија на средби со Михаел Рот и советниците на Меркел, каде доби уверување дека земјава нема да биде биде „испревена“ пред нови условувања. Слични пораки доби и министерот за надворешни Бујар Османи кој во Брисел разговараше за оостварување на најголемиот чекор во евро-итеграциите на земјата.

Нимиц: Луѓето кои се на власт треба да ги почитуваат договорите, не можеме да живееме во светот

Луѓето кои се на власт треба да ги почитуваат договорите, не можеме да живееме во светот на фантазијата.

Во Атина почна дводневна меѓународна конференција по повод шест годишнината од Договорот од Преспа, со кој земјава го смени уставното име во Северна Македонија, и така се реши долгогодишниот спор меѓу двете земји.

Конферецнијата е организирана од институтот Алексис Ципрас и фондацијата Зоран Заев, а присутни се актуелни и поранашни политичари и дипломати.

-До компромис е тешко да се дојде, но кога ќе дојдете до компромис, лесно е на другите луѓе од двете страни да кажат „ако бев јас таму ќе завршев подобра работа“ или „овој компромис повеќе и служи на другата страна“. Живееме во опасен период, живееме во реалниот свет, и во реалниот свет имаме договори, па луѓето кои се на власт треба да ги почитуваат тие договори. Не можеме да живееме во светот на фантазијата, не можеме да живееме во виртуелен свет, изјави Нимиц.

На Судан му се заканува најголемата глад во светот во последните 40 години

Хуманитарниот апел на Обединетите нации за земјата доби само 16 отсто од средствата кои и се потребни.

Судан се соочува со глад којa би можелa да биде најголема по таа која светот ја видел во Етиопија пред 40 години, предупредуваат американски официјални претставници, додека испораките на помош и натаму ги блокираат завојуваните армии, но снабдувањето со оружје за двете страни продолжува да се одвива.

Хуманитарниот апел на Обединетите нации за земјата доби само 16 отсто од средствата кои и се потребни.

„Потребно ни е светот да се разбуди за катастрофата што се случува пред нашите очи“, изјави за новинарите Линда Томас-Гринфилд, амбасадор на САД во ОН, пишува „Гардијан“.

Орбан разговараше со Мелони и Моравјецки во пресрет на состанокот на лидерите на ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска се сретна со италијанската премиерка Џорџа Мелони, со која разговараше за резултатите од изборите за Европскиот парламент, соопшти портпаролот на Орбан, Берталан Хаваши.

Хаваши рече дека Орбан и Мелони разговарале и за прашањата кои се однесуваат на европската десница и за задачите кои се пред Европскиот совет, кој ги собира лидерите на ЕУ, како и за претстојното претседавање на Унгарија со Советот на ЕУ, пренесува МТИ.

„Орбан во Брисел разговараше и со поранешниот премиер на Полска, Матеуш Моравјецки за обединување на европската десница“, додаде Хаваши.

притисни ентер