Какви сметки за струја ќе добијат граѓаните од 1 јануари?

Се поизвесно е дека се подготвуваат промени на сметките за струја кои ќе ги добиваме од 1ви јануари. 

По вицепремиерот Битиќи, и првиот регулатор Бислимовски, без конкретни детали најави новини во начинот на пресметка на струјата, но уверува дека тоа нема да донесе ценовен шок за граѓаните.

„Ќе воведуваме и некои новини во начинот на пресметки на дистрибутивна мрежа, правиме анализи, но ќе избегнеме ценовни шокови. Да видиме цените на тендерот, но досега сме избегнувале ценовни шокови.“ изјави Марко Бислимовски.

Вчера пак Битиќи кажа дека владата префрлила помалку пари за помош на ЕСМ, со кои се субвенционира цената која ја плаќаат домаќинствата. Од 80 паднала на 60% и дека трендот ќе продолжи. Што би значело тоа, објаснување нема. Битиќи најави и промени во тарифните блокови.

„Ќе го прошириме тарифниот блок 3, најверојатно и тарифниот блок 4 со што опфатот да биде поголем, за тие што трошат повеќе. А за најранливите категории на граѓани, за луѓето кои што штедат вистински електрична енергија да останат ист тарифен модел и цената на електричната енергија или евентуалната промена на цената да не падне на товар на тие што се во првиот или вториот блок.“ Фатмир Битиќи, вицепремиер за економски прашања.

Дали ова ќе значи дека ќе се менуваат границите за потрошени киловат часови електрична енергија во блок тарифите, одговор нема. Инаку сега се движат од 630 до 1 050 киловат часови во третиот и над 1 050 во четвртиот блок, каде што цените се и највисоки. Инаку по воведувањето на блок тарифите досега цените за првите два блока минимално се намалуваа.

Каква струја ќе плаќаме од 1ви јануари најмногу ќе зависи од тоа колку ќе произведе ЕСМ и по која цена ќе ја продава струјата на ЕВН. Лани продажната цена од 56 падна на 53 евра за мегават час, а според пресметките на ЕСМ производствената цена е над 70 евра, па разликата од околу 20 евра ја покрива владата.

Инаку од 1 декември се враќа и дневната евтина тарифа која домаќинствата ќе може да ја користат од 13 до 15 часот. Сепак за евтина струја ќе треба да почекаат околу 600 илјади домаќинства кои имаат стари броила, а ЕВН нив рачно ќе ги менува од 1ви декември.

Мислела дека се спушта по сајла („зип-лајн“), која потоа се откачила (видео)

 Врисокот на девојката и присутните одекнува низ провалијата...

Сакала авантура и адреналин, не замислувајќи што ќе се случи додека се подготвувала да се пушти по јажето.

Многумина од нас сакаат авантура и на разни начини се обидуваат да си го качат адреналинот, најчесто тоа се некои акробатски активности кои немаме можност секојдневно да ги искусиме. Ваквите работи бараат, пред сè, голема храброст и решителност, но многумина својот страв се обидуваат да го прикријат под лажната храброст и самодоверба.

Во последно време, во екстремните спортови и активности еднакво се застапени и мажите и жените. Сè повеќе дами се тестираат себеси со разни адреналински подвизи.

На Интернет кружи урнебесна снимка со една девојка која сака да се спушти по познатиот зип-лајн (жичена линија), сајла која поврзува две карпи над некоја провалија, слично како кај жичниците. Иако девојката долго време се подготвувала за оваа адреналинска акција, таа сепак е исплашена, но се труди да остане максимално сталожена. Вработените во позадина нетрпеливо чекаат да ја пуштат и да ја видат нејзината реакција.

Девојката која мислела дека нејзиното патување над провалијата ќе биде по сајла, во еден момент полетува кон провалијата, несвесна дека всушност требало да изведе банџи-скок, кој исто така припаѓа во екстремните егзотични спортови и е опасен сам по себе.

Иако на некои ова им било смешно, луѓето порачуваат дека не треба да се игра со туѓото здравје и дека ваквиот шок би можел да биде кобен за девојката.

- Начинот на кој девојката паничи и оние што ја пуштаат без никакво предупредување...

- Срцето веднаш би ми застанало.

- Толку е опасно да се прави ова на луѓе што се паничари по природа.

- Човекот зад неа делува како да се смее.

-Го чувствувам нејзиниот страв, брат... - беа дел од коментарите.

Многумина прокоментирале дека е страшно непријатно некој да искуси вакво нешто, да мисли дека сајлата пукнала и да не го знае исходот. Повеќето луѓе на Тикток изјавиле дека колку некому ова да му изгледа забавно, човечката психа не е иста, и луѓето не се соочуваат подеднакво со ваквите предизвици.

Сепак, како по обичај, коментарите беа поделени. Некои егзибиционисти изразија желба да пробаат вакво нешто, тврдејќи дека тоа ќе биде возбудливо искуство за нив што ќе ја тестира нивната храброст и ментална издржливост. Меѓутоа, повеќето изјавиле дека никој не треба да се фаќа во костец со ова или што било друго доколку не е сигурен како ќе ја надмине претрпената траума, или во полош случај, другите последици.

@highlandflingbungee 😱😱 #highlandflingbungee #scotland #prank #adrenaline ♬ life gets hard - iilliaa

Жена дошла во болница окована во синџири, на полицијата ѝ открила детали за ужасот

Неименуваната 40-годишна жена успеала да се оттргне од претходно осуден педофил од Шпанија и се појавила во болница со модринки на лицето и синџири околу вратот.

Лекарите од болницата „Свети Јаков“ останале во шок кога здогледале жена на која рацете и вратот ѝ биле врзани со синџири, објави Дејли Меил.

Имено, жената на полицијата ѝ рекла дека била во болница за да посети хоспитализиран пријател, а откако заминала, мажот ѝ понудил да ја повози до дома. По пат ѝ рекол дека мора да застанат кај неговата куќа за да ги земат потребните работи.

Ја повикал да влезе во неговата куќа, а откако ја затворил влезната врата, ја претепал до смрт, пишува Олив прес.

Исто така, жената изјавила дека се онесвестила од тепањето, а кога дошла на себе видела дека има синџири околу вратот и рацете. Напаѓачот се обидел да ја удави, а кога не успеал, почнал да ја навредува и тепа.

Жената успеала да побегне низ прозорецот кога оценила дека напаѓачот не гледа. За помош се обратила кај член на семејството кој веднаш ја однел во болница.

Осомничениот маж, претходно осуден педофил, по пријавата веднаш е уапсен, а моментално се наоѓа во притвор каде ќе го чека натамошна истрага за случајот.

Осомничениот и претходно бил осуден за киднапирање и малтретирање на деветгодишно девојче во Бургалеса, објавија локалните медиуми.

Ѝ посветил бизарна тетоважа на девојката, сите му се смеат- снимката има 13 милиони прегледи

Момче стана вирална сензација откако на TikTok се појави видео на кое се тетовира во студиото Betty Zoo Tattoo Studio во Копенхаген.

Момчето решило да направи уникатна тетоважа како почит кон својата девојка, а видеото е прегледано повеќе од 13 милиони пати.

На видеото може да видите како девојката го гризе за рака, а тетоважата потоа со мастило ги црта трагите од нејзиниот гриз. Резултатот е, хм, што е, и не требало многу време за луѓето да почнат да се потсмеваат во коментарите.

@bettyzootattoo Bite Mark tattoo #fyp #bf #tattoo #bitemarktattoo #foryou #trending #onthisday #fypviralシ ♬ My Love Mine All Mine - Mitski

„Која е најглупата тетоважа што можете да ја смислите? прашал тиктокер, а друг додал: „А што кога ќе раскинете?“

„Најглупавата идеја за тетоважа...сакам таква“, „Ова е навистина лоша идеја“, „Не можам да замислам полоша тетоважа“, „Едвард Кален би го сакал ова“, „Зошто?“, се некои од коментарите. Сепак, имало и такви на кои овој потег им бил „сладок“.

притисни ентер