Кина отфрла одговорност за доцнење на информациите поврзани со коронавирусот

Пекинг денеска порача дека извештаите во медиумите, според кои Кина доцна споделувала информации за ковид-19 со СЗО, се целосно невистинити.

Портпаролот на Министерството за надворешни работи, Жао Лијиан, одговори на прес-конференција прашан за тврдењето на американските медиуми дека Светската здравствена организација е фрустрирана од значителното задоцнето споделување на информациите за епидемијата на коронавирус, за време на првата фаза на епидемијата во Кина.

Медиумите објавија дека снимките од внатрешните состаноци во СЗО покажале дека агенцијата на ООН едвај ги добила потребните информации од Кина на почетокот на пандемијата на коронавирус, што е во спротивност со првичните пофалби што му ги упатила на Пекинг.

На снимките од таа средба се прикажани официјални лица кои се жалат на 6 јануари дека Пекинг не ги споделува со остатокот од светот податоците потребни за да се процени ризикот што вирусот го претставува за остатокот од светот.

На 20 јануари Кина призна дека коронавирусот е заразен, а на 30 јануари СЗО прогласи глобална закана.

Меѓународната заедница се повеќе е незадоволна од реакцијата на Кина на коронавирусот.

Ковид-19 досега зарази скоро 6,4 милиони луѓе ширум светот и животот го загубија 380.000 лица.

Тајван во март објави дека ја предупредиле СЗО кон крајот на декември дека има докази за пренесување на коронавирус од човек на човек, а СЗО објави на Твитер кон средината на јануари дека истрагата на кинеските власти не покажала докази за такво пренесување на болеста.

Доналд Трамп ги прекина односите на САД со СЗО затоа што, како што вели, организацијата е под контрола на Кина.

Владимир Панчевски денеска сам се пријавил во затворот во Шутка

Екс претседателот на Кривичниот суд Владимир Панчевски денеска самиот се пријавил во затворот во шутка, откако по него вчера од страна на МВР беше распишана национална потерница, по наредба на Основниот суд во Велес.

Претходно во три наврати полицијата не успеа да го пронајде Панчевски на посочената адреса по наредбата за негово приведување. Потерницата беше објавена на сајтот на Министерството за внатрешни работи

Основниот суд Велес, на поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Панчевски му одреди 30 дена притвор поради како што посочија отсуство на рочиштето за судскиот предмет „Акмис", во кој е обвинет.

Поплави во Индонезија, стотици раселени, има загинати и исчезнати

Најмалку 16 лица загинале, а неколку стотици се раселени од своите домови заради лизгање на земјиштето и поплавите кои го погодија островот Сулавеси во Индонезија.

Спасувачите се уште трагаат по 23 исчезнати после поплавите кои ја погодија областа Северен Лубу, во Јужен Сулавеси.

На снимките од терен се гледаат оштетени куќи преплавени со густа кал, додека пистата на локалниот аеродром е исто така прекриена со кал и остатоци од отпад, пренесе „АП“.

Во изминатите неколку денови, заради обилните дождови се прелеале три околни реки, предизвикувајќи евакуација на преку 650 луѓе, наведуваат локалните власти.

Амбасадорката Брнз на Твитер: Задоволна сум што граѓаните учествуваат во демократски процес

Амбасадорката на САД во Македонија Кејт Брнз се огласи на Твитер за избориуте во земјава. 

-Задоволна сум што ги гледам граѓаните на оваа земја како учествуваат во демократски процес. Тим од амбасадата на САД му се придружува на ОБСЕ, граѓанското општество и меѓународните набљудувачи за набљудување на изборите, и ќе бидат таму заедно со нив, напиша на Твитер, американската амбасадорка во Македонија, Кејт Брнз.

притисни ентер