Кина до 2060 ќе стане јаглеродно неутрална , вети претседателот Си

Ветувањето на кинескиот претседател Си Џинпинг дека Кина ќе постигне неутрална на јаглерод до 2060 година е најзначајниот потег во климатската политика во последните неколку години.

Кинескиот претседател Си Џинпинг вчера вети голема кампања против климатските промени и пред Генералното собрание на Обединетите нации рече дека неговата земја сака да стане неутрална во однос на климата пред 2060 година.

„Нашата цел е да ги достигнеме минималните емисии на СО2 пред 2030 година и да постигнеме неутралност на јаглерод пред 2060 година“, рече Си.

Со неочекувано соопштение, Кина, земјата со најголеми емисии на јаглерод диоксид во светот, се заложи за прв пат да стави крај на својот придонес кон климатските промени.

Си вети дека Кина „ќе ги зголеми наменетите национални и одредени придонеси“ со цел да го исполни Парискиот договор „со донесување посилни мерки“.

Тоа ветување, доколку се реализира, ќе доведе до најголемо намалување на предвиденото глобално затоплување од сите претходни ветувања, според истражувачкиот конзорциум „ Climate Action Tracker" (CAT) за следење на иницијативите за ограничување на климатските промени.

„Тоа е најважната најава за глобалните климатски политики за најмалку пет години“, рече денеска Никлас Хохне, партнер во Институтот за нова клима во Германија, една од двете организации што стојат зад CAT.

Климатска неутралност значи дека употребата на гориво или човечка активност да не влијае на концентрацијата на јаглерод диоксид во атмосферата, а со тоа не и штети на климата.

Скоро 200 земји се обврзаа да ги намалат емисиите на стакленички гасови според Парискиот договор за климатски промени од 2015 година. Нивните напори треба да го ограничат глобалното затоплување до 2,7 Целзиусови до 2100 година, проценува ЦАТ.

Доколку Кина ја смени тогашната прифатена обврска со ново ветување, би можеле да очекуваме глобално затоплување од 2,4 до 2,5 Целзиусови степени. Ова сè уште е далеку над границата од 1,5 Целзиусови под која, според научниците, ќе се избегнат сериозни последици од климатските промени.

За да се ограничи затоплувањето на тоа ниво, глобалните емисии на јаглерод треба да паднат на нула нето емисии до 2050 година, десет години пред крајниот рок објавен од Кина.

Но, најавата на Кина може да даде нов поттик за акција за ублажување на климатските промени и Кина ќе треба да ги преиспита своите краткорочни планови за инвестиции во инфраструктурата, што може да ги постави своите емисии со децении, соопшти CAT.

Кина е одговорна за околу 29 проценти од светските емисии на јаглерод, а CAT проценува дека исполнувањето на ветувањата на Кина, Европската унија и САД за постигнување неутралност на климата до 2050 година, земјите одговорни за околу половина од светските емисии, може да ја направат целта остварлива со граница на греење на 1,5 Целзиусови.

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, не ги прифати тие обврски и во 2017 година ги повлече САД од Парискиот договор. Џо Бајден, неговиот главен противник на претседателските избори, објави дека доколку победи, ќе се посвети на нула емисии за САД до 2050 година.

Научниците од КАТ проценуваат дека можната промена во раководството на САД, во комбинација со „зелениот план“ на ЕУ и ветувањето на Кина, заедно со оние на помалите држави, може да го натера светот да помине 63 проценти од патот кон остварување на своите климатски цели.

„Тоа е голема бројка и е сосема поинаква од порано“, рече Хоене на Интернет панелот во њујоршката Недела на климата.

Ако има промена во политиката на САД, со ветувања од Кина и ЕУ, „постои вистинска надеж дека можеме да успееме“, заклучи тој.

Згодната Никол покажа со што го завела Бред Пит

Освен убавото лице, полните усни, заради што неверојатно потсетува на Ирина Шајн, таа има и совршена фигура.

Откако во јавноста како бомба одекна веста за нејзината врска со Бред Пит, атрактивната Германка со полски корени Никол Потуралски стана вистинска сензација. Нема веќе кој не знае за нејзиното име, а згодната бринета тоа знае да го искористи.

Се до неодамна таа беше обичен модел со адреса на живеење во Берлин, а денес името Никол Потуралски и тоа како е познато. Заради врската со холивудскиот шармер, и се отворија многу врати во модната индустрија.

Но, не е само новата љубов заслужна за тоа. Потуралски дефинитивно има предиспозиции да стане нов супермодел.

Освен убавото лице, полните усни, заради што неверојатно потсетува на Ирина Шајн, таа има и совршена фигура.

Тоа сега и го покажа на јавноста преку својот јавен Инстаграм профил на кој ја следат неверојатни 230 илјади луѓе.

Додека во тоалетот од хотелската соба позираше пред последното снимање, многумина останаа без здив гледајќи го нејзиното совршено обликувано тело. Совршените пропорции дојдоа до израз,а на многумина им стана јасно со што таа успеала да го заведе хиливускиот актер.

Никол се фотоградираше во бикини со леопард принт и напиша дека не може да оди на плажа, но затоа себе ќе си дозволи ден во спа центар.

Видео: Студенти во Англија преку прозор бегаат од обезбедување

Студенти во Англија се снимени како скокаат низ прозорци за да побегнат од обезбедувањекое им ја попречило забавата во време на корона.

Снимките споделени на социјалните мрежи покажуваат како студентите се спуштаат од голема височина додека пријателите се обидуваат да ги фатат.

Гласноговорникот на Универзитетот во Салдорд рекол дека се свесни за проблемот и дека преземаат мерки.

-Студентите ги потсетувавме и продолжуваме да ги потсетуваме на правилата и однесувањето кое од нив се очекува, рекол тој.

Гебрејесус: Наредните месеци ќе бидат посебно тешки

Наредните месеци ќе бидат посебно тешки кога станува збор за пандемијата со корнавирусот, изјави генералниот директор на СЗО Тедрос Гебрејесус.

Гебрејесус на состанокот во Женева рекол дека ова е критичен момент кога станува збор за пандемијата, особено на северната хемисфера. Тој истакнал дека неколкуте наредни месеци ќе бидат многу тешки и дека некој земји се на опасен пат, пренесе „ТАС“.

Голем број земји бележат раст на бројот на заразени, што доведува до преоптоварување на здравствениот систем, истакна генералниот директор на СЗО.

Тој ги повика лидерите на државите да преземат итни чекори со цел спречување на понатамошно влошување, како и сеопфатна анализа на епидемиолошката ситуација и итно прилагодување на мерките во оние места кои бележат голем раст на бројот на новозаразени.

Освен тоа, властите мораат јасно да ја информираат јавноста за реалната епидемиолошка ситуација и да им помогнат на граѓаните и економијата, додава Гебрејесус.

Тој забележал дека има недостаток на кислород во многу болници низ светот.

Некои од најсиромашните држави на светот имаат само 5 до 20 отсто од потребниот кислород за лекување на пациенти, истакна генералниот директор на СЗО.

притисни ентер