Канал 5 ТВ одговара на демантот на Тотал ТВ Македонија за сомнежите за нивна пиратерија!

Како професионален национален терестријален ТВ медиум, Канал 5 ТВ, го објави демантот на Тотал ТВ Македонија, но жалиме што мораме истиот аргументирано да го побиеме, при што остануваме на ставот за сомнеж за ТВ пиратерија, и...:  

Тотал ТВ , претставувана од нивниот управител , и Канал 5 ТВ исто така застапуван од нашиот управител на нивно барање, што може да се види од скриншотот 1, направија договор за реемитување на нашата ТВ програма на платформата EON ТВ Македонија. во траење од 1 год .
Тотал ТВ , покрај завршувањето на договорниот временски период ( 01.11.2021 ) продолжи со реемитување на програмата на Канал 5 ТВ преку својата платформа EON ТВ Македонија која ја нудеа на одреден број на свои корисници, со што се сомневаме дека направиле повреда на авторски и сродни права, што беше потврдено со едногласната одлука на медиумскиот регулатор - АВМУ ( види скриншот 2 ) и овој линк,
што резултираше со нивната претставка до МВР - центар за сузбивање на ОРГАНИЗИРАН и СЕРИОЗЕН КРИМИНАЛ , со цел покренување на кривична пријава за соодветите одговорни лица во Тотал ТВ:
Оваа своја одлука АВМУ ја базираше и довери верба на нашите сомнежи врз база на следниве документи:

Договор за реемитување на ТВ програми склучен на ден 01.11.2020 година за неекслузивно реемитување на програмите што Тв Каналот (КАНАЛ 5) ги произведува и емитува, а операторот ги реемитува во програмски пакет само и исклучиво на територија на Р.Северна Македонија преку ЕОН платформата, со рок на важност до 31.10.2021 година.

Нотарски записник за утврдување на факти за неовластено емитување на програмата на КАНАЛ 5 телевизија на платформата ЕОН ТВ член на Јунајтет групацијата видно од сајтот на www.totaltv.com/mk, составен од Нотар Лидија Смиљаноска на ден 03.02.2022 година ОДУ бр.23/22

Нотарски записник за утврдување на факти за неовластено реемитување на програмата на КАНАЛ 5 телевизија на платформата ЕОН ТВ Македонија преку овластениот претставник Тотал ТВ ДОО Скопје составен од Нотар Лидија Смиљаноска на ден 01.03.2022 година ОДУ бр.54/22

Нотарски записник за утврдување на факти за неовластено ремитување на програмата на КАНАЛ 5 телевизија на платформата ЕОН ТВ Македонија преку овластениот претставник Тотал ТВ ДОО Скопје составен од Нотар Лидија Смиљаноска 14.04.2022 година ОДУ бр.87/22

Нотарски записник за утврдување на факти за неовластено реемитување на програмата на КАНАЛ 5 телевизија на платформата ЕОН ТВ Македонија преку овластениот претставник Тотал ТВ ДОО Скопје составен од Нотар Лидија Смиљаноска 14.10.2022 година ОДУ бр.231/22

По што следуваше соодветно барање до АВМУ за проценка за покрепување на кривична постапка, што беше и позитивно решено.

Канал 5 ТВ нема намера повеќе да дозволи пиратерија на својата програма во и надвор од Македонија, и ќе ги превземе сите правни лекови за да ги заштити своите права но и правата на евентуалните измамени свои корисници.
Screenshot 1:

Screenshot 2:

Канал 5 ТВ

Германски амбасадор: Наскоро очекуваме нов бран бегалци од Украина

Германскиот амбасадор во Велика Британија, Мигел Бергер, денеска изјави за „Скај њуз“ дека во наредните недели очекува нов бран украински бегалци, што ќе се совпадне со ниските температури.

„Путин продолжува да го тероризира цивилното население. Ние сме многу загрижени поради тоа, бидејќи овие напади врз енергетската инфраструктура значат дека многу луѓе кои се смрзнуваат на ниски температури би можеле да бидат принудени да ја напуштат Украина“, рече Бергер, додавајќи дека очекува „нова бран на бегалци“ како резултат на тоа.

Снег веќе падна во голем број украински градови, вклучувајќи го и главниот град Киев, а жителите се борат со ниските температури и руските напади врз енергетската инфраструктура, што предизвикуваат периодични прекини на струјата, водата и греењето. Од почетокот на војната, стотици илјади украински бегалци избегаа во Германија.

Во однос на дипломатијата, Бергер вели дека Германија не гледа суштинска промена во позицијата на Русија, што не го прави оптимист за преговорите меѓу Москва и Киев: „Не само што не гледаме суштинска промена во позицијата на Русија, туку и нема подготвеност за дипломатско решавање на конфликтот“.

Синот на фудбалска легенда на 13 годишна возраст потпиша договор со Реал

Ензо Алвес Виеира потпиша договор со Реал Мадрид.

Веројатно немаше да добие простор во медиумите доколку зад името не се криеше 13-годишниот син на клупската легенда и најодликуван играч на шпанскиот гигант, Марсело. Бразилскиот лев бек играше за Реал Мадрид од 2007 до оваа година кога потпиша за Олимпијакос.

Со Реал освои 25 титули, од кои шест за најдобриот тим во шпанското првенство и пет за најдобриот тим во Лигата на шампионите. Има две деца. Енцо има 13 години, постар брат на 7-годишниот Лијам. Марка го опишува младиот фудбалер како „голем скапоцен камен“ на младиот тим на Реал. Тој игра на позицијата напаѓач.

ЕСМ:ТЕЦ Неготино утре изутрина ќе почне со активности за ставање на електраната во производство

Вечерва завршуваат сервисните и ремонтните активности на генераторот и на другата опрема во ТЕЦ Неготино, и утре во 7.30ч почнуваат пуштачките активности за ставање на електраната во функција на производство.

Во договорот со економскиот оператор кој ги изведуваше работите беше наведен 15 декември како датум за завршување на зафатите. Но, со засилен интензитет на работа на економскиот оператор, и зголемен ангажман на вработение кој во изминатите денови се вршеше под засилен надзор од генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски и на директорот на ТЕЦ Неготино, Небојша Стојановиќ, рокот е скратен за 10 дена. Во услови на енергетска криза тоа ќе значи економски и енергетски бенефит.

Во сервисните и ремонтните активности беа вклучени економскиот оператор Монтинг Инженеринг, вработените во ТЕЦ Неготино, АД ЕСМ, РЕК Битола и консултанти од производителот од Украина.

Генераторот е произведен во 1975г и во ТЕЦ Неготино е ставен во употреба во 1978г. Ова е прво отворање и големо ремонтирање на генераторот.

АД ЕСМ вложува максимални напори и засилено ги става во функција сите капацитети, со цел да се задоволи зголемената потреба од домашна електрична енергија, со оглед на зголемените задолжувања од страна на Владата кон АД ЕСМ за испорака на енергија кон Универзалниот снабдувач, институциите, како и бизнис секторот, соопштија од ЕСМ.

притисни ентер