Клиниките за абортуси на Флорида се преполни со пациентки по забраната во соседните држави

Докторката Д. никогаш немала толку многу работа. Клиниката за абортус во Џексонвил, Флорида, е преплавена со пациентки од соседните држави кои воведоа нови ограничувања по историската одлука на Врховниот суд на САД во јуни.

„Порано обично примав по 25 пациентки дневно, а сега гледам околу 45“, вели докторката. „Има толку голем метеж.“.

Таа побарала да не биде именувана поради понекогаш насилното противење на работата што ја работи - многу докртори кои вршат абортуси добиле смртни закани. Додека Флорида го ограничи абортусот, кој сега може да се врши до 15-та недела од бременоста, а претходно до 24-та недела, законите на државата сè уште се меѓу најлибералните во југоисточниот дел на САД.

Другите републикански држави во областа, вклучувајќи ги Луизијана, Мисисипи, Алабама и Џорџија, речиси целосно ги забранија абортусите или го ограничија правото на првите шест недели од бременоста, искористувајќи го неверојатниот пресврт на правата за абортус на национално ниво од страна на Врховниот суд.

Оттогаш, многу жени патувале во Флорида во клиниките како онаа на Др. Ди, која што е во сопственост на Planned Parenthood, најголемиот американски снабдувач на репродуктивни услуги. „Сега сме на тешко место“, рече Лаура Гудхју, извршен директор на филијалите на Planned Parenthood во Флорида. „Јас би го нарекла итен случај на јавното здравство.“

Клиниките во Флорида ги отворија вратите за време на викендите со 12-часовно работно време во некои клиники, за да се справат со приливот на пациентки, повеќето од Џорџија, Алабама или Тексас.

Организацијата бара да вработат дополнителни девет лекари, од кои некои доаѓаат неколку дена во неделата од соседните држави каде што повеќе не можат да работат, рече Гудхју.

Полицијата покрена истрага против Расел Бренд: „Добивме бројни обвинувања“

Лондонската полиција соопшти дека покренала истрага против британскиот комичар Расел Бренд (48), откако неколку жени го обвинија за сексуално вознемирување и злоупотреба, пишува Си-Ен-Ен.

„По истрагата на „Channel 4's Dispatches“ и „The Sunday Times“ полицијата прими голем број наводи за сексуални престапи во Лондон. Исто така примени се и бројни обвинувања за сексуачни престапи сторени на други места во земјата и ќе ги истражиме. Сите прекршоци не се неодамнешни“, се вели во полициското соопштение објавено во понеделникот.

Да потсетиме дека Бренд беше обвинет за силување, напад и емоционална злоупотреба помеѓу 2006 и 2013 година. Тогаш беше на врвот на својата слава, работејќи за Би-Би-Си, Канал 4 и глумејќи во холивудски филмови. Обвинувањата ги објави на социјалните мрежи. „Тоа беше неверојатно напорна недела и благодарам на сите вас кои се сомневавте во информациите што ги добивате“, рече тој во видеото.

Една од жртвите која го обвини Расел имала само 16 години кога актерот ја малтретирал. Полицијата ги охрабрува другите потенцијални жртви да се јават. Инаку, Бренд моментално е во брак со писателката Лаура Галачер. Двојката се венчаше во 2017 година, а тој претходно беше во брак со пејачката Кети Пери.

Извор: Индекс.хр

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека нуди заем од две милијарди долари на Варшава за да помогне во модернизацијата на одбраната на Полска, објавија американските медиуми.

Во соопштението на Стејт департментот се вели дека Полска е „решителен“ сојузник на САД, чија „безбедност е од витално значење за колективната одбрана“ на источното крило на НАТО и дека таквото финансирање е резервирано за најважните безбедносни партнери на Вашингтон.

-Владата на САД и дава на Варшава до 60 милиони долари за покривање на трошоците за заемот во форма на странско воено финансирање, кое ќе поддржи „итни набавки на американски одбранбени производи и услуги“, соопшти Стејт департментот.

Овие 60 милиони долари се субвенција за заем наменета да се осигура дека Варшава ќе може да обезбеди поволни услови за заемот. /МИА

Дијамантската лига стартува во Ксиамен во април

Организаторите на Дијамантската лига го објавија вечерва календарот на атлетски митинзи во 2024 година.

Воведниот митинг ќе се одржи на 20 април во кинескиот град Ксиамен, додека финалето е закажана за 13 и 14 септември во Брисел.

Идната година на програмата се Олимписките игри во Париз, од 26 јули до 7 август., а последниот митинг од Дијамантската лига пред почетокот на најголемиот спортски настан ќе се одржи на 20 јули во Лондон.

Дијамантска лига – календар на митинзи во 2024:

20. април Ксиамен (Кина)

27. април Шангај (Кина)

10. мај Доха (Катар)

19. мај Рабат (Мароко)

25. мај Јуџин (САД)

30. мај Осло (Норвешка)

2. јуни Стокхолм (Шведска)

7. јули Париз (Франција)

12. јули Монте Карло (Монако)

20. јули Лондон (Велика Британија)

22. август Лозана (Швајцарија)

25. август Вроцлав (Полска)

29. август Рим (Италија)

5. септември Цирих (Швајцарија)

13/14 септември Брисел (Белгија). /МИА

притисни ентер