Каква реформа му треба на Судскиот совет?

Одговорноста на членовите на Судскиот совет и начинот на нивниот избор, се клучните промени на кои инсистираат поголем дел од членовите на работната група која работи на измените на законот за Судски совет.

Поранешната судијка во судот во Стразбур Маргарита Цаца Николовска смета дека мора да се надмине ситуацијата со актуелниот закон чија недореченост беше искористена при разрешувањето на Весна Дамева од претседателската позиција во советот.

-Тој не е стар закон, туку е релативно нов закон и за жал дел од тие препораки кои ги предлагавме кога се изготвуваше тој закон не влегоа. Последниците ги видовте во врска со постапката околу нелегалното разрешување на претседателот на Судскиот совет. Ќе се обидеме сега појако тоа да го презентираме, да го објасниме и да го внесеме во закон, за да не може да има оправдување “не е закон, закон е”, итн.- Маргарита Цаца–Николовска - Поранешен судија во ЕСЧП во Стразбур

Професорката на Правен, Ана Павловска Данева, смета дека треба да се прецизира начинот на избор на членовите на Советот, и од судиите и од редот на т.н истакнати правници, како и нивната одговорност. Но и актуелниот состав на советот, според Данева, треба да понесе одговорност за досегашното работење а тоа може да се утврди врз основа на постоечкиот закон.

-Видовме дека всушност во овој момент не постои никаква одговорност ниту пак може да се спроведе одговорноста на член на Судски совет иако и постојниот закон предвидува одредени решенија.

Се согласивме дека треба да се зборува за транспарентноста, односно да се посвети внимание на образложенијата на нивните одлуки со коишто ќе ја убедат јавноста дека оној кандидат што тие го избрале за судија или унапредување, навистина залужил да биде избран независно од тоа на кој број на ранг листата се наоѓа. Концепциски имаме разлики за понатаму како ќе работиме. Јас сметам дека не треба да се фокусираме само на законски измени, и овој закон дава можности, одреден број членови сметаат дека наша работа треба да биде само пишување на измените на законот. – Ана Павловска–Данева - професор на Правен факултет „Јустинијан Први“

Работната група вчера го одржа вториот состанок и очекува насокоро да го добие извештајот на оценската мисија на ЕУ која во јули влезе во Судскиот совет а беше предводена од судијата во Врховниот суд на Хрватска, Бранко Хрватин.

Мицотакис најави релокација на село погодено од неодамнешните поплави

Локалното население и локалните власти, како што информираа од кабинетот на грчкиот премиер, на Мицотакис му ги претставиле главните проблеми со кои се соочуваат.

Релокација на селото Метаморфоси во областа Тесалија, кое беше особено погодено од невремето „Даниел“, беше во фокусот на посетата на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и неговата средба со жителите и претставниците на локалната самоуправа, јави дописничката на МИА од Атина.

Локалното население и локалните власти, како што информираа од кабинетот на грчкиот премиер, на Мицотакис му ги претставиле главните проблеми со кои се соочуваат и разговарале за прашањето за преместување на селото што ќе се гради на повисока точка, по одлуката која самите жители ја донесоа.

По средбата, грчкиот премиер рече дека во рамките на неговата посета на областа Тесалија, сметал дека е негова должност да го посети и Метаморфоси за да поразговара со локалното население за иднината на нивното село.

-Штом и тие сакаат и се чини дека за тоа одлучија преку демократски процедури, им ја пренесов волјата на Владата, да се обврземе за изградба на ново Метаморфоси во просторот што е веќе одреден и веднаш ќе се проучи дали е соодветен. Верувам дека можеме многу брзо да тргнеме во оваа насока и конечно да дадеме дефинитивно решение за преселба на селотп, кое, како што знаете, не е првпат поплавено и ќе биде трајно во „окото на циклонот“ на климатската криза, која можеби станува се полоша и полоша, истакна Мицотакис. /МИА

Министрите од арапските земји бараат итен прекин на непријателствата во Газа

Министрите за надворешни работи на неколку арапски земји и Турција денеска во Вашингтон повикаа на итен прекин на војната во Појасот Газа и апелираа до САД да ја поддржат резолуцијата на ОН за хуманитарен прекин на огнот, пренесе Бета.

-Нашата порака е дека веруваме дека е апсолутно неопходно веднаш да се запрат борбите, рече саудискиот министер за надворешни работи, принцот Фајсал бин Фархан, во име на групата, повикувајќи го Советот за безбедност на ОН да усвои резолуција за хуманитарен прекин на огнот во Газа.

Тој изрази жалење што се чини дека крајот на конфликтот не е „приоритет на меѓународната заедница“.

Египетскиот министер за надворешни работи Самех Шукри рече дека решението е прекин на огнот, а неговиот јордански колега Ајман Сафади изрази уверување дека „приоритет број еден е да се запре агресијата“.

Тој предупреди дека Израел ќе има одврзани раце да „продолжи со масакрот“ доколку ОН не ја усвојат резолуцијата.

Делегацијата, во која членуваат министри од Египет, Јордан, Катар, Саудиска Арабија и палестинските власти, подоцна денеска ќе биде примена од американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Саудискиот министер изрази надеж дека американските партнери ќе направат повеќе и уверување дека можат да направат повеќе за да се стави крај на конфликтот меѓу Израел и Хамас. /МИА

Политико: Администрацијата на Бајден бара прекин на војната во Газа до крајот на годината

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден им порача на израелските лидери дека треба да ја прекинат војната во Појасот Газа против Хамас до крајот на оваа година.

Тоа го објави весникот Политико, цитирајќи тројца неименувани официјални лица во Тел Авив, пренесе Бета.

Во извештајот на весникот се вели дека американскиот државен секретар Ентони Блинкен минатата недела го предупредил Израел дека има недели, а не месеци, да ги прекине борбите. Беше објавена и вчерашната изјава на американскиот заменик-советник за национална безбедност Џон Фајнер (Џон Фајнер) дека Вашингтон не му дал „цврст рок“ на Ерусалим.

-Тие не советуваа да не одиме во Газа, но ние отидовме. Отидовме во Газа затоа што тоа е единствениот начин да го уништиме Хамас и да ги ослободиме заложниците. Ни рекоа: „Не влегувајте во терористичките тунели“. Но, ако не влеземе во терористичките тунели, нема начин да го уништиме Хамас. Тие ни рекоа: „Не одете во болниците“, иако Хамас ги користи како командни и контролни центри, но отидовме во болниците и го направивме она што беше потребно“, рече неименуваниот функционер.

Тој додаде дека ќе се направи се што е потребно за да се постигне „решавачка победа“.

Покрај „уништувањето“ на Хамас и ослободувањето на заложниците, израелските лидери најавија дека „целта на војната е да се осигура дека Газа никогаш повеќе нема да биде закана за Израел“. /МИА

притисни ентер