Катастрофалните пожари и натаму беснеат низ САД, десетици загинати , изгорени градови (ВИДЕО)

Кон крај со ресурсите, исцрпените пожарникари и денеска се бореа со разорните пожари што го опустошија западот на САД од воздух и од земја, а сенаторот на Орегон рече дека делови од државата потсетуваат на бомбашките напади од Втората светска војна.

Од пожарите изгореа околу 1,3 милиони хектари во Калифорнија од средината на август и уште 647.500 хектари во Орегон и државата Вашингтон од денот на трудот на 7 септември. Пожарите предизвикаа голема штета во некои помали градови, уништувајќи илјадници домови , а загинаа најмалку 34 лица.

Администрацијата за шумарство во Орегон објави дека 6.500 пожарникари од таа држава и на други места во САД и Канада работат на запирање на пожарот, заедно со другите членови на владината агенција за итни случаи и локалното население.

Дваесет и шест пожари денеска биле активни во Орегон, според Канцеларијата за управување со кризи.

Калифорниската управа за шумарство и заштита од пожари објави дека повеќе од 17.400 пожарникари се борат со 26 пожари во најнаселената американска држава.

Сенаторот од Орегон, Џеф Меркли, беше сведок од прва рака на размерот на катастрофата, посетувајќи ги бегалските центри и изгорените градови на скоро 1.000 милји возење по патиштата на неговата сојузна држава.

"Никогаш не излегов од чад на патот долг 964 милји. Се сеќавам на пожарите во минатото, ќе бев во чад 20 или 30 минути и тоа ќе беше голем пожар. Ова е апокалиптично", изјави Меркли за Си-Ен-Ен.

„Гледајќи изгорени градови до темел, изгледаат како градови погодени од запаливи бомби за време на Втората светска војна“, додаде тој.

Чадот и саѓите го прикриваа небото над западниот брег, но некои области денеска се расчистени за разлика од состојбата што трае со денови.

Осум смртни случаи се потврдени во Орегон, 25 во Калифорнија и едно лице загина во Вашингтон.

Во Белгија мора да работат и заразените доктори со корона

Од докторите заразени со коронавирусот во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс на системот, пренесува Би-Би-Си.

Околу една четвртина од медицинскиот персонал во Лиеж бил заразен со коронавирус, а денес 10 болници во тој град побарале од заразениот персонал да продолжи да работи доколку нема симптоми.

Шефот на белгиската асоцијација на медицински синдикати, др. Филип Девос, за Би-Би-Си, изјавил дека тие „немаат друг избор“ ако сакаат да спречат колапс на здравствениот систем за неколку дена.

Девос тврди дека постои „очигледен ризик“ лекарите и другиот инфициран медицински персонал да ги заразат пациентите.

Во тој град на истокот од Белгија, околу една третина од тестовите се покажале позитивни, што доволно зборува за сериозноста на ситуацијата.

Болниците ги префрлаат пациентите во други здравствени установи и ги откажуваат неитните операции. Сето ова се случува неколку дена откако белгискиот министер за здравство Франк Ванденброуке објави дека земјата се приближува кон „цунами од инфекции“, додавајќи дека властите „повеќе не ја контролираат ситуацијата“.

Одлуката во Лиеж доаѓа во време кога цела Европа се бори со голем пораст на бројот на заболени од коронавирус.

Италија, најтешко погодена во пролетта, ги затвори спортските сали, театрите и базените за да го забави ширењето на вирусот. Вчера, пријавени се 21.200 нови случаи на инфекција во земјата.

Италијанската влада предупреди дека големото зголемување на бројот на заразени прави голем притисок врз здравствените служби, но премиерот Џузепе Конте не сака да нареди нов карантин, што според него би било погубно за економијата.

Во Белгија се затворени и спортските сали и базените, а продавниците мора да се затворат во 20 часот. Маските се задолжителни на сите јавни места.

Во Франција, официјалните лица предупредуваат дека дневниот број на новозаболени лица во таа земја може да биде околу 100.000, што е двојно повеќе од официјално потврдената бројка.

Ауди го поднови најмалиот кросовер, се знае и цената(ВИДЕО)

Малите урбан кросовери се исклучително популарна категорија, но ги нема многу со премиум знак. Audi Q2 е еден од нив и сега е обновен.

Однадвор, ќе го препознаете по малку редизајнираните браници, но и според Матрикс ЛЕД светлата. Понудата на бои е побогата, како површината на лимот, така и контрастниот детал на подлогата Ц. Вториот се нуди и за прв пат со карбонска завршница.

Промените во кабината се исто така пристојни, и тие одат во насока на нова форма на рачката на менувачот, рачките на вратите и отворите за вентилација и новите ткаенини. Се нудат седум дизајни на ентериер, од кои три се поврзани со финишот на S-Line. Во горната верзија, инфо-забавата сега има LTE модул за мрежно поврзување, но исто така и услуги како Google Earth и слично. Има екран од 8,3 инчи, и се надоврзува на поскапите верзии на дигиталниот кокпит.

Логично, безбедносната опрема е богата и не остава простор за компромис. Моторот сега нуди три бензинци и два дизела, каде 2.0 TDI од 150 КС ќе работи во комбинација на quattro погон.

Погледот на ценовникот ја открива достапноста на верзијата со 150 КС, наречена 35 TFSI, по цена од 31.600 евра. Во иднина, стартот ќе биде ист како и во претходната верзија, на бензинскиот 1,0 TSI и цената е околу 25 000 евра.


Карлеуша со нови леќи за сини очи и без фотошоп (ФОТО)

Јелена Карлеуша се појави на снимањето на шоуто Ѕвезде Гранда со светло сини леќи, а во студиото дојде во краток зелен фустан.

Пред да биде фотографирана во студиото, Карлеуша се пофали и со своите леќи на Инстаграм, но очигледно е дека малку ја уредила фотографијата.

Инаку, таа носела фустан со потпис на Софија Милошевиќ, свршеницата на фудбалерот Лука Јовиќ, која неодамна се породи.

Карлеуша ја следат 2,3 милиони луѓе на Инстаграм, а за нејзиното фотошопирање и селфи често се дискутира.

Hi 😏 In @bysofimilo

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

"Мотивациска порака за хејтерите: Изгледам 100 пати подобро во живо и сум убава без шминка. На сите им посакувам прекрасен ден", напишала еднаш на социјалните мрежи.

👧🏼

A post shared by JELENA KARLEUŠA (@karleusastar) on

притисни ентер